Kısırlık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kısırlık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Kısırlık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Ne yazık ki, bazı adaylar doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamaz. Kısırlık, bir korunma yöntemi kullanılmadan, düzenli cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen 1 yılı aşkın bir sürede bebek sahibi olamama durumudur. Korumadan 1 sene boyunca hamilelik sağlayamayan adayların bir doktora başvurmasında fayda vardır. Özellikle de anne adayının yaşı ilerlemiş ise, zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Adaylar, kısırlık tedavisi için mutlaka beraber başvurmalıdır.

Kısırlık ve mikro tese

Erkek kaynaklı kısırlık, toplumda hamilelik sağlayamayan adayların hemen hemen yarısını oluşturmaktadır. Yani kısırlık sorunu olan adayların problemlerinin kaynağının yarısını erkek kaynaklı kısırlıklar oluşturmaktadır. Azospermi problemi olan erkeklerin ve yaşı ilerlediği için kısırlık sorunu yaşayan kadınların zaman kaybetmeden bir uzmana başvurması gerekir.

Mikro tese yöntemi ile, baba adayının menisinde hiç sperm bulunmasa dahi bebek sahibi olabilmek mümkün olur. Ancak bu yöntemi uygulayabilmek için baba adayının testislerinde çok az da olsa sperm üretilebilmesi gerekir.

Sperm elde etme yöntemleri

Erkeğin menisinde sperm hücresi saptanamaz ise testislerden çeşitli tekniklerle biyopsi alınabilir. Bu tekniklerden hangisinin uygulanacağına ise doktor, hastanın durumuna göre karar verir. Uygulama, genel anestezi altında uygulanır ve ortalama 1 saatte tamamlanır. Hasta işlem sonrasında evine gidebilir.

TESE ( Testicular Sperm Extraction):

Mikro tese tekniğinin uygulanabildiği merkezlerde pek tercih edilmez. Bu biyopsi yönteminde testislerin açılır ve büyük doku parçacıkları alınarak sperm hücresi araştırılır.

TESA ( Testicular Sperm Aspiration):

Çoğunlukla sperm üretimi iyi olsa dahi, kanallardaki tıkanıklar sebebiyle ana kanalların tıkalı olması menide sperm saptanamayan erkeklere uygulanır. Bu duruma, ”obstrüktif azospermi” ismi verilir. TESA, iğne aracılığı ile testis dokusundan sperm sağlama işlemidir.

PESA ( Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration):

Testis içerisinde sperm hücreleri, epididim ismi verilen bölgede bulunur. PESA, epididim bölgesinden iğne ile sperm sağlama yöntemidir.

MESA ( Micro-Epididymal Sperm Aspiration):

Epididime iğne yerine cerrahi müdahale ile girilir. Bu alandan doku parçacıkları alınır ve sperm elde edilir. Bu işleme de MESA denilir.

Embriyo glue nedir?

Embriyo glue bir kültür ortamıdır. Embriyonun transfer aşamasında uygulanır. İçeriğinde bulunan hyaluronan adı verilen madde ile, embriyonun anne adayının rahmine tutunma şansının artmasını sağlar.

Esasında bu şansın artışını sağlayan, embriyoların laboratuvar koşullarında büyütülmesidir. Tüp bebek tedavilerinde üreme hücreleri anne vücudunda gerçekleşmez. Bunlar, laboratuvar ortamında  birleştirilir ve embriyolar özel sıvılar içerisinde geliştirilir. Bu gelişim, anne karnındaki gelişimi taklit etme prosedürüyle uygulanır. Ancak, laboratuvar koşulları hiçbir zaman anne vücudunun ortamını taklit edemez. Embriyo glue uygulamasının hamilelik şansını arttırdığına dair herhangi bir çalışma bildirilmemiştir.  Tedavide en mühim hususlardan biri, kaliteli olan yumurta hücresi gelişimini sağlamaktır. Bu sebeple kişiye uygun ilaç protokollerinin ve ilaç dozunun seçilmesi, yumurta gelişiminin takibinin doğru bir şekilde yapılması, çatlatma iğnesinin doğru zamanda uygulanması, yumurta toplama ve embriyo transferi aşamalarının en doğru şekilde uygulanması gerekir.  Embriyoların rahim iç duvarına yapıştırılması söz konusu değildir. Embriyolar zaten sağlıklı ise, rahim iç duvarına kendiliğinden tutunur.

Kısırlık tedavisinde uygulanan yöntemler

Kısırlık tedavisi, oldukça uzun vadeli bir yardımcı üreme yöntemidir. Bu tedaviler sabır ve fedakarlık gerektirir.  Gerekli tetkitler yapıldıktan sonra uzman ve çift ortak bir karara vararak en uygun tedavi yöntemine başlar.

Kısırlık tedavilerinde başarıya ulaşmak için en önemli nokta, doğru tedavi yöntemine karar vermektedir. Kısırlık tedavilerinde ilk olarak, uygulaması en kolay ve maliyeti en düşük yöntemlerle tedaviye başlanır. Eğer ki bu yöntemler başarıya ulaşamaz ise diğer yöntemlere geçilir.

Yumurtlama tedavisi: Yumurtlama ile sorunlar eğer ki tedavi edilebilir boyutta ise yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılması yeterli olacaktır.  Düzenli olarak ultrason aracılığı ile yumurtaların gelişimi izlenir.

