Polikistik Over Sendromu Tedavisi Mümkün müdür? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Polikistik Over Sendromu Tedavisi Mümkün müdür?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Mümkün müdür?

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Mümkün müdür?

Kronik seyreden ve menopoz öncesi dönemde bulunan kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen polikistik over sendromu; yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist ile karakterize bir hastalıktır.

90’lı yıllardan itibaren büyük bir artış gösteren polikistik over sendromunun başlatıcı faktör ya da faktörleri henüz tam olarak anlaşılamamakla beraber; tanısı ve nedeni konusunda hala araştırmalar devam etmektedir. Genetik ve beslenme türü, yaşam tarzı gibi çevresel faktörler ile ilişkisi olduğu düşünülen polistik over sendromunda görülen; adet düzensizliği, gebe kalmakta zorluk yaşanması ayrıca erkek tipi tüylenme artışı, sivilce, ciltte yağlanma ve erkek tipi saç dökülmesi gibi belirtiler ve şiddeti; kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Polikistik over sendromunun uzun vadeli riskleri bulunmaktadır. Hastalık uzun süre devam ettiğinde memede ve rahim içi tabakasında kanser gelişmesine neden olabilme ve kalp-damar sistemi hastalıklarının ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Ayrıca gebelikte yüksek tansiyon ve gizli şekerin; menopozdan sonraki dönemlerde de diyabetin ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Uzun vadede kadınları ciddi sorunlarla baş başa bırakabildiği sebebi ile Polistik over sendromu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Polikistik Over Sendromu yumurtalık yapısından kaynaklandığı için ilaç kullanarak ya da ameliyatla hastalığı tamamı ile ortadan kaldırabilecek etkili bir yöntem yoktur. Kesin bir tedavi olmadığından tedavi yöntemi; semptomlara, hastanın ihtiyacına göre değişecektir. Örneğin tedavi yöntemleri ile tüylenme azaltılabilir, adet düzenlenebilir, hamile kalmakta zorluk yaşayan çocuk sahibi olabilir ancak Polikistik over sendromu veya yumurtalıktaki küçük kistler tamamıyla ortadan kaldırılamaz.

Polikistik over sendromunda tedavi süreci, fazla kilolardan kurtularak başlıyor. Hormon bozukluğundan kaynaklı kilo alımı söz konusu ise bu sebebe bağlı olarak diyetlerin programlanması gerekiyor. Fazla erkeklik hormonundan kaynaklı olarak gelişen cilt değişiklikleri tedavisinde ise erkeklik hormonlarını baskılama etkisine sahip ilaçlar kullanılması öneriliyor. Polikistik Over Sendromun’da adet düzensizliği ve hamile kalmanın engellenmesinde uygulanan tedavi;  çocuk sahibi olmak istemeyenlerde adet doğum kontrol hapları ile düzenlenebiliyor,  çocuk sahibi olmak isteyenlerde de yumurtlamayı uyarıcı ilaçların kullanılması gerekiyor.

Adet Düzensizliği

Polikistik Over Sendromu’nda ovülasyon problemlerinden kaynaklı, düzensiz ve yoğun kanamalara sıklıkla rastlanmaktadır. Bu semptoma bağlı olarak yapılan tedavideki asıl amaç; yumurtlamayı yeniden sağlamaktır. Eğer gebe kalma isteği varsa yumurtlamayı uyaran ilaçlar kullanılabilir fakat olası yan etkileri sebebi ile bu tür ilaçlar uzun vadeli olarak kullanılamazlar.

Aşırı kilolar, polikistik over sendromlu ve polikistik over sendromu olmayan hastalarda adet problemlerine yol açan sebeplerdendir. Yağ dokusunda fazla miktarda östrojen üretilmesi nedenine bağlı, ovülasyon bozuklukları görülmektedir. Aşırı kilolu hastalarda zayıflama, genellikle yumurtlamanın tekrar başlaması için yeterli olmaktadır.

35 yaşından küçük olan ve çocuk sahibi olmak istemeyen hastalarda adeti düzenleme amaçlı olarak doğum kontrol haplarına sıklıkla başvurulur. Adetin 15. gününden sonra kullanılan progesteron ilaçları da yine adet düzenlemek için kullanılan ilaç grubunda ikinci sırada yer almaktadır.

