Kürtaj Ameliyatı Sonrası - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kürtaj Ameliyatı Sonrası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kürtaj Ameliyatı Sonrası

Kürtaj Ameliyatı Sonrası

Kürtaj ameliyatı sonrası, küçük de olsa cerrahi bir işlem olması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Kürtaj sonrası hastanın tam olarak tedaviyi aksatmadan devam ettirmesi ve hijyen konusuna dikkat etmesii önemlidir.

Kürtaj sonrası neler beklenir?

Kürtaj işlemi, eğer genel anestezi altında yapılmışsa ilk gün biraz sersemlik hissi, hafif bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı, rahim içi kramplar ve hafif kanama olması normal olarak değerlendirilir. Şikayetler genellikle birkaç saatten sonra azalacaktır. Hafif kanamalar da lekelenme olarak adlandırılır. İşlemden 3-4 saat sonra eğer herhangi bir bulantı, mide ile ilgili sıkıntı, kusma ya da şiddetli kanama başlarsa, hemen doktora haber verilmeli ve muayene olunması sağlanmalıdır. Bir bulantı ya da diğer şikayetler meydana gelmemişse, hafif yiyeceklerle beslenmeye başlanmalıdır.

Kürtaj lokal anestezi ile rahim ağzına yapılan anestezik ilaçla bölgesel uyuşma yaşanarak gerçekleşmişse, bölgenin uyuşukluğu 1-2 saat içinde geçtiğinde hafif hissiyat başlayabilir. Hasta kesinlikle dinlenmelidir.

kürtaj ameliyatı

Kürtaj sonrası reçete ile hastaya önerilen ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler hasta tarafından düzenli olarak alınmalı ve hasta kesinlikle dinlenecek bir ortamda bulunmalıdır.

Kürtaj işlemi ardından cinsel ilişkiye girmek kesinlikle yasaktır. Bu 10-15 günlük süreçte rahim içinin toparlanma durumu ve hijyen çok önemlidir. Gelecekte sağlıklı bir rahim için yapılan önerilere kesinlikle uyulmalıdır. Düzenli muayene için süreç detaylı olarak takip edilmelidir.

Eğer ki bir düşük yaşanması ya da bebeğin anne karnında ölmesi nedeniyle hastaya kürtaj işlemi yapılmışsa, en az 3 ay bir süreyle bir aile planlaması yöntemlerinden biriyle, gebelikten korunma önerilir. Bu süre sonunda rahim kendini tam olarak toplayabilir ve iyileşme gerçekleşir. Rahim içinde yer alan dokularda ortaya çıkabilecek enfeksiyon riski de ortadan kalkar. yileşme süreci de tamamlanmış olur.

Kürtaj ameliyatından hemen sonra hastanın banyo yapmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat enfeksiyon riski nedeniyle vajinal duş yapılması önerilmez. Hastanın hijyen konusunda dikkatli olması gerekir. Bölgenin temiz tutulması kesinlikle önerilir.

Kürtaj sonrası ilk adet ne zaman olur?

Kürtaj işlemi sonrasında bir ay sonra tekrar adet görülebilir. Ancak hastanın yaşadığı yorgunluk, geçirdiği zor dönem ve aldığı ilaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Adet gecikmesi görülmesi normal bir durum olabilir.

İLETİŞİM FORMU