Yumurtlama ilaçları ile anne adaylarının ortalama % 80’ninde yumurtlama elde edilebilir. Bunların da ortalama olarak yarısı doğumu gerçekleştirir.  Ovülasyon indüksiyonu yani, yumurtlama tedavisi, uygulanan ilaçlar ile yumurtlamanın uyarılmasını, yumurtlama sayısının arttırılmasını ve bu şekilde hamile kalma şansını arttırmayı amaçlar. Yumurtlamanın hiç gerçekleşmediği ya da gerçekleşse dahi düzensiz gerçekleşen kadınlarda uygulanabilir. Bunun dışında kısırlık sebebi açıklanamayan kişilerde ya da erkek kaynaklı kısırlıklarda da uygulanabilir.

Yumurtlama tedavisi nasıl uygulanır?

Yumurtlama tedavilerinde birçok ilaç kullanılır. Bu ilaçların kullanımındaki esas amaç, önceden oluşmayan yumurtlamayı sağlamak, düzensiz olan yumurtlamayı düzene sokmak ve sayısal olarak yumurtaların arttırılmasını sağlamaktır. Bu sayede, hamilelik şansı arttırılır. Fakat hamileliğin sağlanması için yalnızca yumurta sayısı yeterli değildir, yumurtanın kalitesi de oldukça önem teşkil eder. Yumurtlama tedavisinde uygulanan ilaçlar; hastadan hastaya değişen dozlarda, değişen kombinasyonlarda diğer ilaçlarla beraber ve değişen sürelerde uygulanır. Olgun yumurtalar sağlamak adına çeşitli ilaçlar kombine olarak kullanılır. Her hastaya göre farklı ilaç rejimleri uygulanabilir.

Aşılama: Aşılama işlemi, uzun bir süre doğal yollarla hamile kalmaya çalışmış ancak hamilelik elde edememiş kadınlara uygulanır. Bu işlem, oldukça kolay bir yöntemdir.  Meni ya da sperm hücrelerinin alınması ve uygulanan yönteme göre vajinaya ya da rahmin içine bırakılması prosedürüyle uygulanabilir. Aşılama yöntemi neticesinde hamile kalma şansı  20’lerdedir.

Aşılama yöntemi zor mudur?

Aşılama yöntemi oldukça kolay uygulanabilir bir yöntem olsa da, öncelikli olarak doğal yollarla hamilelik sağlayamamış kişilere önerilir. Hamileliğin sağlanması için bir sene çalışılmış ancak başarılı olunamamış ise, gerekli testler yapılarak aşılama yöntemi uygulanır.

Aşılama yöntemi hangi durumlarda uygulanır?

Aşılama tekniği, baba adayında sperm ve anne adayında yumurta üretimi gerçekleşiyor ise uygulanabilmektedir. Şayet bu iki şarttan biri mevcut değil ise, ilk olarak bu sorunun tedavisi yapılmalı ardından ise aşılama işleminin uygulanması doğru olacaktır. Gerekli tetkik ve tahlillerin yapılmaz ise, aşılama başarıya ulaşamaz. Bu sebeple de çiftler psikolojik olarak çöküş yaşayabilir. Bu durumun önüne geçmek için gerekli testlerin yapılması büyük önem teşkil eder.

Tüp bebek tedavisi: Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin vücut dışında, laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve döllenmenin sağlanmasıdır.  Döllenmiş olan yumurtalar bölünmeye başlar ve embriyoları oluştururlar. Bu embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir.  Bu işlemler neticesinde anne adaylarının yarısında hamilelik elde edilebilir. Fakat oluşan bu hamileliklerin bir kısmı düşük ile neticelenebilir. Bu durum, çiftlerin kısırlık nedenlerine göre değişebilir. Tedaviye başlayan adayların uygulama başına ortalama % 40’ında hamilelik sağlanır ve bebek sahibi olunur. Bu oran, birçok uygulama ile % 70 – 80’lere de yükselebilir.

Tüp bebek tedavisinde bazı ilaçlarla anne adaylarının yumurtalıklarının uyarılmasına yardım edilir. Bu ilaçlar ise;  Gonal-F, Puregon, Menopur, Fostimon. Yumurtalıkların uyarılmasının esas hedefi, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta sağlamaktır. Çok sayıda embriyonun anne adayının rahim içine transfer edilmesi hamilelik şansını arttıran bir faktör olmasına rağmen çoğul gebelik riskini de beraberinde getirir. Bu nedenle Türkiye’deki yönetmeliklere göre 35 yaş altı kadınlarda 1 embriyo, 35 yaş ve üzerindeki kadınlara ise 2 embriyo transferine izin verilmektedir.

Kısırlık tedavilerinde başarı oranları ne kadardır?

Üreme sisteminde herhangi bir problemi olmayan ve korunma yöntemi kullanmadan düzenli cinsel ilişkide bulunan 10 çiftten yaklaşık olarak 2 tanesi bir ay içinde hamile kalabilir.  Ancak, üreme sisteminde sorunlar olan bazı adaylar doğal yollarla hamile kalamaz.  Bu gibi problemleri olan adaylar için aşılama, yumurtlama ve tüp bebek yöntemi kullanılarak gebelik elde edilebilir. Bu kısırlık tedavileri arasında tüp bebek tedavi teknikleri ile % 50 – 60 oranında başarıya ulaşılır.

İLETİŞİM FORMU