Kürtajdan Sonra Hamile Kalınır mı? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Kürtajdan Sonra Hamile Kalınır mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kürtajdan Sonra Hamile Kalınır mı?

Kürtajdan Sonra Hamile Kalınır mı?

Kürtaj, tıbbi ortamda rahim içinin fazlalıklardan temizlenme işlemidir. Gebelik sonlandırılması ya da düşük sonrası gerçekleştirilen kürtaj operasyonunda, rahim içi ve rahim duvarı dokularının tam anlamıyla tahliye edilmesi durumudur. Bu müdahale nedeniyle bütün dokular en hassas durumdadır. Dokuların kendini yeniden toparlaması, rahimin sağlıklı haline dönmesi için en az 15 gün gibi bir dinlenme süreci gerekir.

Kürtaj, kesinlikle konusunda uzman doktorlar tarafından, hijyenik bir ameliyathane ya da klinik ortamında yapılmalıdır. Kullanılan tüm aletlerin düzenli bakımı, gerekiyorsa yenilenmesi ve temiz tutulması hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Hassasiyet arz eden bu konuda gelişebilecek en ufak bir mikrop, rahim içinde hiç istenmeyen bir doku enfeksiyonuna neden olabilir. İşlem sonrası bu enfeksiyon, ciddi sorunlara yol açabilir. İnatçı enfeksiyonların tedavi süreci oldukça uzun sürebilir.

kürtaj sonrası hamilelik

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kürtaj ile yapılan rahim temizliği ile, rahimde bir nevi yenilenme süreci başlamaktadır. Dokular kendini yeniler, duvarlar sağlamlaşır ve yumurtlama için düzen hazırlanır. Geçirilen bir cerrahi operasyon olduğu için bölgenin son derece hassas olması ve enfeksiyona açık olması kaçınılmazdır. Bu konuda hastanın da gerekli özeni göstermesi gerekir. Cerrahi müdahale sonrası verilen tüm talimatlara uyulmalı, antibiyotik ve ağrı kesici gibi tedavi amaçlı ilaçlar düzenli olarak kullanılmaya devam edilmelidir. Hasta takip eden 2 gün dinlenmeli, yorucu ve aktif hareketlerden kaçınmalıdır. Hasta normal yaşamına dönebilse de, ağır ve yorucu işlerden bir süre uzak durmalıdır. Tüm bu öneriler, ilerde düşünülecek yeni bir gebelik süreci için ön hazırlık aşaması olarak düşünülmeli ve değerlendirilmelidir.

Kürtaj, bir iç temizlik olarak düşünüldüğünde, rahim düzene girdiği zaman hamilelik için en uygun koşullar oluşmaya başlar. Ancak hastada rahimde anatomik bir engel, farklı genetik hastalıklar ya da yumurtalıklarda yumurtlama düzeni dengesizliği gibi farklı nedenlerle hamilelik bir süre oluşmayabilir, hazırlanan yumurta vücuttan atılır. Tüm bu veriler değerlendirilerek, aşama aşama tedaviler yapılarak, hasta yeni bir gebelik sürecine hazırlanabilir. Önemli olan hastanın düzenli olarak jinekolojik muayeneye gelmesi ve verilecek önerilere ve tedavilere uymasıdır. Doktor-hasta işbirliği ile çok daha kolay yol alınacak, hamilelik için daha rahat ilerleme sağlanacaktır.

Kürtaj işlemi ardından nekahat süresinde rahimin temiz tutulması ve hastanın kesinikle dinlenmesi önemlidir. Hastanın olası kanaması ve ufak lekelenmeleri sonlanmadan, rahim içi kramplar ve kasık ağrıları tamamen geçmeden cinsel ilişkiye girmesi kesinlikle önerilmez. Kürtajı takip eden süreçte yeniden bebek isteyen çiftlere, 3 ay süreli olarak korunma yöntemleri kullanmaları tavsiye edilir. Rahimin kendini toparlaması için özellikle gereken bu süreçte, sağlıklı bir gebelik beklenmez. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bu öneri sunulur ve hastanın da bu konuya dikkat etmesi beklenir. Düzenli jinekolojik muayene ve ultrasonografik görüntüleme ile süreç için gerekli adımlar belirlenir.

İLETİŞİM FORMU