Kürtaj Riskleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kürtaj Riskleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Kürtaj, rahim içinin temizlenme işlemi olarak gerçekleştirilen, küçük çaplı cerrahi bir operasyondur. Her yapılan cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtaj için de minimal olsa da bazı riskler her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Kürtaj riskleri açısından en önemli konu, bu operasyonun uzman bir doktor tarafından, tam teşekküllü kadın hastalıkları merkezleri ya da hastanelerde yapılmasıdır. Bu şekilde,kürtaj operasyonu aşamasında oluşabilecek riskler en az seviyeye indirgenir. Kürtaj işleminin cerrahi bir müdahale olması ile doğasına özgü olarak ortaya çıkabilecek riskler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Kürtaj işlemi sırasında rahim içi duvarında ya da rahime yakın olan barsak kısımlarında bir delinme olması
  • Rahimin anatomik yapısından kaynaklanan durdurulamayan kanama
  • Gebeliğin tamamen tahliye edilememesi, temizleme işleminin tam olmaması
  • Kürtaj sonrası rahim içinde parça kalması
  • Kürtaj sonrası rahim içinde enfeksiyon meydana gelmesi
  • Genel anestezi ya da lokal anestezide kullanılan ilaçlar ile ilgili olarak hastada ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonlar
  • Rahim içi dokunun hasar görmesi durumu
  • Rahim içi duvar kısımlarında yapışıklıklar meydana gelmesi

kurtaj-riskleri

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kürtaj işlemi sırasında ortaya çıkan kanamalar, ‘’atoni’’ adı verilen rahim içi bölgenin tahliye edilmesi sonrası, rahim kasının ters kasılması ile gelişebilen olası bir risk konusudur. İleri hafta gebeliklerde oluşabilen bu özel durum, damar yolu ile hastaya enjekte edilecek bazı ilaçlarla dengelenebilir. Kanama, zaman içinde rahimin doğru kasılması ile sonlanır.

Kürtaj işlemi sonrası ortaya çıkan, şiddetli abdominal ağrı ve rahim içi krampları, yukarıda listelenen olası risklerden bir tanesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin doğru olarak belirlenmesi ve hemen uygun tedaviye geçilmesi için jinekolojik ve ultrasonografik muayene şarttır. Bu şekilde doğru tanı konularak hasta zaman kaybetmeden tedaviye yönlendirilir.

Kürtaj işlemi, eğer genel anestezi altında yapılmışsa, işlem yapılan gün ve takip eden gün hastada sersemlik, yorgunluk ve halsizlik hissedilir. Kürtaj işlemini takip eden kasık ağrıları ile rahim içi kasının düzene geçmesi ile bağlantılı küçük kramplar da yaşanabilir. Kürtajı takip eden yaklaşık 10 gün süresince hafif kanamalar ya da lekelenmeler olabilir. Kürtaj sonrası önerilen ilaçlar, hasta tarafından düzenli olarak alınmalıdır. Bu şekilde enfeksiyon riski en aza indirilecek ve ağrılar daha hafif atlatılacak, hatta hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak belki de hiç hissedilmeyecektir

Kürtaj işlemi sonrasında bir ay sonra tekrar adet görülebilir. Ancak hastanın yaşadığı stres, geçirdiği süreç ve aldığı ilaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Adet gecikmesi görülmesi normal bir durum olabilir.

İyileşme sürecinde cinsel ilişkiye girmek kesinlikle yasaktır. Bu süreçte rahim içinin toparlanma durumu ve hijyen çok önemlidir. Gelecekte sağlıklı bir rahim için yapılan önerilere kesinlikle uyulmalıdır. Düzenli muayene için süreç detaylı olarak takip edilmelidir.

İLETİŞİM FORMU