Kürtaj Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kürtaj Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj; rahim içinin temizlenme işlemidir. Genel kanının aksine, kürtaj işlemi sadece istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılmaz. Kürtaj, konusunda uzman jinekologların, gerek gördükleri özel durumlarda hastanede ameliyat ortamında yapmaları gereken, küçük çaplı bir cerrahi operasyondur.

Kürtaj hangi durumlarda yapılır?

Tıp dilinde ‘’Dilation Curretage – D&C’’ olarak tabir edilen dilatasyon ve küretaj işlemi, doktor tarafından verilecek kararla, gerekli tıbbi durumlarda yapılır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

  • Adet dönemleri arasında meydana gelen ağır kanamaların nedenlerini araştırmak
  • Kanserli olmayan tümör veya fibroidleri temizlemek
  • Kanser riski taşıyan tümörleri incelemek üzere çıkarmak
  • Enfekte olmuş dokuları çıkarmak
  • Düşük sonrası rahimde kalan dokuları temizlemek
  • Gebelik sonlandırmak
  • Doğum kontrolü yöntemi olarak yerleştirilen cihazları çıkarmak

kürtaj kimlere yapılır

Kürtaj nasıl yapılır?

Dilatasyon, kürtaj aşamasından önce, rahim ağzının genişletilmesi demektir. Bu işlem sırasında rahim ağzı genişletilerek, gerekli aletlerin (küret, aspiratör, kanüller) yerleştirilmesi için alan açılır. Daha sonra temizleme yani, kürtaj işlemine geçilir. Bazı özel durumlarda dilatasyon, yani rahim ağzı genişletme işlemi, yapılmaya gerek kalmadan ince kanüller yardımıyla da kürtaj yapılabilir. Bu duruma doktor işlem aşamasında karar vermektedir.

Kürtaj için yaş sınır nedir, kürtaj kimlere yapılır?

Kürtaj, muayene sonrasında, doktor kontrolünde karar verilmesi gereken, hastanın da onayı alınan özel bir operasyondur. Bu nedenle hasta, kendi başına karar vererek, kürtaj olamaz. Bu karar için rahimde kanser riski taşıyan kitlelerin fark edilmesi, enfekte olmuş dokuların ya da yaraların tedavi gerektirmesi, doğum kontrolü amaçlı yerleştirilmiş cihazların yerleştirilmesi ya da çıkarılması, düşük gibi özel durumlar söz konusudur. Özellikle 15 yaş altındaki hastalara, her ne olursa olsun, kürtaj yapılmaz. 18 yaş altı genç kızlar için ise kesinlikle durum değerlendirmesi yapılması ve aile onayı gerekmektedir.

kürtaj için yaş sınırı

Kürtaj, gebelik sonlandırmak için akla gelen ilk tıbbi yöntemdir. Ancak gebelik sonlandırmak amaçlı yapılacak kürtaj işlemi için, tıbbi açıdan ters giden bir durum olması ile doktor karar verecektir. Hastalar kendi istekleri ile nedensiz yere kürtaj olamazlar. Doktorun vereceği onayın yanı sıra, kürtaj amaçlı başvuran hastanın, 18 yaş altında ise, aile onayı olmalıdır. 18 yaş üzerinde ise evli olma durumunda eş onayı, bekar olma durumunda da kendi imzalı onayları alınır.

Kürtaj nerede ve kim tarafından yapılmalıdır?

Kürtaj, küçük de olsa bir cerrahi operasyondur. Yetkisiz, konusunda uzman olmayan ve tam teşekküllü kadın hastalıkları kliniği ya da yetkili hastanelerin dışında asla yapılmamalıdır. Kürtaj öncesi ve sonrası doktor tarafından aktarılan her talimat yerine getirilmelidir. Çünkü geçirilen, küçük de olsa, sonuçta cerrahi bir müdahaledir. Önem verilmesi gerekir.

İLETİŞİM FORMU