Miyomların Gebelikte Ortaya Çıkardığı Riskler Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Miyomların Gebelikte Ortaya Çıkardığı Riskler Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyomların Gebelikte Ortaya Çıkardığı Riskler Nelerdir?

Miyomların Gebelikte Ortaya Çıkardığı Riskler Nelerdir?

Hamilelik döneminde miyomların sebep olduğu riskler ;ilk olarak rahim içinde yer aldığı bölgeye, ikinci olarak da miyomun büyüklük ve sayısına bağlı olarak ortaya çıkar.

Özellikle submüköz ya da intramural yerleşimli miyomlar:

  • tekrarlayan düşüklere,
  • erken doğum riskine,
  • gebeliğin normal yerleşimi olan baş aşağı farklı bir pozisyonda durmasına,
  • plasentanın erken ayrılmasına,
  • rahim kasılmasına engel teşkil edebilecek doğum sonrası kanamaya yol açabilir.

Bu durumlar normal doğuma izin veren durumlar değildir. Bu sebeple çoğu zaman miyomlar sezaryen gerektirir. Miyomlar, sezaryen ile yapılan doğum riskini arttırır.

Miyomlar östrojen hormonu kaynaklı olarak gelişim gösterirler. Hamilelik döneminde artan östrojen salgısının etkisiyle daha fazla büyüme yapabilirler.

Özellikle ilk teşhis aldığında 6 cm. ve daha büyük olan miyomlar, hamilelik döneminde salgılanan hormonlar sebebiyle büyüyebilir.

Kimi zaman oldukça hızlı büyüyen miyomlar, yeteri kadar beslenemediğinde bozulma olarak tabir edilen durum meydana gelir. Bu durumda miyomlar, karında ve özellikle de miyomun bulunduğu bölgede ağrı olarak kendini gösterir. Bu ağrı kimi zaman apandisit, plasentanın erken ayrılması ve erken doğum risklerine yol açabilir.

Miyomda bozulma sorunu yaygın olarak 20-22. haftalar arasında meydana gelir ve doğum eyleminin başlamasına yol açabilir.

Hamilelikten önce miyom tanısı konulursa ne yapmak gerekir?

Hamilelik sürecinde en yaygın olarak probleme yol açan miyomlar submüköz nitelikli olanlar olduğu için bu çeşit miyomlar tespit edildiklerinde çoğunlukla gebe kalınmadan cerrahi müdahale ile çıkarılması tercih edilir. Bu eylem için histeroskopi (vajinadan ulaşım) ya da açık cerrahi (karın yolundan ulaşım) yöntemleri tercih edilebilir.

İntramural ya da subseröz olan miyomlariçerisinde özellikle kanama ve diğer ciddi sorunlara yol açan büyük çaplı olan miyomların çıkarılması gerekir.

Miyom çıkarılması için yapılan müdahaleler, cerrahi uygulama ardından yapışıklık ve yapışıklık kaynaklı olarak tüplerde tıkanıklığa sebep olabilir. Bu sebeple de gebelik öncesi süreçte miyom operasyonu yapma kararı verilirken oldukça detaylı araştırma yapılır.

Daha önceki bir hamilelikte miyom kaynaklı olarak geliştiği düşünülen bir durumun mevcudiyetinde gebelik öncesi tespit edilen miyomların çıkarılması gerekir.

Hamilelikte miyom teşhisi koyulduğu zaman ne yapılır?

Hamilelik sürecinde miyom teşhisi almış anne adayları bütün hamilelik sürecinde daha yakından takip edilmektedir.
Miyom sorunu olan anne adayının her karın ağrısı sorununu doktoruna haber vermesi gerekir.

Miyom kaynaklı meydana gelebilecek istenmeyen durumların bebek ve anne adayına en az zarar verecek şekilde tedavi edilebilmesi bakımından, anne adayının bu konuda duyarlı olması oldukça önem teşkil eder.

Hamilelikte miyom kaynaklı olarak meydana gelen en yaygın olarak görülen istenmeyen durum, bozulma kaynaklı meydana gelen ağrılardır.

Bu sorun ortalama olarak %10 oranında meydana gelmektedir.

Diğer ağrı sebepleri de de araştırıldıktan sonra, dejenerasyon yani miyom bozulması kaynaklı olduğu ön görülen ağrılar, ilaç tedavisi ile düzeltilmeye çalışılır. Buz tatbiki de bu konuda oldukça faydalıdır.

