Meme Kanseri Tedavisi Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Meme Kanseri Tedavisi Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Meme Kanseri Tedavisi Nedir?

Meme Kanseri Tedavisi Nedir?

Meme kanseri tedavisine başlamadan önce bilinmesi gereken, bu hastalığın nasıl bir hastalık olduğu ve tedavisinin nasıl uygulandığıdır.

Bu aşamada hastanın bilinçli ve motive olması gerekmektedir. Doktorunuz tedaviyi anlattığında yanınızda bir yakınınızın olması ve tedavi sürecini iyice dinlemesi oldukça önemlidir. Meme kanserinin ilk olarak tedavisi için ameliyat düşünülmektedir.

Daha sonra ise kemoterapi yöntemine geçilir. Ardından da radyoterapi söz konusu olabilir. Bu tedavilerden sonra ise hormon ya da biyolojik tedaviye geçilebilir. Tedavi yöntemleri esasında ikiye ayrılır. Bu tedaviler; lokal tedaviler ve sistematik tedavilerdir.

Lokal tedavilerde:

  • Ameliyat,
  • Radyoterapi uygulanır.

Lokal tedaviler, kanserli hücrelerin öldürülmesini amaçlar. Şayet kanser yayılma göstermiş ise gene radyoterapiye başvurulabilir.

Sistematik tedavilerde:

  • Kemoterapi,
  • Hormon tedavisi,
  • Biyolojik tedavi uygulanmaktadır.
  • Bunlar lokal tedavi ve sistematik tedavidir.

Sistematik tedavi ile kan aracılığı ile bütün vücutta kanser hücreleri öldürülmeye çalışılır. Çoğunlukla ameliyat yapıldıktan sonra kanserin yeniden ortaya çıkmaması için uygulanmaktadır.

Çeşitli durumlarda ise tümörün küçültülmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Meme kanserinde ameliyat tedavisi

Tümörün alınması için cerrahi bir müdahale bulunulur. Ameliyatların birçok çeşidi vardır. Memenin alınmadığı ameliyatlar da mevcuttur.

Bu ameliyatlarda meme yerinde kalır ancak kanserli hücreler alınır. Kanserin yayılıp yayılmadığını araştırmak adına lenf bezleri çıkarılır. Bu gibi operasyonlarda memeye herhangi bir şekilde zarar gelmemektedir.

Ancak ameliyattan sonra vücutta herhangi bir kanserli hücre kalmaması adına radyoterapi tedavisine başlanır.

Mastektomi ise farklı bir cerrahi yöntemdir. Bu operasyonda, meme ile beraber lenf bezleri de alınmaktadır.

Bu ameliyattan sonra da radyoterapiye başlanır.

Sentinel lenf bezi biyopsisi ardından cerrahi girişimdeise operasyon sırasında tümörün ilk olarak yayılma riskinin yüksek olduğu lenf bezleri çıkarılır. Kanserin yayılma riskinin en fazla olduğu lenf bezi farklı uygulamalarla saptanır. Bu aşamadan sonra ise tespit edilmiş olan lenf bezi operasyon aşamasında alınır.

Bu aşamadan sonra ise kanserli hücrelerin daha fazla lenf bezine yayılıp yayılmadığı araştırılır. Ardından da şayet daha fazla kanserli hücre tespit edilmezse, daha fazla lenf bezi çıkartılmaz.

Lenf bezleri alındıktan sonra, tümör de alınır ve operasyon tamamlanır.

Koltuk altı diseksiyonu yönteminde ise, kanserli hücrelerin koltukaltı bezlerine yayılıp yayılmadığı araştırılır. Alınan lenf bezleri, mikroskobik olarak araştırılır. Çeşitli durumlarda memenin tamamı alınabilmektedir. Bu sebeple de kanser ne kadar erken evrede teşhis edilirse ameliyat o kadar başarılı geçmektedir.

Radyoterapi tedavisi

Radyoterapi yönteminde, yüksek derecede enerji ışınları uygulanmaktadır. Bu sayede kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanır. İki yöntemle uygulanabilir. İlk yöntem olarak; vücut dışından uygulanabilir. Bu sayede tümörün içine radyoaktif madde koyulur.

Bu şekilde uygulanan tedavi, çoğunlukla operasyon ardından vücutta kalabilecek kanserli hücreleri öldürmek için uygulanır. Kimi zaman nadir olarak ameliyat öncesi de uygulanabilir.

