Polikistik Over Sendromu Nedenleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Polikistik Over Sendromu Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Polikistik over sendromu genelde 35 yaşın altındaki kadınların yumurtalıklarının etrafında çok fazla sayıda iyi huylu küçük kist oluşması durumudur. Beyinde hipofiz bezinden salgılanan Folikül Uyarıcı Hormon ve Luteinleştirici hormonların normalden fazla salgılanması, kadının yumurtlama düzenini bozar. Yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda da Luteinleştirici Hormon ve dolayısıyla da erkeklik hormonu salgısında artma olur.

Vücutta erkeklik hormonunun artması dolayısıyla yağ dokusunda östrojen miktarı artar ve artan östrojen de yine yeniden Luteinleştirici hormonu artırır. İşte bu şekilde bir kısır döngü ürünü olan polikistik over sendromu; kadında yumurtlama düzensizliği, dolayısıyla adet düzensizliği ve dolayısıyla kısırlık, insülin direnci, aşırı tüylenme, ciltte yağlanma ve sivilcelenme, aşırı kilo alımı gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Ancak bozulan hormon dengesinden kaynaklı bu rahatsızlık, hormon salınımını düzenleyerek tedavi edilebilmektedir.

Polikistik over sendromu ne zaman fark edilir?

Üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak % 5’ini etkileyen polikistik over sendromu, ergenlik çağında adet kanamalarının başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Ergenliğe girişin ilk yıllarında adet düzensizlikleri normal karşılandığı için genellikle bu şikayetle doktora başvurulmaz. Ancak bu düzensizliklerin sebebi vücudun bu sürece alışması olabileceği gibi, polikistik over sendromu da olabilmektedir.

Özellikle seyrek aralıklarla adet görme şeklinde kendisini belli eden polikistik over sendromu, hiç adet görememe ya da adet döneminde çok aşırı yoğun kanama olması gibi durumlarla da ortaya çıkabilmektedir. Adet görmeye yeni başlayan genç kızların ilk 2 yıl düzensizlik yaşaması normal karşılanmalıyken, daha uzun süren düzensizliklerde ya da hiç adet görmeme durumunda doktora başvurmak doğru olacaktır.

polikistik-over-sendromu-nedenleri-nelerdir-2

Polikistik over sendromunda neden adet düzensizlikleri görülür?

Adet kanaması; yumurtlama ile bağlantılı olarak ortaya çıkan bir durumdur ve bu sebeple yumurtlama düzensizliklerinde adet kanaması da düzensiz olur. Polikistik over sendromunda yumurtalıkların çevresinde çok sayıda kistin oluşması, kadınlık hormonlarının fazlaca salgılanması yumurtalıkların doğal işleyiş mekanizmasını bozduğu için, adet döngüsü de normal çalışmaz.

Polikistik over sendromunda neden aşırı tüylenme yaşanır?

Polikistik over sendromunda kadının yumurtalıklarında fazlasıyla erkeklik hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon salgısının artması da doğal olarak vücudun, metabolizmanın erkeklerin özelliklerinden bazılarını kadın vücuduna yansıtmasına sebep olmaktadır.

Bu bağlamda erkeklik hormonlarının fazla salgılanması kadında erkek tip tüylenmeye, sivilcelenmeye yol açar. Hepsinde olmasa da bazı polikistik over sendromlu hastalarda erkek tipi saç dökülmesi bile görülür. İşte bunların hepsi kadının vücudunun erkeklik hormonlarını fazlaca taşımasının sonuçlarıdır.

Polikistik over sendromu neden kısırlığa sebep olur?

Kısırlık, bir çiftin doğal yolla bebek sahibi olmama durumudur. Doğal yolla gebelik elde edilebilmesi için de kadının yumurtlamasının düzenli olması gerekmektedir. Aksi halde gebelik imkansız değil, ancak zor olmaktadır. Unutulmamalıdır ki tüm polikistik over sendromlu kadınlar kısır değildirler.

Fakat polikistik over sendromu kadından kaynaklanan kısırlık sebeplerinin en önemlilerindendir. Polikistik over sendromu hastaları genellikle yumurtlamayı düzene sokacak bir hormon tedavisi görürler ve tedavinin sonrasındaki 1 yıl içinde genellikle doğal yolla gebe kalabilirler.

Neden polikistik over sendromlu kadınlar aşırı kilo alır?

Fazla kilolar ile polikistik over sendromu arasında pozitif bir ilişki olduğu söylenebilmektedir. Bu bakımdan kilolu kadınlarda polikistik over sendromu daha fazla görülür, polikistik over sendromlu kadınlar daha fazla kilo alırlar. Bununla birlikte kilo alınması, polikistik over sendromunun adet düzensizliği, yumurtlama bozuklukları, kısırlık, tüylenme, sivilcelenme gibi şikayetlerinin de şiddetlenmesine sebep olmaktadır.

Daha basit bir açıklama ile kilo alan kadınların insülin dirençleri düşmekte, vücutta yağ dokusu artmakta ve bu yağ dokularındaki östrojen miktarı da artmaktadır. İşte bu sebeple erkeklik hormonu ve Luteinleştirici hormon da artar ve dolayısıyla polikistik over sendromu ortaya çıkar. Ayrıca kilo veren, vücudundaki aşırı kilonun yaklaşık % 5’ini veren kadınların kendiliğinden gebe kalabilme ihtimallerinin arttığı ve polikistik over sendromu şikayetlerinin de azaldığı gözlenmiştir.

Bu bağlamda polikistik over sendromu tanısı konan kadınlara ilaç tedavisinin yanı sıra uzman bir diyetisyen eşliğinde zayıflamaları önerilmektedir. Bu dönemde bilinçsizce yapılan diyetler var olan rahatsızlıkları daha da ilerletebileceği için diyetin, kilo verme işleminin diyetisyen kontrolünde olması esastır. Aynı düzlemde altını çizmekte fayda vardır ki, aşırı kilolu olmakla açıklanamayacak ya da bağdaştırılamayacak bir hastalık neredeyse hiç yoktur.

İLETİŞİM FORMU