Halen mevcut olan hamilelikte miyom çıkarma işlemleri ilk tercih değildir. Bu sebeple oldukça nadir olarak uygulanır.
Doğum kanalını tıkayan ya da rahim kasılmasının yaşanmamasına yol açan, doğum eylemini yavaşlatan miyomlar mevcut ise, doğum sezaryen olarak yapılır. Sezaryen aşamasında miyomun rahmin alt bölümünü tıkadığı saptandığında, bebek rutin olarak uygulanan yatay kesiyle değil klasik rahim insizyonuyla (dikey kesiyle) doğurtulur.

Sezaryen doğum aşamasında miyom çıkarılması aşırı kanamaya yol açabilir. Bu sebeple de bebeğin çıkartıldığı durumlarda kesiye yakın olan miyomlar hariç, çoğunlukla tercih edilmez.

Daha önce miyomektomi işlemine tabii tutulmuş anne adaylarında doğum şekli nasıl olmalıdır?

İşlem sırasında rahim iç tabakası herhangi bir şekilde hasar almış ise, normal doğumda meydana gelen rahim kasılmalarında rahmin yırtılma riski söz konusudur. Bu sebeple sezaryen ile doğumun yapılması genellikle gerekir.
Normal doğum şansı da bulunur ancak çeşitli risklerden dolayı çoğunlukla tercih edilmez. Normal doğum yapılsa dahi, en ufak riskte doğumun sezaryene döneceği bilinmelidir.

Miyomların gebelikte yarattığı riskler nelerdir?

Hamilelik sürecinde mevcut olan miyomların ortaya çıkarabileceği riskler, miyomun rahimde nereye yerleştiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunun dışında miyomların boyutu, büyüklüğü ve sayısı da farklı risklere yol açabilir. Rahimde intramural ya da submüköz yerleşimli olan miyomların hamilelik döneminde düşüklere yol açabilir. Bunun dışında anne adayının erken doğum yapmasına yol açabilir. Bu miyomlar, gebeliğin anne karnında olan normal yerleşimi baş aşağı pozisyonu dışında anormal bir yerleşime, bebeğin eşi plasentanın erken ayrılmasına yol açabilir. Bunların dışında rahmin kasılmasına engel olabilir. Doğum yaptıktan sonra kanama gibi sorunlara yol açılabilir.

Bu sebeple de miyomu olan kadınların sezaryen ile doğum yapması tercih edilir.

Miyomların neden geliştiği tam olarak açıklanamamıştır. Ancak östrojenin miyomları etkilediği bilinmektedir. Hamilelik döneminde artan östrojen hormonu ile, anne adayında mevcut olan miyomların büyüdüğü gözlemlenir . Bu büyüme 6 cm ya da daha büyük olan miyomların teşhisinde daha fazla olmaktadır. Bu boyutlarda olan miyomların büyümesi daha yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur.

Hamilelik döneminde büyüme göstermiş olan miyomlarda kimi zaman miyomun yeterince beslenememesi sebebiyle, kan dolaşımında aksama ve aksama kaynaklı olarak miyomun dejenerasyonu şeklinde tabir edilen sorun yaşanır. Bu sorun, bozulma olarak da tabir edilir.

Sezaryen doğumda miyom çıkarılır mı?

Hamilelikte miyom tanısı konan anne adayları, sezaryenle doğum yaptığı zaman miyomlarının çıkarılması, aşırı kanamaya yol açabilir. Bu sebeple tercih edilmesi nadirdir.

Fakat bebeğin alındığı kesiye yakın yerleşimde olan miyomlar, sezaryende ile çıkarılabilir.

Daha önce miyomektomi ameliyatı geçirmiş kadınlar nasıl doğum yapar?

Anne adayı daha önce geçirdiği miyomektomi operasyonunda, rahmin iç tabakası zarar görmüş ise, normal doğumdaki rahim kasılmalarında rahim yırtılması riski olacağı göze alınarak, sezaryenle doğum yapması ilk tercih olacaktır. Normal doğum şansı vardır. Fakat ters giden herhangi bir aksilikte, rahmin yırtılma riski söz konusu olabileceğinden doğum sezaryene çevrilebilir.

İLETİŞİM FORMU