Kadınlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kadınlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kadınlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

Kadınlar Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlar?

Regl yani adet kanaması kız çocukları 9-12 yaşları arasında iken başlamaktadır. İlk adet, menarş olarak ifade edilir. 9 yaşından önce adet görülmesi, erken olarak kabul edilir.

Kız çocuklarında 9 yaşından önce adet görmek; çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Ancak bazen erken adet görmenin hiçbir sebebi bulunmamaktadır. Bu durum, idiyopatik olarak ifade edilir. Beyinden ve yumurtalıklardan hormon salgılayan bazı tümörler, kullanılan ilaçlar, böbreküstü bezleri ile ilgili sorunlar adetin daha küçük yaşlarda görülmesine yol açabilir.

Çeşitli durumlarda kız çocukları 5 yaşındayken dahi adet görebilmektedir. Bu durum genellikler, çocukların annelerin doğum kontrol haplarını yanlışlıkla ya da bilmeden içmesiyle meydana gelir. Bu sebeple de anne ve babaların dikkatli olması oldukça önemlidir. İlaç kaynaklı adet görülmesi, kendiliğinden duracaktır. Bu yaşta görülen adet kanaması ilaç kullanımı kaynaklıysa, adet görmek devam etmeyecektir. Ancak bu sebep dışında adet görülmüşse mutlaka araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Erken yaşta adet görmeye başlayan kız çocuklarının kemik epifizleri erken kapanabilir ve bu nedenle boyları kısa kalabilir. Bunu önlemek için ve çocuğa psikolojik destek vermek için bazı tedaviler uygulanır.

Adetin en geç kaç yaşına kadar başlaması gerekir?

Adetin en geç 14 yaşına kadar başlamış olması gerekmektedir. Adet kanaması dışında şayet tüylenme, memelerde büyüme gibi ergenlik belirtileri başlamış ise, 16 yaşına kadar regl görmek için beklenebilir. Ancak 16 yaşından sonra da adet başlamıyorsa, zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Adetin başladığı ilk yıllarda (ergenlik döneminde) düzensiz olması normaldir, hatta 3-5 ayda bir adet görmeler gerçekleşebilir. İlk iki sene bu durumu tedavi etmek gerekmez. Bu durum en geç 17 yaşına kadar düzene girecektir.

Puberte (adet) başlama yaşını etkileyen faktörler:

Aşağıdaki faktörlere maruz kalan kız çocukları daha küçük yaşta adet görmeye başlayabilir:

  • Gelişmiş ülkelerde yaşamak,
  • Kentsel bölgelerde yaşayanlar,
  • Deniz seviyesinde, düşük rakımda yaşayan kişilerde,
  • Ekvatora yakın bölgelerde yaşayan kişilerde,
  • Beslenme düzeni yetersiz ve bozuk olanlarda, daha erken yaşlarda adet görmeye yol açabilir.
  • Soğuk iklimlerde yaşamak,
  • Aşırı egzersiz yapmak,
  • Kilo açısından eksik olan kişilerde daha geç adet görme söz konusu olabilir.

 

kadınların adet görmeye başlama yaşı

 

Adet döneminde temizlik ve bakım nasıl yapılmalıdır?

Adet kanaması her ay yaşanan, vajinadan kan gelmesi durumudur. 21-35 günde bir adet görülmesi gerekir. Adet, 3-7 gün sürmektedir. Adet başlamadan önce, hafif kasık ağrısı, karın ağrısı, uyku hali, yorgunluk, sinirlilik ve halsizlik söz konusu olabilir.

Adetin görüldüğü ilk gün ağrı ve kanama en üst seviyede olabilmektedir. Kanama rengi daha koyudur. İkinci ve diğer günler ise kanama rengi normale döner, kanama miktarı azalır. Renk, gittikçe açılır.

Adet döneminde, rahim iç duvarını kaplayan ince doku kan ile beraber vücuttan atılır. Bu doku, vücut dışına çıktığında mikropların üremesi için elverişli ortamı sağlamaktadır. Bu sebeple de ayakta yıkanılması önerilmektedir.

Sık sık banyo yapmak oldukça önemlidir. Ancak banyo yapmak mümkün değilse, dış üreme organları özel olarak temizlenmelidir. Adet döneminde gelen kan, kullanılan ped ile dış üreme organlarında birikir. Dış üreme organları derisinde birikme yapan bu kan artıkları, mikropların üremesine yol açabilir.

Cilt yüzeyinde doğal olarak bulunan organizmalar mevcuttur. Ancak cilt hijyeni sağlanmadığında, bu mikroplar cilt üzerinde zararlı etkilere yol açabilir. Bu bölgede idrar çıkışı mevcuttur. Bağırsakların çıkışı da yakın konumdadır. Dışkının çıktığı alan sebebiyle, mikroplar yayılabilir. Bu sebeple tuvalet temizliği her zaman önden arkaya doğru yapılmalıdır. Aksi halde dışkıdaki mikroplar, vajina ve rahimde yerleşme yapabilir. Dış üreme organlarına gelen bu mikroplar yalnızca burada yerleşmekle kalmaz, bu bölgeden içeriye doğru rahatlıkla giderek iç üreme organlarında ve idrar yollarında da iltihap oluşmasına neden olabilirler.

Adet dönemi boyunca, dış üreme organlarının temizliği oldukça önemlidir. Bununla beraber kullanılan pedlerin temiz ve hijyenik olması da gerekmektedir. Külodun iç tarafına yapıştırılan pedler, kanama durumuna göre sık sık değiştirilmelidir.

Pedler yalnızca bir defa kullanılmamalıdır. Gece ya da uyurken daha fazla kanama geleceğinden ve uzun süre ped değiştirimi mümkün olmayacağı için gece için uygun pedler kullanılmalıdır.  Pedlere mikrop bulaşmaması için kullanmadan önce açıkta taşınmamalıdır.

Pedler kullanılmadan önce mutlaka eller yıkanmalıdır. Kullanım sonrası talimatlara uygun olarak çöpe atılmalıdır.

İLETİŞİM FORMU