Kürtaj Nasıl Yapılır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kürtaj Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, her ne kadar ‘’kazıma’’ anlamına gelse de, günümüzde en yaygın kullanılan vakum yöntemidir. Kazıma ile yapılan kürtaj işleminden çok daha kolay ve kısa sürmektedir. Ancak bazı tıbbi durumlarda, farklı hastalıklarda, rahim içinden parça almak ya da derin temizleme işleminde küret de uygulanmaktadır.

Kürtaj, cerrahi bir operasyon olması nedeniyle, işlem öncesi ve sonrasında doktorun vereceği talimatlara kesinlikle uyulmalıdır. Hasta sağlığı ve rahatlığı açısından bu durum önem arz etmektedir. Ayrıca kürtaj işlemi, kesinlikle konunun uzmanı bir doktor tarafından tam teşekküllü kadın hastalıkları klinikleri ya da hastanelerde yapılmalıdır. İşlem öncesi, gerekli muayeneler sonrası durum değerlendirmesi yapılmalı, hastanın ya da gerektiğinde ailelerin onayları alınmalıdır.

Kürtaj öncesi ultrasonografik muayene ile rahim içi gözlemlenir. Gebelik sonlandırılacaksa fetusun kaç haftalık olduğu, rahim içindeki lokalizasyonu belirlenir. Diğer durumlarda rahim içinde nereye müdahale edileceği değerlendirilir. Gerekirse örnek alınır. Kürtaj yapılması sırasında genel anestezi ya da lokal anestezi yapılacağına hasta ile birlikte karar verilir. İşlem günü için karar verilir. Bu aşamada hastaya kürtaj öncesi yapması ya da yapmaması gerekenleri içeren bir liste verilir. Bu listeye hasta kesinlikle uymalıdır.

kürtaj öncesi

Kürtaj öncesi talimatlar nelerdir?

  • Kürtaj yapılacak gün, yeme-içme kesilmeli, mide boş olmalı. Aksi takdirde, eğer genel anestezi yapılacaksa, ilaçlar nedeniyle midede rahatsızlık ya da bulantı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Lokal anestezi için açlık gerekmez.
  • Gerekli durumlarda, serviks ön hazırlığı için, kürtajdan bir gün önce jel uygulaması yapılabilir.
  • Bir-iki gün dinlenmek üzere evde kalmak üzere hazırlık yapın.
  • İşlemden sonra size refakat edecek bir kişiyi önceden bilgilendirin.
  • Kullandığınız ilaçları doktorunuza danışın. Gerekirse o gün ilaçlar kesilebilir.
  • Anestezi uzmanı ile görüşüp, alerjik durumunuz olup olmadığını belirleyin.

Kürtaj işleminde neler yapılır?

Kürtaj işlemi için hasta iç çamaşır dahil tüm giysilerini çıkartıp, hasta önlüğü giyer. Eğer bir rahatsızlık duyuyorsa, hafif bir sakinleştirici iğne yapılabilir. Daha sonra jinekolojik muayene masasına yatırılır ve hemşire tarafından hazırlıklar başlar.

Hasta genel anestezi olmak istemişse, bir anestezi uzmanı işlemle ilgili kısa bir bilgilendirme yapar. Ardından hastanın damar yoluna girilir ve anestezik ilaç hastanın damar yolundan enjekte edilir. Hasta bu şekilde uyku durumuna geçer.

kürtaj sonrası

Hasta lokal anestezi olmak istemişse, hastanın rahim ağzı bölgesine bölgesel uyuşturma sağlayan ilaç enjekte edilir. Bu yöntemle genel anestezi riskleri ortadan kalkar ancak hasta daha fazla ağrı yaşayacaktır.

Hasta uyutulduktan sonra “spekulm” ile vajen açılarak rahim ağzı açılır. Antiseptik solusyon ile bölge yıkanır. ‘’Teneculm’’ ile rahim ağzı çekilerek, düz konuma getirilir. Önce “buji” adı verilen düz kanüllerle rahim ağzı gebelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Son aşama olarak “vakum enjektörle” rahim içine girilerek gebelik dokuları tamamen alınan kadar aspire edilir, yani çekilerek temizlenir. Tüm bu işlemler genellikle en fazla 10 dakika içinde tamamlanır. Daha sonra hasta dinlenme alanına geçirilerek, uyanması sağlanır.

Kürtaj sonrası neler yapılır?

Hasta, işlem sonrası gözlem altında tutulmak üzere, bir süre dinlendirilir. Kürtaj sonrasında hafif bir kanama görülebilir, bu nedenle kadın bağı kullanmak gerekir. Bölgenin temiz tutulması da önemlidir. Kısa küçük kramplar olabilir ancak dayanılmaz ağrı boyutuna ulaşmaz. Hafif bir ağrı kesici ile kesin dinlenme önerilir.

Rahatsızlık verse bile mümkün olduğunca kısa süre içinde kalkıp hareket edin. Bu işlem kaslarınızı güçlü tutar ve bacaklarınızda kan pıhtılarının oluşmasını önler.

Doktorunuz en az üç gün ve muhtemelen daha uzun süre banyo yapmanızı, duş almanızı veya cinsel ilişkide bulunmanızı istemeyecektir. İşlemden bir ila iki gün sonra normal rutininize dönmeniz beklenir.

İLETİŞİM FORMU