Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişki - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişki
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişki

1 ) Normal doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir?

Normal veya sezaryen doğum ayırt etmeksizin, doğumun gerçekleşmesinin ardından vücut kendini toparlamak için zamana ihtiyaç duyar. Bu süre zarfına da, lohusa dönemi denir. Lohusalık dönemi içerisinde, rahim ağzı kapanıp eski haline geri döner. Doğum sonrası meydana gelen kanama kesilir ve dikiş var ise, yaralar ile beraber yeniden iyileşerek eski halini alır. Bu sebepten dolayı da, doğumun tamamlanmasının ardından, kanamalar sona erene dek, cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.

Kanama rengi her geçen gün koyudan açığa doğru akar. En sonunda akıntı şeklinde doğumdan sonra bir süre daha devam eder. Bu durum losi olarak ifade edilir. Doğumun gerçekleşmesinden sonra meydana gelen kanama ve akıntının oluşma sebebi ise, plasentanın ayrıldığı dokunun iyileşme süreci ile alakalı olarak meydana gelir.

Kanama ve akıntı devam ettiği müddetçe, cinsel ilişkiye girilmesi halinde enfeksiyon kapma olasılığı ciddi boyutta artar. Genelde lohusalık dönemi tamamlanana dek, cinsel ilişkiye girilmesine doktorlar izin vermez.

2 ) Doğumdan sonra ilişkiye girildiğinde acı olur mu?

Doğumun gerçekleşmesinin ardından, doktorlar daha çok yaklaşık 1.5 boyunca ilişkiye girilmesini pek uygun görmezler. Bu sürenin sonunda anneye yapılan kontroller sırasında her hangi bir problem görülmez ise, o zaman cinsel ilişkiye girilmesinde de herhangi bir sakınca görmezler. Bu zamandan sonra cinsel ilişkiye girildiğinde, kadının acı duymaması gerekir. Ancak kadının canı acıyor ise, o zaman doktordan tekrar randevu alarak kontrol edilmesi ve bu acının neden kaynaklandığının bulunması için inceleme yapılması gerekir.

Epizyotomi veya yırtık olan kadınlarda nedbe dokusu acının meydana gelmesine sebep olan etkenlerden biridir.

Bu konuya bir başka açıdan bakacak olursak, kadının kendini fiziksel açıdan kendini hazır olarak hissetmesi, ruhsal açıdan da hazır hissettiğini göstermez. Annenin bu esnada  bebeği ile alakalı bazı endişeleri, ilk annelik heyecanı anneyi cinsel ilişkiden biraz soğutabilir. Bebeği emzirme konusunda sorumlu olan prolaktin hormonu da cinsellik isteğinin azalmasına sebep olan bir etkendir. Aslında belki de bu durum doğanın tekrar oluşma olasılığı bulunan bir hamileliği önleme yoludur.

3 ) Doğumdan sonra vajina gevşer mi?

Normal doğumun ardından kadının vajinasında gevşeme meydana gelir. Vajina esnek olarak kabul edilen organlardan biridir. Ancak doğumdan sonra her ne kadar esnek bir yapıya sahip olsa da bir miktar gevşer. Ancak bu gevşeme, birçok kadın açısından herhangi bir sorun meydana getirmez.

İLETİŞİM FORMU