Miyom Nedir? Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar oldukça yaygın karşılaşılan sorunlardır. Her dört kadından birinde miyom mevcuttur. Kadınlar arasında en yaygın görülen selim huylu kitlelerdir. Miyomlar rahim dokusundan kaynaklanmaktadır.

Myom, rahim kaslarından gelişir. Toplum arasında miyomlar ‘’ur’’şeklinde tabir edilir.

20-35 yaş arasındaki kadınlar arasında da görülebilir. Fakat en yaygın olarak yaşı ilerlemiş kadınlarda ortaya çıkar. 45 yaş ve üzerindeki kadınların %40’ında miyom sorunu mevcuttur. Hastaların büyükbir kısmında birden fazla miyomun olduğu bilinmektedir. Östrojen, miyomların yol açar. Bu sebeple gebelik sürecinde ve üreme çağında miyomların büyüdüğü bilinmektedir.

Miyomlar, rahimde nereye yerleştiklerine bağlı olarak farklı özellikler sergileyebilir. Rahim içi astar dokuya doğru büyüyebilirler. Bu sebeple de rahim içi kas dokusunda dahi bulunabilirler. Bunların dışında , rahim dışına doğru gelişen miyomlar ve saplı miyomlar da mevcuttur. Ayrıca miyomlar yumurtalık bölgesinde de gelişebilir.

Miyomlar için kimler risk grubundadır?

 • Hiç doğum yapmamış kadınlar miyom için risk grubundadır.
 • Menopoz döneminden sonra miyom gelişme riski azdır. Şayet bir kadında miyom mevcut ise menopoz döneminden sonra boyutlarının küçülmesi beklenir. Fakat menopoza girilmesine karşın myom boyutlarında artış gözlemleniyor ise, kötü huylu tümörlerden söz edilebilir.
 • Şişmanlık miyom için risk faktörüdür.
 • Miyomların gelişmesindeki en büyük etken genetik faktörüdür.

Miyomların belirtileri nelerdir?

Miyomların büyük bir kısmı genellikle belirti vermez. Jinekolojik muayene sırasında rastlantısal olarak tespit edilir. Bunun dışında miyomlarla ilgili karşılaşılan en büyük sorunlardan biri adet kanamalarının düzensiz olmasıdır. Bunun dışında tıpkı gebelik döneminde olduğu gibi karın bölgesinde bir kitle hissedilebilir. Bu sebeple kişi sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Düzensiz adet kanaması sebebiyle demir eksikliği meydana gelebilir. Bu sebeple de halsizlik, nefes almada güçlük çekme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelerde ise büyük yer kaplayan miyomların bası yapması ve kanama ile erken doğuma yol açma riskleri mevcuttur.

Miyomların tanısı jinekolojik muayene yapılırken konulabilir fakat kesin tanı ultrason ile koyulur.

Miyomların sebep olduğu sorunlar nelerdir?

Miyomlar yaygın olarak belirti vermezler, jinekolojik muayene sırasında rastlantısal şekilde tespit edilirler.

Fakat miyom, rahim duvarında yerleştiği bölgeye bağlı olarak farklı sorunlara yol açabilir. Sebep olduğu şikayetler ise:

 • Adetlerin düzensizleşmesi
 • Kasık ağrıları
 • Uzun süreli kasık ağrısı
 • Kısırlık sorunu
 • Düşük sorunu

Miyomların yerleşim yerleri nedir?

