Laparoskopi Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Laparoskopi Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi Nedir?

1 ) Laparoskopi nedir?

Kadınlarda endoskopik uygulamalar laparoskopi ve histeroskopi şeklinde 2 grupta incelenir. Laparoskopi, karın içinin bir video kamera yardımı ile detaylı bir şekilde incelenmesi olarak ifade edilir. Laparoskopi, daha önceleri sadece tanısal amaçlı olarak kullanılır iken, bugünün teknolojik şartlarında neredeyse bütün jinekolojik ameliyatların hepsi, laparoskopi yöntemi sayesinde yapılmaktadır.

Histeroskopi ise, rahim iç boşluğunun endoskopik bir şekilde gözlenmesi olarak ifade edilmektedir.

2 ) Laparoskopi kimler için uygundur?

Genel sağlık durumu ameliyat edilebilmek için uygun olan bütün insanlara endoskopi yapılabilir. Ağır solunum veya kalp sorunu olan hastalara, işlemin uygulanacağı sırada baş aşağı pozisyon kullanıldığı için, endoskopinin yapılması tercih edilmeyebilir. Çok büyük ve çok sayıda miyoma sahip olan kadınlar, yumurtalık kanseri olan kadınlarda açık ameliyatın yapılması tavsiye edilmektedir. Rahim ağzı ve endometrium kanseri olan kadınlarda ise, kanser endoskopisi yapan ve işinde deneyimli bir cerrahın olduğu sürece yapılmasında herhangi bir sakınca söz konusu değildir. Aksi halde açık ameliyat yapılması tercih edilmelidir.

3 ) Laparoskopi işlemi ne kadar sürede tamamlanır?

Laparoskopi, tanısal amaçlı olarak hastaya uygulanacaksa, çok kısa bir süre içerisinde, yaklaşık 20 ile 25 dakikada civarında sonuçlanır. Ancak hastanın operasyon için hazırlanması, uyutulup, uyandırılması da bu sürenin içerisine katılır ise, o zaman bu süre yaklaşık 30 ile 35 dakikalık bir süreyi bulur. Tedavi edici bir işlemin uygulanması halinde ise, tedavinin şekline göre, birkaç saat süren laparoskopiler de bulunmaktadır.

Örneğin laparoskopi ile miyom çıkarılması operasyonu sadece 45 dakika civarında sürerken, rahim alınması operasyonu, ameliyatı gerçekleştiren doktorun deneyimi ile alakalı olarak yaklaşık 1 saat ile 2,5 saat arasında2 sürebilir.

laparoskopi (2)

4 ) Laparoskopinin sağladığı avantajlar nelerdir?

Laparoskopi yöntemi sayesinde, karın açılarak yapılması gereken cerrahi operasyonların büyük bir kısmı yapılabilmektedir. Endoskopinin sağlamış olduğu avantajlar, cilt üzerinde yer alan kesik izlerinin çok daha küçük olmasından kaynaklanır. İçeride gerçekleştirilen ameliyatın boyutu, açık cerrahi ile birebir aynıdır. Bunun yanı sıra laparoskopi ameliyatı olan hasta bu yöntem ile daha az ağrı hisseder, hastanede daha az kalır ve günlük hayatına daha erken sürede döner.

5 ) Laparoskopinin üstünlükleri nelerdir?

Laparoskopinin hastalara sunmuş olduğu avantajlar ve diğer operasyonlara göre sağlamış olduğu bilinen üstünlükleri;

  • Laparoskopi ile yapılan ameliyatlar dokulara ve organlara çok az zarar verir. Yani koruyucu bir cerrahi yöntemidir.
  • Karın açılmadığından dolayı meydana gelebilecek olası iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali daha azdır.
  • Karın içi organları büyütülerek gözlemlendiğinden dolayı, cerrahin organlara ve operasyona olan hakimiyeti daha iyidir.
  • Karın duvarı kesilmediğinden dolayı hastanın ameliyat sonrası hissettiği ağrı çok azdır.
  • Ameliyat sonu hastanede kalış süresi çok kısadır. Hasta aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilir.
  • Hasta çok kısa sürede normal yaşamına geri döner. Ortalama iş hayatına dönüş süresi, 1 ile 2 hafta arasındadır. Bu sayede iş kaybı süresi de daha az olur.
  • Karın duvarı kesi olmayacağından dolayı, hastanın vücudu üzerinde herhangi bir ameliyat izi kalmaz ve karın fıtıkları meydana gelmez. Bu sayede de estetik korunur.

6 ) Laparoskopinin meydana getirdiği komplikasyonlar nelerdir?

Laparoskopi ameliyatı için, teleskopun ve trokarların karın içine sokulduğu sırada, büyük damar ve daha önce karın bölgesinden ameliyat geçirmiş olan kadınların bağırsaklarında yaralanmalara rastlanabilir. Bu gibi karşılaşılan risklerin tedavi esilmesi sırasında, bazen karının açılarak müdahale edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Laparoskopi operasyonunda karşılaşılan bir başka komplikasyon ise, planlanan ameliyatın teknik olanaksızlıklar imkansızlıklar nedeni ile yapılamaması veya o an uygun olunmayan bir sebepten dolayı açık ameliyatın seçilmesidir.

İLETİŞİM FORMU