Miyomlar Gebeliğe Engel midir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyomlar Gebeliğe Engel midir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyomlar Gebeliğe Engel midir?

Miyomlar Gebeliğe Engel midir?

Her kadında miyom problemi görülebilir. Özellikle de 30 yaş ve üzerinde olan kadınlarda miyomların bulunması yaygın karşılaşılan bir sorundur. Miyomların neden meydana geldiği tam olarak açıklanamamıştır. Ancak tedavi yöntemleri oldukça başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Miyomu olan kadınların en çok korktuğu sorulardan biri de, ‘’miyomlar gebeliğe engel midir?’’olmaktadır.

Miyomlar, gebeliğe bazen engel olabilirken, bazen ise gebeliği etkilemezler. Bu durum, miyomun nereye yerleştiğine, miyomun boyutuna, miyomun sayısına bağlı olarak değişir.

Şayet miyom rahim tabakasına komşu bir bölgede bulunuyor ise yumurtanın gelişmesine engel teşkil edebilir. Bu durumda gebelik gerçekleşse dahi düşükle sonuçlanabilir.

Tüpe komşu yerlere yerleşmiş olan miyomlar ise yumurta ve spermin döllenmesini engelleyebilir. Yumurta döllense dahi, rahme ulaşmasında çeşitli sorunlarla karşılaşacaktır.

Gebeliklerin bazılarında miyomlar herhangi bir soruna yol açmaz. Gebelik ve miyomlar beraber sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir. Fakat miyom sebebiyle normal bir hamilelikte meydana gelen sorunlar, daha yoğun yaşanabilecektir.

Miyomlar gebelikte:

 • bel ve karın ağrısı,
 • sık sık idrar ihtiyacı,
 • kabızlık,
 • vajinada ağrı,
 • cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir.

Miyomların yalnızca anneye etki eder. Bebek için herhangi bir soruna sebep olmazlar.Miyomların boyutuna ve kaç tane olduklarına bağlı olarak doğum şekli belirlenir. Normal doğum yapılabilir ancak çoğunlukla sezaryen doğum yapılmaktadır.
Miyom kadınlarda oldukça yaygın olarak ortaya çıkan bir sorundur. 20 ve 35 yaş arasındaki kadınlarda %20 oranında görülebilir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, miyom sayısında artma meydana gelir. 35 yaş üzerindeki kadınların ortalama olarak %40’ında miyomun mevcut olduğu görülmektedir. Ancak miyomlara en yaygın olarak 35 yaş ve sonrasında rastlanır.

Kısırlık sorunu yaşayan kadınların yarısında miyom olduğu bilinmektedir. Fakat kısırlık sorunu olan kadınlarda, miyomun mu kısırlığa sebep olduğu yoksa zaten yaygın görülen bir sorun olduğu için kısırlık sorunu olan kadınlarda da ortaya çıktığı tartışma konusudur. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır.

Miyomları olan kadınların birçoğu kısırlık sorunu yaşamaktadır. Ama bu kadınlarda çoğunlukla kısırlığa sebep olan farklı bir problem tespit edilmektedir. Yani kısaca, genel olarak kısırlığa miyom dışında bir sorunun sebep olduğu düşünülmektedir

Miyomlar ve kısırlık arasındaki ilişki

Miyomlar ve kısırlık arasındaki ilişkiyi saptamak için birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda halen net bir görüşe varılamamış olsa da büyük çoğunluğun katıldığı görüşler aşağıdaki gibidir:

– Araştırmaların büyük bir kısmında rahimin dış tarafına doğru büyüyen tipteki miyomların kısırlık konusuna katkı sağlamadığı, kadının üreme yetisini olumsuz etkilemediği ortaya koyulmuştur. Fakat rahmin iç bölümündeki boşluğa yani hamileliğin geliştiği bölgeye doğru gelişim gösteren miyomların hamileliğin gerçekleşme şansını azalttığı ortaya konmuştur. Bu tip miyomlara submüköz miyomlar adı verilmektedir.

Miyomlar gebeliğe nasıl engel olur?

Miyomlar, gebe kalmaya engel teşkil edebileceği çeşitli davranışlar sergileyebilir. Bunlar:

 • Rahim ağzının (serviks) biçimini ve yerleşimini bozabilirler. Bu sebeple de spermler, bu alandan rahim içerisine gitmekte zorluk yaşabilir.
 • Rahim içerisinde hamileliğin geliştiği boşluğun büyümesine ve şekil olarak bozulmasına yol açabilir, bundan dolayı da spermlerin bu alanda ilerlemesi, hamileliğin rahim içerisine yerleşmesi zor olabilmektedir.
 • Tüplerin başlangıç bölümüne komşu olan alanlara yerleşen miyomlar, tüplerin tıkanmasına yol açabilir.
 • Tüpler yumurtalık arasındaki anatomiyi bozabilir, bu sebeple de yumurta yakalanamayabilir. Bundan dolayı da tüpte ilerleme meydana gelmez.
 • Özellikle submüköz miyomlar rahim iç tabakasının kanlanmasına yol açabilir. Bunun dışında şekil bozukluğuna sebep olduğu için gebeliğin bu alana yerleşmesi zorlaşabilir.

