Miyomlar Hamileliğe Engel mi? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyomlar Hamileliğe Engel mi?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyomlar Hamileliğe Engel mi?

Miyomlar Hamileliğe Engel mi?

Miyomlar, kadınlarda yaygın olarak görülebilen selim tümörlerdir. Bazı anne adayları,miyom mevcudiyeti sebebi ile gebe kalamayacağı konusunda endişelenmektedir. Ancak miyomlar çoğunlukla gebeliğe engel olmazlar.

Miyomlar rahimde düz kaslarda ortaya çıkan, selim kitlelerdir. Miyomların içerisi düz kas ve bağ ile doludur.

Miyomların oluşumunda genetik faktörler de oldukça etkilidir. Genetik faktörlerin yanında hormonların da etkisi oldukça fazladır. Örneğin, östrojen ve progesteron hormonlarına karşı rahim, cevabını değiştirebilir. Hormon artışı sebebiyle miyomlar büyüyebilir.

Miyomlar gebeliğin oluşmasına engel teşkil eder mi?

Bu soru, miyomun yerleştiği yer ile yakından ilişkilidir. Yerleşimi rahim içi olan miyomlar gebeliğe olumsuz olarak yansıyabilir. Embriyonun yerleşmesi olumsuz şekilde etkilenebilir.

Rahmin kas tabakası içinde yerleşen miyomlar konusunda uzman görüşlerinde ise ortaklığa varılamamıştır. Rahim duvarının dışında yerleşme gösteren miyomların ise, gebeliğe karşı olumsuz herhangi bir etkisi bulunmaz.

Miyomlar, üreme çağındaki her kadında görülebilen bir sorundur. Gebe kalmakta güçlük çeken kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, yalnızca %10’unda miyom varlığı tespit edilmiştir.

Bu oranın dışında kalan kadınlarda ise miyom olmadığı saptanmıştır. Miyomlar gebeliğe engel olabilir ancak bu yaygın bir şekilde görülen bir sorun değildir. Yani her miyomu olan kadının, kısırlık sorunu yoktur. Miyomlar çoğunlukla gebeliğe engel teşkil etmez. Ancak kısırlık problemi olan kadınların, miyom varlığı açısından da araştırılması ve miyom söz konusu ise, miyomların çıkarılması gerekir. Ardından kadın çocuk sahibi olabilir.

Miyomlar farklı yerlere yerleşebilir. Rahmin kas tabakasında yerleşim sergileyenler, , tüplere yakın alanlara yerleştiği zaman, tüplerde tıkanıklığa yol açabilir. Bu sebeple tüpler fonksiyon gösteremez hale gelebilir. Bundan dolayı da gebelik miyomlar tarafından engellenebilir.

Ancak bu yaygın olarak karşılaşılan bir sorun değildir.

Miyomlar neden gebe kalmayı etkiler?

Şayet miyomlar rahim ağzının şeklini ve rahmin yerleşimini kötü bir şekilde etkiliyor ise, gebeliğin oluşmasına engel olabilirler. Böyle bir durumda; spermler rahim ağzından ilerleyip rahmin içine geçemezler. Bu sebeple de gebelik rahme yerleşemez.

Yerleşimi tüplere yakın olan miyomlar ise, tüplerin tıkanmasına sebep olabilir ve bu yüzden gebelik oluşmayabilir.
Tüplerin ve yumurtalıkların arasındaki anatominin kötü etkilenmesine sebep olursa yumurtanın yakalanmasına engel teşkil edebilirler. Bu sebeple de yumurta tüplerde ilerleyemez ve rahme yerleşemez.

Rahim içinde yerleşim gösteren miyomlar, iç tabakada kanlanmayı kötü etkiler. Bu sebeple de gebeliğin rahme yerleşmesini engelleyebilir.

Hamilelik miyomları nasıl etkiler?

Hamilelik sürecinde rahmin hücrelerinde ortaya çıkan değişim sebebiyle, rahmin büyümesi miyomların boyutunu da etkiler. Hamilelik sürecinde miyomların ortalama olarak% 60 kadarının boyutunda farklılık gözlemlenir. Hamilelik döneminde 5 cm den büyük olan miyomlar, her 3 kadından birinde daha fazla büyümektedir. Özellikle hamilelik sürecinin ilk üç aylarında miyomalrda büyüme gözlemlenmesi mümkündür. Miyomlarda meydana gelen bu ani büyüme sebebiyle, miyomların beslenmesi bozulur. Bu sebeple de %10 oranında küçülme sergileyebilirler.

Bu durumda miyomlar bozulur.

Miyomlar gebeliği nasıl etkiler?

Miyomlar genel olarak kısırlığa yol açmazlar. Ancak miyomların yerleşim yerleri, boyutları ve sayıları ile ilgili olarak kısırlığa yol açmaları da mümkündür. Miyomların kesin olarak kısırlığa yol açıp açmadığı konusunda fikir ayrılıkları olsa da, miyomların gebeliğe etkileri hakkında görüş birliği mevcuttur.

Miyomlar gebeliğin düşükle sonuçlanmasına yol açar mı?

Miyomu olan kadınlar üzerinde yapılan bilimsel çalışma ve araştırmalar; miyomu olan kadınlarda düşük riskinin biraz daha fazla olduğunu göstermiştir. Fakat bu durum tamamen istatistikseldir. Rahmin içine yerleşen submüköz miyomların düşük riskini arttırabildiği bilinir. Düşük riskinin artması; miyomun yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre değişmektedir.

Miyomlar erken doğuma yol açar mı?

Miyomu olan kadınların erken doğum riski, olmayan kadınlara göre daha fazladır. Miyomların büyük olması durumunda bu risk daha da artar.

Miyomlar gebelik üzerinde ne gibi bir etkiye sahiptir?

  • Miyomlar, yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine göre gebeliğin düşükle sonuçlanmasına yol açabilir.
  • Miyomlar, yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine göre bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.
  • Miyomlar, yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine göre, plasentanın erken ayrılmasına yol açabilir.
  • Miyomlar, yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine göre bebeğin makat gelişine sebep olabilir.
  • Doğumdan sonraki kanamanın daha fazla olmasına yol açabilirler.

Gebelikten önce miyomun olduğu anlaşılırsa, ne yapılır?

Gebe kalınmadan önce miyom olduğu tespit edilirse, hamileliğe olumsuz etki edeceği için tedavi edilmeleri gerekir. Tedavi yapıldıktan sonra gebe kalmak daha doğru olacaktır. Miyom mevcutken gebelik oluştuysa, anne adayının sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Şayet gebelik döneminde ağrılar yaşanırsa, erken doğum riski söz konusu olabilir. Miyomu olan bir anne, erken doğum belirtilerine karşı tetikte olmalıdır.

Miyomlar normal doğum yapmayı engeller mi?

Miyomların yerleşim yerine göre bu soruya cevap verilebilir. Bebeğin başla gelişini etkileyen bir miyomun mevcut olması söz konusu ise, doğum kanalını tıkayan miyom mevcut ise normal doğum yerine sezaryen doğum yapılır.

İLETİŞİM FORMU