 • Rahim iç duvarına yerleşen miyomlar: Bu miyomlara submüköz denilir. Kanamaya en yaygın olarak sebep olan miyomlardır. Rahimde miyomun mevcut olması halinde, kadında adet kanamalarının yoğunlaştığı görülür. Bunun yanında adet kanamaları pıhtı şeklinde de olabilir. Bunlara ilave olarak anne rahmine yerleşimini bozması sebebi dolayısıyla kısırlık gibi sorunlara yol açabilir.
 • Rahimin duvarının içinde miyomlar: Bu yerleşim yerine sahip olan miyomlara intramural denilir. Bu durumda da adet kanamalarının yoğunlaştığı görülür. Adetler sancılı şekilde yaşanabilir. Bunlar dışında sık sık idrara çıkma ihtiyacı kabızlık ve kanama gibi sorunlar da eşlik edebilir. Kanamanın artması sebebiyle kansızlık ortaya çıkabilir.
 • Rahim duvarının haricinde yerleşim gösteren miyomlar: Bu yerleşim yerine sahip olan miyomlara subseröz denilmektedir. Bu yerleşim tipi miyomlar arasında en iyi olarak kabul edilenidir. Kanama üzerinde olumsuz etkisi bulunmaz. Fakat kasık ağrısına ve sık sık idrara çıkmaya yol açabilir.
 • Rahimden dışarı doğmuş miyomlar: Bu miyom çeşitleri kanamaya yol açar. Bunun dışında cinsel ilişki sırasında ağrıya ve kanamaya yol açabilir. Enfeksiyona da sebep olabilmesi sebebiyle diğer miyomlardan ayrılmaktadır. Bundan dolayı da tespit edilmesi durumunda zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Saydığımız alanlar haricinde miyomlar, çeşitli bölgelerde yerleşim gösterebilmektedir.

Miyomların ne zaman tedavi edilmesi gerekir?

Miyomların tedavisinden kasıt, cerrahi girişimlerle çıkartılmasıdır. Cerrahi girişim haricinde ilaç tedavisi de uygulanabilir ancak yan etkileri sebebiyle çok tercih edilmez. Miyomların ne zaman tedavi edilmesi gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Miyomun yerleşim yeri ve boyutları ile ilgili bir durumdur.

Hangi miyomların takip edilmesi gerekir?

Miyomlar hastada herhangi bir belirtiye sebep olmuyor ise ve çok büyük boyutlara erişmememiş ise takip edilmesi yeterli olabilir. Bu sebeple senede iki kere ultrasonografi uygulanır. Bu sayede miyomların boyu ve gelişimi takip edilir.

Miyomların cerrahi olarak alınması mümkün müdür?

Miyomların nereye yerleştiği ve kişinin çocuk sahibi olmak isteyip istememesi miyomların tedavi şeklini belirler. İki farklı yerleşim yerine sahip olan miyomun, tedavi biçimleri de farklıdır.

1-Rahim boşluğu içerisindeki miyomlar:

Bu yerleşim yerine sahip miyomlara submüköz miyom denir. Bu miyomlara histereskopik myomektomi yapılmaktadır.

Histereskopik myomektomi avantajları nelerdir?

 • Operasyon süresi kısadır.
 • Hasta günlük yaşantısına daha çabuk döner.
 • Karın bölgesinde kesi yapılmaz. Bu sayede enfeksiyon riski azaltılmıştır.
 • Başarı oranı oldukça yüksek bir işlemdir.
 • Rahim alınma riski azdır.

Dezavantajları nelerdir?

 • Rahmin delinme riski mevcut olabilir.
 • İşlemin uzun sürmesi halinde, kullanılan suyun bir bölümü hastanın kan damarlarına girebilir. Bu sebeple de hayati bir risk ortaya çıkabilir.

2- Rahim dışında yerleşim gösteren miyomlar:

Bu miyomlara subseröz, denilmektedir. Günümüz şartlarında artık bu yerleşim yerine sahip olan miyomlar için açık ameliyat tercih edilmez. Laparoskopik (kapalı ameliyat) girişimler bu myom için tercih edilen bir yöntemdir. Fakat bunun için miyomun uygun boyutlarda olması gerekir.

Miyom alma ameliyatlarının riskleri bulunur mu?

Miyom operasyonlarında meydana gelebilecek çeşitli riskler mevcuttur. Bu riskler hakkında hastanın ameliyattan önce bilgilendirilmesi gerekir.

Miyomların ortadan kalkmasını sağlayan ilaçlar mevcut mudur?

Henüz böyle bir ilaç geliştirilmemiştir. Üretilen bazı ilaçlar miyomun küçülmesini sağlayabilir. Ancak bu ilaçlar menopoza girilmesine sebep olabilir. İlaç kullanılırken, hasta menopoz belirtilerine sahip olabilir.

İLETİŞİM FORMU