Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi, karın içini optik bir cihaz aracılığı ile gözlemlemek anlamına gelir. Karın içi aydınlatılarak, rahim, yumurtalık ve tüplerini ilgilendiren hastalık ya da sorunlar direkt olarak gözlemlenir. Gerekli durumlarda aynı anda karın alt bölgesinde açılan 3-5 mm’lik kesilerden içeri sokulan yardımcı araçlar ile tedavi de yapılır. Toplum arasında kansız ya da bıçaksız operasyon olarak da bilinir. Endoskopi terimi ise, kamera ile içe bakma ve operasyon kesiği uygulanmadan yapılan tedavi işlemlerine verilen genel bir isimdir. Kadın Hastalıkları alanında yapılan iki temel endoskopi tekniği; laparoskopi ve histeroskopidir.

Laparoskopi ne zaman uygulanır?

Esasında, laparoskopi genel cerrahide ve diğer bazı cerrahi branşlarda uygulanan bir tekniktir. Ancak burada bizi ilgilendiren Kadın Hastalıklarının branşıdır.

Laparoskopi, jinekolojide, çeşitli amaçlarla uygulanabilir. Hatta, kanser ameliyatları bile dahil olmak üzere her çeşit jinekolojik cerrahi girişimi uygulama imkanı bulunur. En yaygın şekilde, jinekologlar tarafından, hamilelik sağlamada güçlük yaşayan infertil kişilerin takip ve tedavileri sırasında hamilelik sağlanmaya engel teşkil edecek bir sorunun olup olmadığını saptamak amacıyla uygulanır.

Misal olarak, karın içersinde meydana gelen ve anne adayının tüplerinin işlevlerini yerine getirmesine engel teşkil eden yapışıklıklar; önceki operasyonlardan, geçirilmiş iltihabi hastalıklardan ya da endometriozis hastalığından dolayı gelişmiş olabilir. Yapışıklıklar, tüpler hareket ederek atılmış olan yumurtayı yakalamasının önüne geçer. Bu sebeple de tedavi edilmesi gereklidir.

Bunun dışında karın içersinde oluşan kist, myom, dış gebelik gibi farklı sorunların kesin teşhisinde ve de tedavisinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Yine çocuğu olan ve başka bir hamilelik istemeyen kadınlarda tüplerin (kanalların) bağlanması için de oldukça yaygın bir şekilde uygulanır.

Laparoskopi, genel anestezi ile ve ameliyathane koşullarında uygulanır. Kullanılan araçlar ise bu laparoskopi için özel olarak hazırlanmıştır.

Laparoskopik uygulamaların en büyük avantajlarından biri de operasyon ardından günlük hayata oldukça kısa bir zaman içinde geri dönebilmektir. Hasta, çoğunlukla aynı gün evine dönebilir.

Laparoskopi ne kadar sürer?

Laparoskopi, tanı koymak için uygulanıyor ise, 25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Ancak hastanın laparoskopi için hazırlanması, uyutulması ve uyandırılması yaklaşık olarak 35 dakikalık bir süreyi gerektirir. Şayet tedavi amaçlı bir laparoskopi uygulanıyor ise, tedavi yöntemine göre, saatler de sürebilir.

Misal olarak; myomlar laparoskopi ile çıkartılıyorsa, operasyon yaklaşık olarak 45 dakikada tamamlanır. Ancak rahim alınması işlemi,uzmanın deneyimine bağlı olarak da 1-2,5 saat kadar  da sürebilir.

Şayet gerekli görülür ise, birçok defa laparoskopi uygulanabilir. Özellikle, laparoskopi esnasında tedavi yapılmış ise, tedavinin ne denli etkili olduğunu değerlendirmek için, altı ay ara ile ikinci ya da üçüncü defa laparoskopi uygulanabilir.

Her cerrahi müdahale gibi tabii ki laparoskopinin de çeşitli komplikasyonları olabilir.

Bu riskler:

 • Çevre organ zedelenmeleri,
 • Kanama,
 • Enfeksiyon (iltihaplanma) riskileri olabilir. Fakat deneyimli ve dikkatli bir uzman ile bu gibi risklerin yaşanma oranları % 1’den daha az olacaktır.

