Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde doğal yolla bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık olarak % 15’i doğal yolla, kendiliğinden gebelik elde edememektedir. Genetik, çevresel ve yaşlanma başta olmak üzere pek çok faktörden kaynaklanan bu kısırlık durumu günümüzde tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ancak kısırlık tedavisine başvurulması için öncelikle gerçekten kısır olup olmadığından emin olunmalıdır. Bir çiftin kısırlıktan şüphe edebilmesi için 35 yaşın altındaysa yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindeyse 6 ay süreyle korumasız düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olması gerekmektedir. Zira evlenir evlenmez ilk 1-2 ay içinde gebelik elde edebilen çiftlerin sayısı oldukça azdır.

Bu bakımdan gerekli sürede cinsel bulunmayanların kısırlıktan endişe etmeleri yersizdir. Bununla birlikte bahsi geçen süreler içinde çiftlerin haftada ya da 10 günde bir gibi seyrek, her gün gibi sık cinsel ilişkiye girmeleri de gebeliği zorlaştırabilir. Her gün cinsel ilişkiye girilirse erkeğin menisinde gebelik için yeterli sayıda ve olgunlukta sperm bulunamaz, çok seyrek olarak cinsel ilişkiye girildiğinde ise kadının yumurtlama dönemi denk getirilemediği için döllenme, gebelik gerçekleşmez. İşte tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kısır olduğundan şüphe eden çift doktora başvurur, gerekli tüm test, tahlil ve muayeneler yapılır ve en uygun tedavi yöntemine başlanır.

kisirlik-tedavi-edilebilirmi-3

Kısırlıkta hangi testler yapılır?

 1. Spermiografi (sperm testi): Kısırlık şüphesinin varlığında baba adayı için ilk olarak akla gelen, uygulanan test spermiografidir. Erkeğin verdiği meninin içindeki spermlerin sayısı, olgunluğu, canlılığı, yapısal durumları sperm testi ile tespit edilir. Kısırlığın spermlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bu şekilde anlaşılır
 2. Erkeğe ürolojik muayene: Erkeğin testislerinde yapısal ya da fonksiyonel bir sorun, inmemiş testis durumu, şişlik veya yamukluk olup olmadığı üroloji uzmanı tarafından fiziksel olarak kontrol edilir.
 3. Pelvik muayene ve ultrason: Kadından kaynaklanan kısırlık durumu söz konusu olup olmadığının anlaşılması için uygulanan ilk basamak pelvik muayene ve ultrasondur. Bu şekilde hastada miyom, polip, kist ve bunlara benzer bir patoloji, doğumsal rahim kusurları, rahim perdesi varlığı ultrasonografi ile tespit edilir. Bununla birlikte tüplerin tam olarak açık olup olmadığının izlenebilmesi için rahim filmi çekilir.
 4. Hormon tahlilleri: Kısırlıktan şüphe edilen kadına adetin 3. günü Folikül Uyarıcı Hormon ve östrojen hormonu testi yapılır. Bunlar yumurtlama fonksiyonları hakkında bilgi veren testlerdir. Bununla birlikte kadının göğüslerinden süt geliyorsa prolaktin ve troid hormonlarına bakılır. Ayrıca adet döneminin 21. Günü kanda bakılan progesteron hormonu değerleri de yumurtlama fonksiyonları konusunda bilgi vermektedir.
 5. Yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesi: Yumurtalıkların hormon üretme ve yumurta barındırma kapasitesini ölçmek için yumurtalık rezerv testleri yapılır. Zira kadının gebe kalabilirliği yumurtalık rezervi ile doğru orantılıdır.
 6. Salin İnfizyon Sonografi (sis): Kadının vajinasında ince bir boru ile rahim içine sıvı verilir. Bu sayede rahim içi genişler ve bu alanda polip, miyom, kist gibi patolojiler varsa tespit edilir.
 7. Histeroskopi: Rahim içindeki patolojileri, normal dışı oluşumları gözlemek için rahme ucunda kamera bulunan bir cihazla vajinadan girilmesidir. Histeroskopi patolojilerin hem tespiti hem de tedavisinde kullanılır. Şöyle ki her hangi bir olumsuzluk görüldüyse, histeroskopi ile çıkarılıp alınır.
 8. Laparoskopi: Bir tür kapalı ameliyat yöntemi olan laparoskopi, tüplerin açık olup olmadığının değerlendirilmesinde ve miyom, kist, polip benzeri oluşumların varlığında kullanılır. Tıpkı Histeroskopi gibi laparoskopi de hem teşhis hem de tedavi için kullanılabilmektedir.

kisirlik-tedavi-edilebilirmi-2

Kısırlık tedavi yöntemleri nelerdir?

 1. Yumurtlama tedavisi

Uygulanan testler sonucunda kadında yumurtlama bozukluğu tespit edilmişse, ihtiyaç duyulduğu oranda ve süre içinde hormon ilaçları verilir. Bu sayede kadının yumurtalarının sayıca ve kalite anlamında artması, ebat olarak da istenen büyüklüğe ulaşması beklenir.

 1. Aşılama tedavisi

Aşılama tedavisi genellikle erkeğin boşalmasında, meninin, spermlerin kadının rahmine ulaşmasında sorun yaşanıyorsa kullanılmaktadır. Aşılama tedavisinde yumurtlama dönemi içindeyken erkeğin menisi kadının vajinası ya da rahminin içine bırakılır ve bu sayede kadının gebe kalabilme oranı yaklaşık % 20 oranında artırılır.

 1. Tüp bebek tedavisi

Günümüz kısırlık tedavi koşullarında en başarılı sonuçlar alınan yöntem tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtaları ve erkeğin spermleri laboratuar ortamında birleştirilir ve meydana gelen embriyolar kadının tahmine yerleştirilir. bu tedavi yöntemiyle kadından, erkekten ya da her ikisinden de kaynaklanan pek çok kısırlık sorunu kolayca ekarte edilebilir. Tüm koşulların istenen düzeyde olduğu kısırlık vakalarında gebelik elde edebilme şansı yaklaşık % 60’a kadar çıkmaktadır.

İLETİŞİM FORMU