Miyom Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyom Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Rahimde oluşan düz kas dokularından meydana gelen iyi huylu tümörler olan miyomlar tüm kadınların neredeyse dörtte birinde görülmektedir. Değişik büyüklüklerde ve çok sayıda olabilen miyomlar genellikle hiçbir belirti vermezler. Bu durumda rutin jinekolojik muayenelerde veya başka bir rahatsızlığın kontrolünde tesadüf eseri fark edilebilmektedir. Ancak normalden fazla büyüdüklerinde ve sayıca çoğaldıklarında kadında ağrı, sancı gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Miyomlar genellikle cinsel ilişki ve adet dönemi esnasında ve sonrasında ağrı, cinsel ilişki esnasında kanama, aşırı yoğun adet kanamaları ile kendini gösterebilmektedir. Bununla birlikte adet dönemleri arasındaki dönemlerde ara kanamalar, yoğun adet kanamaları dolayısıyla kansızlık gibi şikayetler miyom belirtisi olabilmektedir. Ayrıca miyomların oluştuğu ve geliştiği yere göre değişiklik göstermekle birlikte kabızlık, ishal, sık sık idrar çıkma ya da idrar kaçırma, leğen kemiğinde, kasıklarda, bacaklarda ağrı olması da miyomların varlığına işaret olabilir.

Yerleştikleri alana göre miyomlar hangi belirtileri verirler?

Rahim içi boşluğunda meydana gelen miyomlar, uzun süreli, çok yoğun miktarlarda adet kanamasına ve dolayısıyla da kansızlığa sebep olurlar. Rahim içindeki duvarda oluşan miyomlar ise döllenme sonucunda oluşan fetüsün bu alanda kendisine yer etmesine, bu duvara yapışmasına izin vermez. Ayrıca buradaki miyomlar alanı deforme ettiğinden rahim duvarının doğal dokusu bozulur, fetüs duvara tutunamaz, buradan beslenmez. Rahmin dışına doğru taşan, ilerleyen miyomlar; rahmi büyütür, mesaneye baskı uygular, kadının sık sık idrara çıkmasına ve hatta idrar kaçırmasına sebep olur. Miyomlar bağırsak üzerine baskı yaparsa gaita bağırsaktan geçemez ve kabızlık sorunu yaşanır.

Miyomlar kimlerde görülür?

Miyomlar her yaştan kadında görülebilmekteyken, ergenlik dönemi öncesinde östrojen salgılanmadığı için rastlanmaz, ancak en sık 35 yaşın üzerindeki kadınlarda görülmektedir. Menopoza yaklaşılan yaşlarda sayıca azalmaya ve küçülmeye başlayan miyomlar, bu dönemden sonra küçülmezlerse ciddi bir rahatsızlığın işareti olabilmektedirler. Miyomların oluşumunda genetik faktörlerin de etkili olabildiği bilindiğinden, ailesinde miyomlu kadın olanlar ve siyah ırktan olanlar bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. Yüksek dozda östrojen hormonu içeren ilaçların rahimde miyom oluşumuna sebep olduğu bilinirken, düşük dozda östrojen içeren ilaçlar böyle bir etki yaratmaz. Ayrıca miyomlar östrojen hormonlarının dengesiz, fazla salgılanmasından kaynaklanabildiği için hormon testlerinde anormallik gözlenen kadınlarda miyom oluşma olasılığı daha yüksektir.

Miyomun gebeliğe olumsuz etkileri nelerdir?

Östrojen hormonu gebelik döneminde arttığı için aynı paralelde miyom sayılarında ve ebatlarında da artış gözlenir. Gebeliğin ilk 3 ayında büyüyen miyomlar, 3. aydan sonra küçülmeye, normale dönmeye başlar. Eğer gebeliğin sonuna doğru küçülmezlerse mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Miyomların rahim içi duvarına yerleşmesi durumunda fetüs rahim duvarına yerleşemediğinden, genellikle gebelik elde edilemez ya da düşükler yaşanır. Bu bağlamda arka arkaya sık sık düşük gebeliklerde miyomların varlığından şüphe edilebilir. Miyomlar gebelik döneminde olumsuz etki etmese de doğum sonrasında aşırı kanamaya sebep olabilir. Aslında miyomların en olumsuz etkisi de doğum sonrası aşırı kanama ile kendisini göstermektedir.

Miyom tedavisi nasıl yapılır?

Miyomlar jinekoloji ve radyoloji uzmanlarının uyguladığı ultrasonla tespit edilmektedir. Miyomlar kadında şikayete yol açacak sayıya ve büyüklüğe ulaşmadıkları sürece fark edilmezler, fark edilseler bile tedavi edilmekten çok sadece takip edilirler. Miyomların tedavi edilmesinde asıl amaç kadında oluşan şikayetleri yok etmektir. Zamanla büyüdüğü veya zamanla çoğaldığı gözlenen miyomlar için ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon olmak üzere iki tane tedavi seçeneği bulunmaktadır. Miyomların yapısı, büyüklüğü ve yol açtığı şikayete göre tedavi yöntemi belirlenir. İlaçla küçültülen ya da yok edilen miyomların bir zaman sonra yeniden ortaya çıkabildiği görüldüğünden ilaç tedavisi çok fazla önerilmemektedir. Bunun yanında ilaçların fazla kullanılması durumunda kadında kemik erimesi ve menopoz başlangıcı belirtileri de görülebilir. Ayrıca cerrahi operasyonla miyomların alınması ise çok daha geçerli bir tedavi yöntemidir. Eğer kadın gebelik istemiyorsa ve miyomlar büyükse cerrahi operasyonla rahmin alınması da söz konusu olur. Ancak gebelik isteyenlerde sadece miyom çıkartılmaktadır.

Miyomlar kansere dönüşür mü?

Miyomların kansere dönüşme olasılığı çok düşüktür. Ancak nadiren de olsa kansere dönüşürse yaşamı tehdit edecek boyutlarda tehlike barındırırlar. Bu sebeple miyomların varlığı öğrenildiğinde mutlaka doktorun önereceği tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

İLETİŞİM FORMU