Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz, kemiklerde meydana gelen sistemik bir hastalıktır. Bu hastalıkta; kemiklerin sertlikleri azalır, kaliteleri gittikçe bozulur. Bu sebeple de zayıf ve kırılmaya meyilli bir hale gelirler.

Günümüzde yaşam süresinin artması sebebiyle ve yaşlı nüfusun artması ile yaygın olarak görülen sorunlardan biri olan osteoporoz, 50 yaş üzerindeki her 3 kadından 1’inde mevcuttur. Aynı şekilde her 5 erkekten 1’inde bu sorun mevcuttur.

Kemik erimesi (Osteoporoz) belirtileri ise:

 • Hasta sırt ağrısı duyar,
 • Bel ağrısı alınan basit ağrı kesicilerle geçmez,
 • Boyun ağrısı mevcuttur.
 • Hastada boyun kısaldığı gözlemlenir.
 • Kemik erimesi sorunu olan hastaların vücutları öne eğiktir ve kamburlaşma söz konusudur.
 • Kemik erimesi sorunu olan hastada el bileği, kalça ve omurga gibi kemiklerde kırılmalar meydana gelir. Kemik erimesinin ilerlemiş formlarında ise basit darbelerde dahi kırılmalar meydana gelebilir.
 • Kemik erimesinin ilerlediği durumlarda hasta kemiklerinde hassasiyet hissedebilir.
 • Omurga ve diğer kemiklerde meydana gelen kırıklar sebebiyle vücutta şekil bozuklukları oluşabilir.
 • Ağrı ve kırıklar sebebiyle hasta git gide hareketsiz bir yaşam tarzı sürmeye başlar.

Kemik erimesi için risk faktörleri nelerdir?

Osteoporoza yol açan çeşitli risk faktörleri mevcuttur. Bu risk faktörlerinden bazıları; yaş, genetik, ırk gibi engellenemez durumlardır. Ancak bazı risk faktörleri engellenebilir. Bunlar da; beslenme, kötü alışkanlıklar, egzersiz gibi faktörlerdir.

Yeterli kalsiyum tüketimi; büyüme ve gelişme dönemi için oldukça önem teşkil eder. Bu dönemde alınan kalsiyum, ilerleyen yaşlarda kemik kütlesini korumaya da yardım edecektir.

Ancak beslenme düzeninin yetersiz olması, vitamin ve mineraller bakımından yetersiz beslenme, aşırı protein tüketimi, sigara, alkol ve su içmeme gibi sebeplerle osteoporoz riski artar.

Kemik erimesinden korunmak için neler yapmak gerekir?

Osteoporozdan korunmak için önlemleri çocukluk çağında almaya başlamak gerekir. Bu sorundan korunmak için kalsiyumun yeterli oranda alınması, egzersiz yapılması, kadınlarda östrojen oranlarının korunması ve erkeklerde testosteron oranlarının korunması gerekir.

Çocukluk döneminde, gelişim çağında güçlü kemiklerin oluşturulması ve gelişimin sağlanması için kalsiyum oldukça önemlidir. Bu dönemde alınan kalsiyum, ilerleyen yaşlarda da kemik yoğunluğunun muhafaza edilmesine yardım edecektir.

Kısaca:

 • Düşmemek için daha fazla dikkatli olunması,
 • Beslenme düzenine dikkat edilmesi,
 • Kalsiyum ve D vitamininden sağlıklı bir şekilde yararlanılması,
 • Fiziksel aktivite ve egzersizin ihmal edilmemesi,
 • Risk faktörlerinden korunmak için uğraşılması,
 • Beslenmeye oldukça dikkat edilmesi,
 • Yeterli kalsiyum temin etmeye ve yeterli D vitamini almaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kemik erimesinin teşhisi nasıl yapılır?

Kemik erimesinin teşhisinde ve tedavinin yapılabilmesinde en önemli rol oynayan faktör; kemik mineral yoğunluğunun ölçülmesidir.

Bunun dışında kırık olup olmadığını tespit etmek adına kemik erimesi riski olan hastalardan rutin olarak sırt ve bel filmi talep edilmektedir.

Bunun dışında kemik erimesine yol açabilecek diğer hastalıkların da araştırması yapılmaktadır. Bunun için de hastadan kan ve idrar tahlili istenmektedir.

Osteoporoz- Kemik Erimesi tedavisi nasıldır?

Kemik erimesi tedavisi için geçmişte uygulanan yöntem hormon tedavisi idi. Günümüzde ise bu yönteme başvurulmamaktadır.

Hormon tedavisi yalnızca hastanın menopoz belirtilerini aşırı yaşadığı zamanlarda uygulaması gerekmektedir. Hasta aşırı oranlarda; terleme, ateş basması, uykusuzluk, sinirlilik gibi sorunlardan mustarip ise hormon tedavisine başlanmaktadır. Bu gibi sorunların dışında kemik erimesi için hormon tedavisine başlanmaz.

Kemik erimesi için yapılan tedavide esas amaç; kırıkların engellenmesidir. Kemik mineral yoğunluğunun korunması amaçlanır. Kırık kaynaklı meydana gelebilecek duruş bozuklukları ya da kamburluğun önlenmesidir. Kemik erimesi tedavisinde hastaların da katkıları oldukça önemlidir. Hasta tedaviye ne kadar uyum gösteriyor ve kendine ne kadar iyi bakıyorsa, kemik erimesinin durdurulması ya da yavaşlatılması o kadar mümkündür. Hasta, spor yapmalı, yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamalıdır.

Bunun dışında kemiğin yapı taşı olan kalsiyumun ve kalsiyumun emilimini artırmak için D vitamininin yeri oldukça büyüktür.

İLETİŞİM FORMU