Kısırlık Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kısırlık Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

1 ) Kısırlığın belirtileri nelerdir?

Kısırlık, yani infertilite hamile olmayı isteyen eşlerde, 1 yıl süre ile düzenli ve korumaz bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesine rağmen, hamileliğin gerçekleşememesi durumudur. Kısacası kısırlık (infertilite), herhangi bir belirti veren hastalık değildir.

Bir takım hastalıklar veya bazı patolojiler sebebi ile meydana gelen bir sorundur. Bu sebepten dolayı da, yeni evlenmiş bir çiftte kısırlık var olduğu ile alakalı bir belirtinin görülmesi beklenemez. Zaten az önce de belirttiğimiz gibi, bu eşlerin evlilik süresinin 1 yılını tamamlamadan, kısırlık durumlarından bahsetmek mümkün olmaz.

Burada sözü geçen 1 sene boyunca, düzenli ilişki daha çok adet döneminin ortasısında ki zamanlarda (yumurtlama günlerine yakın) haftada 2 veya 3 defa ilişkiye girilmesidir. Kadın ve erkeğin bazı zamanlarda uzak şehirlerde bulunması, arada bir kaç ay ayrı kalmaları gibi durumlarda hamilelik oluşmasa bile, kısırlığın varlığından söz edilemez. Aralıksız olarak 1sene boyunca beraber yaşamaları ve düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir.

Az önce kısırlığın belirti vermediğini vurgulamıştık. Ancak kadında da erkekte de kısırlığın meydana gelmesine sebep olan hastalık veya patolojiler, bazı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

2 ) Kadın kısırlığının belirtileri

 • Kadında kısırlık sebeplerinin en çok karşılaşılanı, yumurtlama düzensizliği (anovulasyon) kadında adet düzensizliği şeklinde belirti verebilir. Polistik over sendromunun söz konusu olması halinde, aşırı tüylenme ve obezite gibi belirtiler de beraberinde gelebilir.
 • Bir başka kısırlık sebebi olan hiperprolaktinemi (süt hormonunun yüksek olması) göğüslerden süt benzeri sıvı gelmesi (galaktore) şeklinde belirtiye sebep olabilir.
 • Endometriozis kasık ağrıları, adet sancıları şeklinde belirti gösterebilmektedir.

3 ) Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde, erkek kısırlığına sebebiyet veren en önemli nedenler, çocukluk döneminde geçirilen ve tıp dilinde “kriptorşizm” olarak ifade edilen inmemiş testisler, üreme organlarında bulunan enfeksiyonlar ve ileri yaşlarda karşılaşılan ‘varikosel’dir.

Erkek kısırlığına sebep olan ve daha nadir görülen bir başka neden ise; testis tümörleri, testislerde yaralanma, yüksek ateşli hastalıklar, üreme kanallarında meydana gelen tıkanıklık, geriye doğru boşalma, sinir sistemi ile alakalı sorunlar, genetik bozukluklar, hormonal ve cinsel fonksiyon bozukluklarıdır.  Genetik sorunlardan kaynaklanan kısırlık durumlarında, tüp bebek uygulamaları ile beraber elde edilecek çocuğun sağlığına etki edecek genetik anomaliler de saptanabilir.

Erkek kısırlığı genellikle herhangi bir belirti vermiyor. Doktorlar tarafından yapılan spermiogram ile teşhis konuyor. Genellikle kısırlık belirtisi olarak, idrar yapma esnasında yanma veya akıntı olmasının ön teşhis olabileceğini belirtiyor. Kesin teşhisin ise, 2 ile 7 günlük ilişki kısıtlamasının ardından yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesi ile veriliyor. Aynı zamanda spermin miktarı kadar hareketlilik durumu ve şeklinin de önemli olduğu, hiçbir zaman unutulmaması gereken bir gerçektir.

4 ) Erkekte kısırlık (infertilite) sebepleri nelerdir?

 • Nedeni açıklanamayan grup % 30
 • Varikosel % 15
 • Endokrin hipogonadism % 9
 • Subklinik enfeksiyonlar % 8
 • İnmemiş testis %8
 • Ereksiyon (sertleşme) sorunu ve hipospadias % 6
 • İmmünolojik nedenler % 5
 • Sistemik hastalıklar % 3
 • Obstrüktif (tıkanıklık) patolojiler % 2
 • Diğer nedenler % 13

İLETİŞİM FORMU