Kısır olan kadınlarda tüp bebek tedavisine başlamadan önce miyomların alınması gerekir mi?

Bu durum her zaman için gerekli değildir. Miyomların tedavisinin gerekliliği, hastanın özelliklerine, neden kısır olduğuna, yaşına ve birçok faktöre göre değişkenlik gösterir.

Kısırlık sorunu olan kişilerde, submüköz miyomlar çoğunlukla cerrahi girişimle alınır. Özellikle de kadının tekrarlayan düşük hikayesi olan kadınlarda tedavi gereklidir. Küçük subseröz miyomlar yani rahmin dış yüzeyine doğru gelişen miyomlar çoğunlukla büyük boyuta sahip değiller ise, ameliyat edilmelerine gerek yoktur. Bunlar, kısırlık ile alakasız olarak kabul edilmektedir.

Rahim duvarının iç kısmında gelişen intramural tip miyomlar ise yalnızca boyut olarak büyük ise cerrahi girişimle alınabilir. Kısırlık sorunu olan ve miyomu mevcut olan hastalarda her zaman ameliyat yapılması gerekmez. Ameliyat sebebiyle içeride yapışıklıklar meydana gelebilir. Bu sebeple de kısırlık gelişebilir. Bundan dolayı da çok gerekli olan hastalarda ameliyat tercih eldir.

Miyomlar rahim kasından dolayı meydana gelen, kansere dönüşme riski oldukça az olduğu için selim kitleler şeklinde tabir edilen yapılardır.

Miyomlar özellikle de ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında daha yaygın olarak ortaya çıkan bir sorundur. Çoğunlukla birden fazla sayıda olmaktadırlar.

Anne adayının yaşının ilerlemesi hamilelikte, miyom görülme riskinin artmasına yol açar.

Gebelik öncesinde miyom teşhisi konması durumunda ne yapılır?

Hamilelik döneminde yaygın olarak çeşitli sorunlara sebep olan miyomlar submüköz miyomlardır. Bu miyomların teşhis edilmesi durumunda çoğunlukla gebe kalınmadan miyomların tedavisi söz konudu olur. Bu sebeple de histeroskopi ya da açık cerrahi yöntemlerine başvurulabilir.

İntramural ya da subseröz miyomlar içersinde özellikle kanama ve diğer ciddi belirtilere yol açanlar cerrahi girişim ile alınmalıdır.

Gebelikte miyom teşhisi konulursa ne yapılır?

 • Hamilelik sürecinde miyom tanısı konmuş anne adayları hamilelik dönemlerinin tamamında yakından kontrol altında tutulur.
 • Miyomu olan anne adayı ne zaman karın ağrısı duysa, doktoruna başvurmalıdır.
 • Miyoma kaynaklı meydana gelebilecek istenmeyen durumların bebek ve anne adayına en az hasar verecek biçimde tedavi edilmesi bakımından anne adayının bu konuda bilgilendirilmelidir.
 • Gebelik sürecinde miyom çıkarma operasyonları nadir şekilde uygulanır.
 • Doğum kanalını tıkayan ya da rahim kasılmasının önüne geçerek, doğumun yavaşlamasına yol açan miyomlar mevcut ise, doğum sezaryen olarak yapılır.
 • Sezaryen aşamasında miyomun rahmin alt bölümünü kapattığı tespit edilirse, bebek standart olarak yapılan yatay kesiyle değil klasik olan dikey kesi ile doğurtulur.
 • Sezaryen doğum sırasında miyom çıkarılması aşırı kanamaya yol açabilir. Bu sebeple bebek çıkartıldığı zaman kesiye yakın olan miyomlar dışında çoğunlukla tercih edilmez.

Daha önce miyomektomi işlemi geçirmiş anne adayları nasıl doğum yapmalıdır?

İşlem sırasında rahim iç tabakası hasar almış ise, normal doğumda meydana gelen rahim kasılmalarında rahmin yırtılma riski mevcuttur. Bu sebeple bu anne adaylarında sezaryen doğum tercih edilir. Diğer durumlarda ise anne adayının normal doğum yapma şansı vardır. Ancak rahimde yırtılma riskinin olduğu en ufak durumda dahi doğum sezaryen ile yapılacaktır.

İLETİŞİM FORMU