Çoğunlukla meme kanseri için radyoterapiye başvurulmaktadır. Düzenli olarak hastaya x ışınları verilir. Radyoterapiye ameliyattan sonraki 1. Ayda başlanmaktadır.

Çoğunlukla 7 hafta boyunca hafta, haftalık olarak 5 gün radyoterapi tedavisine girer. Radyoterapi kişinin ağrı duyduğu bir yöntem değildir. Ancak tedavi ardından hastalarda bir halsizlik söz konusu olur.

Tedavinin bazı yan etkileri mevcuttur. Bunlardan bazıları memelerde şişlik ve ağırıdır. Radyoterapinin yapıldığı alanlarda güneş yanığı gibi durumlar söz konusu olabilir.

Fakat kalıcı değişiklikler değildir. Tedavi ardından bu lekeler kaybolur.

Kemoterapi tedavisi

Meme kanserinde kemoterapi de yaygın olarak kullanılan bir tedavidir. Kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek amacıyla kullanılmaktadır. Kan ya da hap aracılığı ile uygulanabilir.

Meme kanserinde, her kanser çeşidinde olduğu gibi kanserli hücre bulunduğu alandan çıkıp farklı bölge ve dokulara geçebilir. Bu hücreleri görüntülemek her zaman için mümkün olmayabilir.

Bundan dolayı da tedbir amaçlı kemoterapiye başvurulur. Kemoterapinin prensibi; kanser hücrelerini öldürmektir. Bunun için de kullanılan ilaçlar kan dolaşım sistemine girerler. Böylece vücudun tamamına dağılırlar. Bu sayede kanserli hücreler öldürülmüş olur.

Ancak kemoterapinin dezavantajları da bulunur. Kanserli hücreler ölürken, sağlıklı hücreler de ölmektedir.Bu sebeple de halsizlik ve yorgunluk hali ortaya çıkar. Ancak kanser yayılımı büyük bir oranda engellenmiş olur.

Hormon ile meme kanseri tedavisi

Hormon tedavisinin esas amacı östrojen hormonunun durmasıdır. Östrojen hormonu önlenir ve aktifleşmesinin önüne geçilir. Bu sayede meme kanseri hücrelerinin çoğalması engellenmiş olur.

Hormonsal tedavinin yardımcı olduğu konu, kanserli hücrelerinin daha da çoğalmasının engellenmesidir. Vücutta kanserli hücre bulunması riskinin azaltılması amaçlanır. Şayet kemoterapi ve radyoterapide ölmemiş olan kanserli hücreler varsa, hormon tedavisi ile bu hücreler engellenmeye çalışılır.

Bu sayede hastalığın nüks etme riski engellenir. Hormonal tedavi, yalnızca kanserli hastalara uygulanan bir tedavi değildir. Şayet kanser riski mevcut ise, hormonal tedaviye başlanabilir.

Hormon tedavisi, meme kanseri tedavisi ardından kanserin yeniden ortaya çıkmasını engellemek adına kullanılan bir tedavidir.

Hormon tedavileri genel olarak:

Östrojen hormonu kanser hücrelerini tetikler. Bu sayede de hücrelerin çoğalmasına sebep olur. Hormon tedavisi sayesinde östrojen hormonu baskılanır. Bu sayede de kanser hücrelerinin yayılma riski azaltılır. Menopoz döneminde olmayan ve hala adet gören kadınlarda östrojen hormonu, yumurtalıklar tarafından salgılanmaktadır.
Ancak menopoz dönemi ardından östrojen farklı bir hormon tarafından salgılanır. Yumurtalık haricinde östrojen hormonunun üretiminin azaltılması adına bu hormona bir müdahalede bulunulur . Hastalığın tekrar ortaya çıkma riski, ciddi oranlarda azaltılmış olur.

Biyolojik meme kanseri tedavisi

Biyolojik tedavi, HER2 şeklinde tabir edilen bir tümör çeşidinin oluşumunu önlemek adına uygulanır. Bu tümör oldukça fazla proteine ihtiva eder. Biyolojik tedavi ile HER2 tümörünün büyümesi önlenir. Biyolojik tedavi, vücudun bağışıklık sistemi ile çalışan bir prensibe sahiptir. Bu şekilde zararlı olabilecek kanser hücresinin büyümesi önlenir.

İLETİŞİM FORMU