Miyomlar Tedavi Edilebilir mi? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyomlar Tedavi Edilebilir mi?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyomlar Tedavi Edilebilir mi?

Miyomlar Tedavi Edilebilir mi?

Rahim kaslarından gelişen miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Ergenlik döneminden itibaren salgılanan östrojen hormonunun etkisiyle gelişen, çoğalan ve büyüyebilen miyomlar, genellikle menopoza girişle birlikte küçülmeye başlarlar. Menopozda östrojen hormonu salgısı durduğu için miyomların küçülmesi, kaybolması normaldir, küçülmezlerse tehlikeli olabilecek bazı durumların habercisi olabilir. 20-35 yaşlar arasındaki kadınlarda % 20, 45 yaş üzerindeki kadınlarda da % 40 oranında görülen miyomlar, gebelik döneminde artan östrojen hormonunun etkisiyle büyümektedirler. Gebeliğin ilk 3 ayında büyüyen, sayıca artan miyomlar, gebeliğin ilerleyen aylarında yeniden küçülürler. Neredeyse tüm kadınların dörtte birinde görülen miyomlar, çoğu zaman hiç belirti vermediğinden fark edilmezler ve dolayısıyla da tedavi edilmelerine gerek duyulmaz. Ancak ağrı, acı, kanama ve kısırlık gibi şikayetlere yol açan miyomların tedavi edilmeleri gerekmektedir. Miyom tedavisinde ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Hastanın yaşı, bebek isteyip istememesi, miyomların gelişimi ve yayılış alanına göre tedavi şekline karar verilmekle birlikte, miyomların tedavi edilebilir oluşumlar olduklarının da altını çizmekte fayda vardır.

İlaçla miyom tedavisi

Miyomların ilaçla küçültülmesi, yok edilmesi yöntemi çok fazla tercih edilen bir tedavi şekli değildir. Zira ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra miyomların yeniden oluşması, büyümesi olasılığı bulunmaktadır.

Miyomların cerrahi tedavisi

Miyomların cerrahi tedavisi laparoskopi ya da histeroskopi yöntemleriyle miyomların bulundukları bölgeden çıkarılması şeklindedir. Ancak miyomlar çok büyümüşse, şiddetli şikayetlere yol açıyorsa, kadının yaşı 40’ın üzerindeyse ve gebelik düşünmüyorsa rahmin alınması da söz konusu olabilir. Miyomların cerrahi operasyonla alınması işleminde miyomun yerleşim ve dağılım alanları da önem taşımaktadır.

Rahim boşluğu içine yerleşen miyomlar

Rahim içinde gelişen miyomlar rahim içinin dokusunu bozabilir. Bu miyomlar uzun süren çok yoğun kıvamda kanamaya ve dolayısıyla kadında kansızlığa yol açabilir. Rahim içinde gelişen miyomlar rahmi büyütebilir ve bu durumda da bağırsaklara baskı uygulanır. Uygulanan bu basınç sebebiyle kadının gaitası çıkamaz ve kabızlık sorunları nükseder. Histeroskopi yöntemi ile alınması en doğru tedavi şeklidir. Rahim boşluğu içine yerleşen miyomların cerrahi operasyonla alınması işlemi çok kısa sürer, karında her hangi bir kesik olmaz, başarı oranı çok yüksektir ve rahme zarar verilme olasılığı nispeten düşüktür.

Rahim duvarına yerleşen miyomlar

Döllenme gerçekleştiğinde meydana gelen fetüs rahim içi duvarına tutunur ve buradan beslenir. Bu sebeple gebeliklerde rahim içi duvarının bozulmamış olması, hasar görmemiş olması ve bu alanda her hangi bir anomali olmaması çok önemlidir. İşte bu duvara yerleşen miyomlar alanın dokusunu bozarlar, burada deformasyona yol açarlar. Bu sebeple de fetüs duvara tutunamaz, buradan beslenemez ve düşük gebelikler yaşanır. Rahim duvarına yerleşen miyomlar da histeroskopi ile alınır, temizlenirler. Ancak bu işlemin gebelikten önce gerçekleştirilmiş olması gerekir. Zira gebeliğin ilk üç ayında artan östrojenle birlikte büyüyecek olan miyomlar gebeliği tehlikeye düşürürler. Ayrıca doğumdan sonra da kadının kanaması çok fazla olabilir, kanama durdurulamayabilir.

Rahim dışına yerleşen miyomlar

Bazı miyomlar rahmin dışında oluşur ya da rahmin dışına doğru yayılırlar. Bu tür vakalarda miyomlar büyüdükçe mesaneye baskı ve basınç yaparlar. Kadının sık sık idrar çıkması, idrarını tutamaması gibi sorunlar yaşanır. Rahim dışına yerleşen miyomlar kanama, sancı gibi belirtiler vermezler ve en az şikayete yol açan miyomlardır. Bu tür miyomlarda açık ameliyat tercih edilmez, aksine kapalı ameliyat (laparoskopi) uygulanır. Belli bir büyüklüğe ulaşan miyomların laparoskopi ile alınması işlemi ağrısız, acısız ve kısa sürelidir.

Miyom ameliyatlarındaki riskler

Her tür cerrahi operasyon gibi miyom ameliyatları da belli bir miktar risk içermektedir. Burada kadının yaşı, miyomların yerleşme alanı, büyüklükleri önem taşımaktadır. Özellikle çok büyük olanlar ve rahmin altına doğru yerleşen miyomların alınması işleminde rahmin de alınması gerekebilir. Ancak böyle durumlarda operasyon öncesinde hasta bilgilendirilir, hastanın bebek sahibi olmayı isteyip istememesi konusu önem taşır.

Miyomların doktor tarafından takip edilmesi

Miyomlar kadınlarda en sık karşılaşılan tümörler olmakla birlikte pek çok kadında hiçbir şikayete yol açmadıklarından tedavi gerekmez. Böyle vakalarda sadece belli aralıklarla ultrason muayenesi ile miyomların kontrol ve takip edilmesi gerekir. İlaç tedavileri ve cerrahi operasyonla miyomların çıkarılma işlemleri her ne kadar tedavi edici uygulamalar olsa da yan etkiler, riskler barındırabilmektedir. Bu sebeple şikayet yoksa, tedavi de uygulanması önerilmez.

İLETİŞİM FORMU