Regl Öncesi Sendromu Nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Regl Öncesi Sendromu Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Regl Öncesi Sendromu Nedir?

Regl Öncesi Sendromu Nedir?

Tıbbi adı Premenstruel Sendrom olan regl öncesi sendromu, kadınlarda her ay adet dönemi öncesinde yaşanan ruhsal ve fiziksel kaynaklı sıkıntılardır. Şiddeti her kadında ve her ayda farklı olan bu gerginlikler, adet kanamasından 1 hafta önce başlar ve kanamayla birlikte yavaş yavaş kaybolur. Ergenlik dönemindeki kızlarda ve yetişkinlik dönemindeki kadınlarda farklı dozlarda ve şekillerde kendini gösteren bu sıkıntılar, bazen kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşır. Öyle ki bu dönemde kendisini çok gergin, yorgun ve rahatsız hisseden kadın, işte, evde, arkadaş çevresinde tatsızlıklara sebep olabilir, gereksiz ve sebepsiz sorunların içine girer. Normal şartlar altında her ay adet gören ve ortalama 1 hafta 10 günü bu şekilde geçiren kadının yılda 12 kez adet olduğu düşünüldüğünde, böyle mutsuz ve tatsız geçirdiği süre çok uzundur. Çoğu kez her hangi bir tedaviye gerek duyulmadan günlük rutin içinde atlatılabilen bu sorun, bazı kadınlarda psikolojik tedavi görmeyi gerektirebilecek boyutlara bile ulaşabilmektedir.

Adet öncesi sendromu kimlerde görülür?

Adet öncesi sendromu fiziksel bağlamda üreme çağındaki kadınların hepsinde farklı şiddetlerde görülmektedir. Hormonların etkisiyle rahim içi dokusunun kendisini gebeliğe hazırlaması ve gebelik meydana gelmeyince kanla dökülmesi durumu olan adet kanamaları, her bünyede fiziksel olarak belli belirtilere sebep olmaktadır. Bu belirtiler aslında vücudun kendisini kanamaya hazırlama sürecinin doğal bir sonucudur ve kadınların yaklaşık % 60’ında günlük yaşamı etkilemezken, 40’ında ise etkileyecek şiddettedir. Bunların % 5’inde ise kadının dayanamayacağı kadar aşırı şiddetli rahatsızlıklar oluşur. Adet öncesi sendromunun en şiddetli yaşandığı yaş aralıkları 30-45 arasıdır. Özellikle de bu kadınlar doğum kontrol hapları kullanıyorlarsa, sendrom çok daha yoğun bir şekilde kendini göstermektedir. Tüm bunlar ışığında regl öncesi sendromunun yaşanma sıklığının genetik, sosyolojik ve yapısal özelliklere göre şekillendiği, ancak ırksal ya da sınıfsal bir farklılıktan etkilenmediği söylenebilmektedir.

Regl öncesi sendromunun sebepleri nelerdir?

Günümüz tıp literatürü açısından bakıldığında regl öncesi sendromuna sebep olan etkenler kesin olarak belirlenememiş olsa da, bazı özellikleri taşıyan kadınların daha sık olarak bu sorunla karşılaştığı söylenebilmektedir. Örneğin vitamin ve mineral açısından zayıf beslenen kadınların, hormon salgılarında dengesizlik olanların ve kan şekeri düşük olan kadınların daha sık adet öncesi sendromundan muzdarip oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte cinsel açıdan doyuma ulaşmayan, cinsel arzularını bastırmak durumunda kalan ve her hangi bir rahatsızlık sebebiyle vücudunda aşırı sıvı birikmesi olan kadınların regl öncesi sendromu konusunda riskli grupta oldukları söylenebilir. Bunlara ek olarak psikolojik açıdan yalnızlık, yalıtılmışlık, değersizlik hissi taşıyan kadınlar bu sendromdan çok daha kolay etkilenmektedirler.

Regl öncesi sendromundan korunma yolları nelerdir?

Adet öncesi sendromunu kadınlar genelde önemsemezler ve doğalmış gibi karşılamaya ve bu sorunla kendi kendilerine başa çıkmaya çalışırlar. Ancak bu konuda profesyonel bir yardım aldıklarında hayatları çok daha güzel ve yaşanabilir olacaktır. Bu rahatsızlık sebebiyle başvurulan kadın hastalıkları uzmanı, gereken muayene ve tetkikleri yaptıktan sonra kadını bir psikiyatra yönlendirecektir. Sendromun şiddetine göre ilaçlı ya da ilaçsız tedavi uygulanabilmektedir. Bu bağlamda hafif şiddetli vakalarda kadına yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerin normal olduğu ve bu durumla barışması gerektiği bilgi ve bilinci aşılanır. Bu dönemde vücut daha fazla su tutma eğiliminde olduğundan özellikle sigara ve alkolden uzak durulması faydalı olacaktır. Bununla birlikte tuz ve kırmızı etin azaltılması da şikayetleri azaltacaktır. Ayrıca hafif yürüyüşler, yoga ve egzersiz aktiviteleri de bu dönemin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır. Adet öncesi sendromunu çok şiddetli yaşayanlar içinse, psikiyatrın önereceği ilaçlar faydalı olacaktır.

İLETİŞİM FORMU