Mikro Çipli Tüp Bebek Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Mikro Çipli Tüp Bebek Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Mikro Çipli Tüp Bebek Nedir?

Mikro Çipli Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin sorunlarına yönelik her geçen gün geliştirilen yeni yöntemler ile kısırlık sorunları engellenmektedir. Son zamanlarda erkek kısırlığına yönelik geliştirilen mikro çipli tüp bebek tedavisi sayesinde sperm sayı, şekil ve hareketliliğinin yetersiz olmasından kaynaklanan problemler ekarte edilerek, çiftlere özlemlerini duydukları sağlıklı bebeklerine kavuşması sağlamaktadır.

Mikro çipli tüp bebek tedavi yöntemi nedir?

Kısırlık günümüze kadın ve erkeği kapsamayan oldukça komplike bir hastalık olarak, çiftlerin normal yollardan çocuk sahibi olmasını engelleyen başlıca problem olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin %50’si kısırlık sorunu ile doğal yollardan çocuk sahibi olamamaktadır.

Bu nedenle tüp bebek tedavilerine başvuran çiftlerin sayısı artarken, tüp bebek tedavisini her geçen gün gelişen teknolojisi ile kısırlık sorun olmaktan çıkıyor. Mikro çip, Harvard Üniversitesinde yer alan bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen yeni bir yöntemdir. Bu yöntemin henüz daha yaygınlaşmamasına rağmen, günümüzün en başarılı buluşu olarak adlandırılmaktadır.

Erkeğin sperm sayısının, hareketliliği ve morfolojik özelliklerinin yeterli olmamasında dolayı ortaya çıkan kısırlık olgusu, mikro çip yöntemi ile artık çözümlenebilmektedir. Uygulanan bu tedavide yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olmayan sperm hücrelerini ayrıştırılması ve sağlıklı spermlerin elde edilmesi ile tüp bebek tedavi yöntemi ile hamilelik şansı arttırılmaktadır.

Mikro çip tedavisi nasıl uygulanır?

Geliştirilen bu yeni teknik sayesinde hormonların oluşturduğu mikro kanalcıklar vücudun doğal işleyişini taklit edebilme özelliği ile sağlıklı ve kaliteli sperm hücrelerinin ayrıştırılmasın sağlamaktadır. Mikro kanalcıklar aracılığı ile DNA’sı düzgün spermler ve DNA yapısı bozuk spermler ayrıştırılarak, gebelik için yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olan sperm hücreler tespit edilmektedir. Bu sayede laboratuvar ortamında bir araya getirilerek, kaliteli embriyoların oluşturulması ile gebelik şansı arttırılmaktadır.

Mikroçip tekniği ile elde edilen kaliteli sperm hücrelerinden meydana gelen embriyolar daha sonra laboratuvar ortamında takip edilerek, blastokist evresinde (embriyonu 5.günü) anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Böylece embriyonun rahme tutunması ve gelişimi yüksek oranda arttırılmış olur. Mikro çip yöntemi ile sperm hücrelerin elde edilmesinden sonra ki aşamalar, klasik tüp bebek tedavi yönteminde olduğu gibi tamamlanmaktadır.

Mikro çip tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Mikro çipli tüp bebek tedavisi sayesinde erkek kısırlığına neden olan sperm yetersizliği gibi bozuk DNA sorunları ekarte edilmektedir.
  • Geliştirilmiş sperm mikroçipleri ile hormonların meydana getirdiği mikro kanalcıkların vücudun kendi işleyişini taklit ederek, sağlıklı sperm hücrelerinin ayrıştırılması sağlamaktadır. Bu nedenle sağlığı tehdit edecek olası bir yan etki söz konusu değildir.
  • Yapılan araştırmalara göre mikro çip teknolojisi, tüp bebek tedavisi dışındaki kullanıldığı alanlarda başarısını kanıtlamış bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • DNA’sı bozuk ve sağlıksız sperm hücrelerinin neden olduğu başarısız denemeler ve düşükler engellenmektedir.
  • Kalitesiz embriyonun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından deneme sayısını en aza indirerek, ortaya çıkan maddi ve manevi kayıpları önlemektedir.
  • Genetik rahatsızlıkların bebeğe aktarılması önlenerek, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağlamaktadır.

Kimler mikroçip yöntemi için uygundur?

  • Yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olmayan yani sayı, şekil ve hareketliliği yetersiz olan erkek infertilite vakalarında uygulanmaktadır.
  • Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemelerinde
  • Düşükle sonuçlanan gebeliklerde
  • Sağlıklı embriyo elde edilmemesi gibi erkekten kaynaklanan sperm bozukluğu olan hastalara mikroçipli tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

 

İLETİŞİM FORMU