Laparoskopi ile açık ameliyatların farkı

Artık açık ameliyat, hiçbir durum için avantajlı bir teknik olarak kabul edilmez. Cerrahi bir müdahale ile tedavi yapılması gerekiyorsa, hemen hemen her çeşit miyom sorunları, deneyimli merkezlerde kapalı olarak yani, laparoskopik ya da histeroskopik tekniklerle tedavi edilebilir. Avantajları ise;

 • Büyük yara izleri kalmaması,
 • Yara iyileşmesinin daha hızlı olması,
 • Hemen ayağa kalkabilme,
 • Daha hızlı bir şekilde sosyal hayata dönebilme,
 • Karın içi organlarda yapışıklık ve buna bağlı kısırlık riskinden kaçınma.

Laparoskopinin riskleri nelerdir?

Her uygulamada olduğu gibi laparoskopide de kendine özgü riskler vardır. Operatif ve tanı amaçlı laparoskopide ciddi komplikasyonlar oldukça nadir şekilde görülür.

 • Laparoskopi esnasında mesane, idrar yolları, barsaklar, damarlar, rahim gibi organlarda yaralama meydana gelebilir. Bunların bir bölümünü laparoskopik yolla tedavi etmek mümkünken, 2-4/1000 oranında acil olarak açık cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.
 • Laparoskopi esnasında ölüm riski 1-5/100000’dir.
 • Laparoskopi ardından idrar yolu enfeksiyonu, kesi yeri enfeksiyonu, kısa süreli idrar yapmada zorluk ya da toplar damarlarda tıkanıklık meydana gelebilir.

Bütün bu olası komplikasyonlar ele alındığında, bu komplikasyonların görülme oranı 1-2/100’dür. Bunların büyük bir kısmı minör yani daha az ciddi olan komplikasyonlardır.

Histeroskopi nedir?

Histeroskopi, rahim ağzı ve rahim boşluğunun, vajinal yoldan rahim içerisine optik bir cihaz yerleştirilerek izlenmesidir. Bu uygulama esnasında kullanılan araçlara histeroskop ismi verilir.

 • Kısırlığa sebep olan faktörlerin araştırılması,
 • Anormal vajinal kanama nedenlerinin araştırılması,
 • Doğumsal anormalliklerin tanısı ya da daha önceden tanı koyulmuş olan miyomların ve poliplerin çıkarılması,
 • Doğumsal şekil bozukluklarının operasyonları gibi tedavi edici amaçlarla da histeroskopi uygulanabilir.

Histeroskopi operasyonları, hafif bir genel anestezi altında uygulanır. Çoğunlukla histeroskopi, 30 dakikada tamamlanan bir operasyondur. Histeroskopi esnasında ilk olarak vajene spekulum yerleştirilir.  Vajinal dezenfeksiyon yapılır. 3-5 mm kalınlığındaki histeroskop, rahim ağzından rahim içine sokulur. Histeroskopun kanalından verilen CO2 gazı ya da özel sıvılar rahim içini şişirmek adına uygulanır. Histeroskop ile elde edilen görüntü, optik-kamera sistemi ile monitöre yollanır.

Tanısal histeroskopi nedir ?

Tanısal histeroskopi, teşhis koymak için rahim boşluğunun gözlemlenmesi işlemidir. Çoğunlukla lokal anestezi ile uygulanır. Teşhisi başka şekilde konulamayan ya da teşhisten emin olunamayan durumlarda kesin tanıyı koymak için uygulanır.  Rahim içinde bir bozukluk olup olmadığı, bozukluk mevcut ise yeri saptanarak tedavi şekli planlanabilir. Gerekirse aynı seansta operatif histeroskopi uygulanabilir.

Histeroskopi, saydığımız durumların teşhisine yardımcı olur:

 • Aşırı kanamalara sebep olan polip ya da myomlar
 • Doğuştan olan rahim anomaliler; septum, bikornis, arkuat, hipoplazi
 • Rahim içi yapışıklıkları
 • Rahim içi dokusunun ( endometrium ) erken evre kanserleri saptanabilir. Doğrudan gözlem ile şüpheli alandan biopsi alınabilir.
 • Tekrarlayan gebelik kayıplarının araştırılması
 • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığını araştırılması
 • Anormal histerosalpingografi (HSG) ya da ultrason bulgusunu kesinleştirmek için uygulanabilir.

Histeroskopi ile aşağıdaki durumların tedavi yapılır:

 • Polip çıkartılması,
 • Myom çıkartılması,
 • Doğuştan olan rahim anomalileri (septum),
 • Rahim içi yapışıklıkları (intra-uterin sineşi),
 • Aşırı adet kanamaları,
 • Proksimal tubal darlık ya da tıkanıklık durumlarını tedavide histeroskopi uygulanabilir.

İLETİŞİM FORMU