İnfertilite (Kısırlık)

Yumurtlama bozukluğundan kaynaklı infertilite (kısırlık) problemi yaşayan kadınların %70’inde sorun Polikistik Over Sendromu’dur. İnfertilite (kısırlık), aşırı kiloya sahip hastalarda daha belirgindir. Çocuk sahibi olmak isteyen Polikistik Over Sendromu hastalarında ilk olarak yapılması gereken, fazla kiloların verilmesidir. Yumurtlamanın başlaması için %5 civarında kilo kaybı genellikle yeterlidir.

Konuya hâkim hekim kontrolü altında, Polikistik Over Sendromu hastalarında yumurtlamayı uyarıcı olarak kullanılan en etkili ilaç klomifen sitratır. İlaç tedavisinde başarılı olunduğu takdirde yumurtalar, hormonal ilaçlar ile uyarılmaya başlanır daha sonra aşılama (inseminasyon) yapılır. Polikistik Over Sendrom’lu hastalarda aşılama tedavisi oldukça başarılı olmaktadır. En önemli komplikasyonları ise ovarian hiperstimülasyon sendromu ve çoğul gebeliklerdir.

Laparoskopik diatermi (LOD); Polikistik Over Sendrom’dan dolayı oluşan infertilitede (kısırlık) kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde laparoskopi ile karın boşluğuna girilir; yumurtalıklar, kimyasal ilaçlar veya lazer vasıtısıyla yakılır ve yumurtalıkların üzerinde ufak delikler açılarak düzenli yumurtlama şansı artırılır. Laparoskopi diatermi uygulamasının yapıldığı hastalarda doğal yollardan hamile kalmaları için 1 yıl kadar bir süre beklenir. Polikistik Over Sendrom’lu hastalarda, laparoskopi diatermi uygulaması sonrası kendiliğinden hamile kalma oranı % 60 civarlarındadır. Bu tedavi yönteminde hastaların infertilite (kısırlık) süresi çok önemlidir. İnfertilite (kısırlık) süresi üç yılı aşmamış ise laparoskopi diatermi uygulaması daha başarılı olur.

Tüylenme (Hirsutizm)

Androjen adı verilen erkeklik hormonlarının fazlalığına bağlı olarak bıyık, çene, favori, boyun, ense, göğüs arası, göğüs ucu, bel, omuz, sırt, karın, kol ve bacak bölgelerinde bulunan kıllarda; artış, koyulaşma, kalınlaşma ve sertleşme Polikistik Over Sendrom’lu hastalarda sıklıkla görülen bir durumdur.

Bazı kadınlarda tüylenme (hursitzm), sorun teşkil etmezken bazı kadınlarda hekime ivedilikle başvurma nedenidir. Tüylenme (hursitzm), yalnız hormonal dengesizliğe bağlı değildir ve yapısal da olabilir. Var olan tüyler tedavi ile yok edilemez bu sebeple bleaching veya epilasyon gereklidir.

Kıl folliküllerinin yaşam süresi 6 aydır. Bu yüzden tüylenme (hursitzm) tedavisi fazlasıyla sabır gerektiren uzun süreli bir tedavidir.

Doğum kontrol hapları, kanda bulunan androjen adı verilen erkeklik hormonlarının düzeylerini düşürdüğü için yeni tüy çıkmasını engelleyebilir. Bu nedenle sıklıkla başvurulan ilaç cyproterone asetat adı verilen bir maddedir. Tek başına ya da diğer bazı ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Polikistik Over Sendromu ile insülin rezistansı birlikte sıkça görüldüğünden dolayı Polikistik Over Sendromu tedavisindeki yeni yaklaşımlardan biri de insülin duyarlılığını arttırıcı özelliğe sahip olan ilaçlara başvurulmasıdır. Bu konuda yeterli düzeyde çalışma yapılmamış olmamasına karşın bu tedaviden alınan ilk sonuçlardaki başarı oranlarının yüksek olduğu gözlenmektedir.

İLETİŞİM FORMU