Kısırlıkta Yapılan Testler ve Tahliller Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kısırlıkta Yapılan Testler ve Tahliller Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlıkta Yapılan Testler ve Tahliller Nelerdir?

Kısırlıkta Yapılan Testler ve Tahliller Nelerdir?

Şayet çiftte kısırlık söz konusu ise, bunun sebebinin araştırılması ve mutlaka bu sebebe yönelik bir tedavi planlanması gerekmektedir. Bu amaçla da çifte eş zamanlı olarak çeşitli testler ve tahliller yapılır. Baba adayı ile ilgili olarak ilk yapılan test, spermiogram yani sperm analizidir. Ardından da baba adayına bir ürolojik muayene yapılır. Şayet gerekli ise ilerleyen aşamalarda erkek adaya üroloji uzmanı çeşitli muayeneler yapabilir.

Anne adaylarına ise ilk olarak pelvik muayene, ultrasonografi ile yumurtalık işlevlerinin araştırılması ve hormon tahlilleri yapılabilmektedir. Bu aşamalardan sonra yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesi, rahim filmi ve gerekli durumlarda histeroskopi, laparoskopi uygulamaları yapılmaktadır.

  • Pelvik muayene ve ultrasonografi:

Kısırlık araştırması, tüp bebek tedavisinin ilk aşamasıdır. Bu amaçla hastada miyom, kist ya da benzeri bir patolojik yapı bulunup bulunmadığı araştırılır. Doğumsal rahim anomalileri ya da rahimde perde gibi sorunların mevcut olup olmadığı araştırılır. Tüplerin açıklığı bu uygulama ile değerlendirilemez. Bu sebeple de rahim filmi çekilmesi gerekebilir. Ultrasonografi ile ayrıca folikül (yumurta) büyümesi ve ovulasyon (yumurtlama) varlığı incelenir.

  • Hormon tahlilleri:

Kısırlık durumunda iki adaya da çeşitli hormon tahlilleri yapılmaktadır.  Anne adayı için adetin üçüncü günü yumurtalık (over) işlevlerinin değerlendirildiği hormon tahlilleri (FSH hormonu, östrojen hormonu) yapılır. Bu tahliller kadının yumurtalık kapasitesi (over rezervi) ve hamile kalma şansı hakkında önemli ipuçları verir. Göğüslerden süt gelmesi (galaktore) gibi bir durum mevcut ise prolaktin hormonuna (süt hormonu) ve troid hormonları da araştırılır. Adetin 21. günü yapılan progesteron hormonu ölçümü ovulasyon (yumurtlama) olması hakkında bilgi verir.

  • Over rezerv testleri (yumurtalık kapasitesi değerlendirmesi):

Yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesi, hormon üretimi ve kapasitesi hakkında bilgi verir. Bu sayede de tedavi şansı hakkında bilgi edinmek mümkün olur.

  • Salin infüzyon sonografi (SİS):

Toplum arasında “sulu ultrason” şeklinde bilinen SİS,  rahim içerisine vajinadan ince bir kanül ile sıvı uygulanarak ultrason yapılmasıdır. Uygulanan bu sıvı sayesinde rahim içerisi genişler. Bu sayede de rahim iç duvarındaki myom, polip ve benzeri patolojiler daha rahat değerlendirilebilir. HSG ve SİS rahim içindeki patolojiler hakkında bilgi verir.

  • Histeroskopi:

Rahim içerisinin kamera ile incelendiği histeroskop denilen bir sistem kullanılır. Rahim içerisindeki patolojilerin gözlenmesi ve bunların tedavisi için kullanılır. Rahim içerisindeki polip ve myomlar histeroskopi yöntemi ile tedavi edilebilir. Histeroskopi, kısırlık sorununda rutin olarak uygulanan bir işlem değildir. Çoğunlukla sis ve hsg’de (rahim filminde) bir patoloji izlendiğinde histeroskopi uygulanmaktadır.

  • Laparoskopi:

Kısırlık söz konusu olduğunda tüplerin açık ya da kapalı olduğunu bu yöntemle değerlendirilmektedir.

Bunun dışında tespit edilen kist ya da benzeri yapılar söz konusu ise tedavisi de yapılabilmektedir. Bu uygulama da her kısırlık hastasına rutin olarak uygulanmamaktadır.

İLETİŞİM FORMU