Polikistik Over Sendromunda Hamile Kalmak Mümkün Müdür? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Polikistik Over Sendromunda Hamile Kalmak Mümkün müdür?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromunda Hamile Kalmak Mümkün müdür?

Polikistik Over Sendromunda Hamile Kalmak Mümkün müdür?

Kadınlarda yumurtalıkların etrafında çok sayıda iyi huylu küçük kistin oluşması sorunu polikistik over sendromu olarak adlandırılmaktadır. Beyinde hipofiz bezinden salgılanan Luteinleştirici Hormon ve Folikül Uyarıcı Hormonların normalden daha fazla salgılanması sebebiyle oluşan polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak % 5’inde görülmektedir.

Yumurtlama bozuklukları sebebiyle doğal yolla gebelik elde edemeyen kadınların çoğunluğunda polikistik over sendromuna rastlanmaktadır. Öyle ki; hormonlar dengesiz salgılandığında polikistik over sendromu görülmekte ve dolayısıyla da yumurtlama düzeni bozulmaktadır. Düzenli olarak yumurtlayamama sorunu da kadının doğal yolla gebe kalmasını zorlaştırmaktadır. Ancak yumurtalıkları uyaran klomifen sitrat kullanılarak ve kilo verilerek yumurtlama fonksiyonları düzene girebilmekte ve dolayısıyla gebelik elde edilebilmektedir.

Polikistik over sendromunun tedavisi kolay olmakla birlikte, çoğu hasta tedavinin ardından üremeye yardımcı tedavilere gerek duymadan doğal yolla gebe kalabilmektedir. Fakat bu hastalarda gebelik, hasta olmayanlara göre daha zor ve geç elde edilmektedir.

Polikistik over sendromlu kadınların daha geç hamile kalabilmesinin nedeni nedir?

Polikistik over sendromu kesinlikle kısırlık yapar diye bir yaklaşım yanlış olacaktır. Zira bu rahatsızlıktan muzdarip olup da doğal yolla ve istediği zaman hamilelik elde edebilen kadınlar da bulunmaktadır. Fakat polikistik over sendromu yumurtlama düzenini bozduğundan tedavi edilmeden gebelik elde etmek zor olmaktadır. Bazı hastalarda yumurtlama tamamen durduğu için bu hastalar tedavi olmadan asla gebe kalamazlar.

Yumurtlamanın bozuk olduğu hastalarda ise doğal yolla gebelik elde etmek için çok uzun zaman korumasız cinsel ilişkiye girip gebeliği beklemek gerekir. Ancak hastalık tespit edildiğinde yumurtlamaya yardımcı ilaçlar kullanarak ve bir diyetisyen eşliğinde kilo vererek en geç 1 yıl içinde gebelik elde edilir.

 

polikistik-over-sendromunda-hamile-kalmak-mumkunmudur-2

 

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Polikistik over sendromunda temel amaç; hastalığın tamamen ortadan kaldırılması yerine, hastanın şikayetlerinin en aza indirilmesidir. Bu hastalıkta tedavi planlanırken ve tedavi yöntemi belirlenirken hastanın gebelik isteyip istememesi göz önünde bulundurulur ve bu bağlamda bir yol çizilir. Polikistik over sendromunda en temel husus aslında hastanın kilo vermesi, vücut fonksiyonlarının tam olarak çalışması için ideal kiloya kavuşmasıdır.

Zira kilolu kişilerin insülin direnci artar, vücuttaki yağ dokuları fazla olduğu için bu dokularda östrojen üretimi artar. Bu artan östrojen de Luteinleştirici Hormonu ve erkelik hormonunu artırır. Bu bağlamda polikistik over sendromlu kadına hangi tedavi uygulanırsa uygulansın öncelikle işe kilo verme ile başlanır. Pek çok hasta başka bir tedavi uygulanmadan sadece kilo vererek yumurtlama düzenine kavuşabilmektedir.

Bunun yanında yaklaşık 6 ay süreyle yumurtlamayı sağlayıcı klomifen sitrat kullanılır. Kilo verme ve klomifen sitrat kullanımı ile kadının yaklaşık % 50 oranında gebelik elde edebilme şansı doğmaktadır. 6 aylık bu sürecin sonunda hala gebelik elde edilemediyse yaklaşık 6 ay da enjeksiyon yöntemiyle hormon ilaçları verilir. Bunlara ek olarak aşılama tedavisi de uygulanırsa gebelik şansı çok daha fazla artacaktır. Ancak tüm bunların fayda getirmediği polikistik over sendromu vakalarında ise gebelik için son şans tüp bebek tedavisidir.

Polikistik over sendromunda ne zaman tüp bebek tedavisine başvurulur?

Polikistik over sendromlu kadınlar için tüp bebek tedavisi genellikle son seçenek olarak kullanılır. Zira hastaların çoğunluğunda kilo verme, klomifen sitrat, hormon iğneleri ve aşılama uygulamaları ile gebelik elde edilebilmektedir. Ancak bu tedavilerin sonuçsuz kaldığı durumlarda, rahim filminde tüplerin kapalı çıkması durumunda ve anne adayının yaşının 35’in üzerinde olduğu vakalarda vakit kaybedilmeden tüp bebek tedavisine başvurulması gerekir.

Kadında polikistik over sendromuyla birlikte ilerlemiş durumda çikolata kisti saptanması ve erkeğin sperm sayısının, yapısının gebeliğe uygun olmadığı durumlarda da gebelik elde edebilmenin yolu tüp bebek tedavisinden geçer. Zira tüp bebek tedavisi kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışında, laboratuar ortamında döllenmesi ve oluşan embriyonun da anne adayının rahmine yerleştirilmesi uygulamasıdır.

Bu bakımdan tüp bebek tedavisindeki her aşamanın uzman kişiler tarafından gerçekleştirildiği ve gebeliğin tıbbi işlemlerle elde edildiği düşünüldüğünde başarı oranının ve ihtimalinin daha yüksek olduğu yadsınamaz. Ancak unutulmamalıdır ki; polikistik over sendromlu kadınların neredeyse hepsinde görülen fazla kilolar, tüp bebek tedavisi için de risk oluşturmaktadır. Bu sebeple tedavi öncesinde hastanın mutlaka kilo vermesi gerekmektedir. Aksi halde tedavi başarısızlıkla sonuçlanabilir, düşük yaşanabilir.

İLETİŞİM FORMU