Miyom Çeşitleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyom Çeşitleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Her dört kadından birinde miyom sorunu mevcuttur. Miyomlar, kadınlar arasında yaygın olarak görülen bir sorundur. Miyomlar, rahim dokusu sebebiyle meydana gelen ve rahim şeklinin dışına taşan selim huylu yapılardır.

Miyomların gelişmesinde genellikle genetik yatkınlığın önem taşıdığı kabul edilmektedir.Miyomu olan kadınların büyük bir kısmında birden fazla miyomun olduğu bilinmektedir. Östrojen, miyomların büyümesine yol açar. Bu sebeple de özellikle üreme dönemindeki kadınlarda ve gebelik süreçlerinde büyüdükleri tespit edilir.

Menopoz döneminde ise hasta menopoz tedavisi görmüyor ise küçülmektedirler.

Miyomlar, rahimdeki yerleşimlerine göre de değişik özellikler gösterir. Rahim içi astar dokuya doğru büyürler. Bundan dolayı da rahim içi kas dokusunda da bulunabilirler. Bunun dışında, rahim dışına doğru gelişim gösteren miyomlar ve saplı miyomlar da kadınlarda ortaya çıkabilir. Bunun dışında yumurtalık bölgesinde gelişen miyomlar da mevcuttur.
Rahim miyomları hangi alana yerleştiklerine bağlı olarak ve sebeplerine göre çeşitli sınıflara ayrılırlar.

Miyomlar, rahim dokusundaki yerleşimlerine göre 3 gruba ayrılırlar:

Submukozal miyomlar:

Bu miyomlar, rahmin iç tabakasına yerleşirler. Çoğunlukla bu miyom türü ile en az karşılaşılır. Bu miyomlar rahmin kavitesinin alt tarafındaki bölümünde meydana gelirler ve bu alanda gelişim gösterirler.

Boyut olarak büyük olan submukozal miyomlar, rahmin kavitesinin gelişmesine yol açar. Bundan dolayı da bu çeşit miyomların tüpleri tıkama riskleri mevcuttur. Bundan dolayı da gebe kalmayı zorlaştırabilirler. Genellikle miyomlar belirti vermez. Ancak bazı miyomlar şiddetli belirtilere yol açabilir. Çoğunlukla submukozal miyomlar da oluşan komplikasyonlar daha yoğun ve aşırı kanamaların olmasına yol açar. Adet kanamaları bu miyom türünde daha fazla görülür.

Bu miyom çeşidi rahim içersinde büyür ve dışına doğru sarkma eğilimi gösterir.

Çoğunlukla submokozal miyomlar belirtileri sebebiyle pıhtılaşma sorunları hasebiyle hastada devamlı bir şekilde kanamaya yol açtıkları için günlük hayatta çeşitli sorunlara yol açabilir.

Rahmin iç yüzüne doğru büyüyen bu miyomlar, en az rastlanan miyom çeşididir. Fakat bu miyomlar kişide en yoğun belirtilerin meydana gelmesine yol açar.

İntramüral miyomlar :

Bu miyom çeşidinde miyom ya da miyomlar, rahmin orta tabakasında oluşur ve gelişim gösterir.

İntramüral miyomlar çoğunlukla rahmin duvarının gelişinde gelişim gösterir. Bu sebeple de bu noktalarda gelişimlerini sürdürür. Bu miyomlar çoğunlukla diğer miyomlar içerisinde en yaygın olarak karşılaşılan miyomlar olarak karşımıza çıkar. Bu çeşit miyomlar, boyut olarak büyüdükleri zaman rahimde dolgunluk hissine yol açarlar. Fakat bu durumda kadın gebe kaldığını ya da kilo aldığını düşünür. İntramüral miyomlar da yaygın olarak adet sürecinde fazla pıhtılı kanamaya yol açar. Genellikle miyomun büyümesi nedeni ile komşu organlara bası yapar. Bu sebeple de hasta pelvik ağrılar hisseder. Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder.

Subserozal miyomlar:

Bu miyom çeşidi, rahmin dış tabakasında gelişim gösterir. Bu miyomlar çoğunlukla rahmin dışında ve rahim duvarının üzerinde oluşurlar. Genellikle subserozal myomlar rahmin dışına doğru gelişim gösterirler ve büyümeye devam etmektedir. Çoğunlukla subserozal miyomlar boyut olarak büyüdükleri zaman komşu olan organlara baskı yaparlar. Subserozal miyomlar aşırı akıntıya sebep olurlar. Bunun yanında aşırı adet kanamasına da sebep olurlar. Rahmin dış yüzüne doğru büyüyen bu miyomlar, tipik olarak, kanama sorununa sebep olmazlar ancak oldukları zaman aşırı adet kanamaları görülebilir.

Genellikle:

  • karın ağrısı,
  • sırt ağrısı,
  • dolgunluk hissi,
  • sık sık idrara çıkma,
  • kabızlık şeklinde belirtilerle kendini gösterir.

Miyomun belirtileri nelerdir?

Rahim miyomlarının büyük bir kısmı herhangi bir belirtiye yol açmazlar. Bu sebeple de tedavi edilmelerine gerek yoktur. Ancak bazı miyomlar çeşitli belirtilere sebep olabilirler. Bu miyomların görülme yaygınlığı %10-20 arasındadır. Miyomlarda en yaygın ortaya çıkan belirti, adet kanamalarının uzun ve şiddetli olarak yaşanmasıdır. Bu kanamalar kimi zaman oldukça yoğun yaşanır ve pıhtılıdır. Kronik kanama sebebiyle hastalarda kansızlık sorunu görülebilir. Miyom hastalarında yaygın olarak görülen diğer belirtiler ise:

  • Karın ağrısı ve dolgunluk hissi
  • Sırt ve bacak ağrısı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Sık sık idrara çıkma
  • Kabızlık ve gaz

Miyomlar nasıl teşhis edilir?

Miyomların büyük bir kısmı kadın doğum ve radyoloji uzmanları tarafından rahim ultrasonografisi aşamasında tesadüfen tespit edilirler. Fakat ultrasonografide, çoğunlukla mevcut olan miyomların yalnızca bir kısmı ortaya çıkabilir, altta yatan çeşitli sorunlar da atlanabilir. Manyetik rezonans (MR) aracılığı ile hem rahim çeşitli bakımlardan daha iyi araştırılabilir. Bu şekilde miyomların neredeyse tamamı görüntülenebilir. Bundan dolayı miyom hastalarında tedavi opsiyonları konuşulurken, mutlaka MR tetkiki uygulanmalıı ve bu değerlendirme MR bulgularına göre karar verilmelidir.

İLETİŞİM FORMU