Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

1 ) Hamileliğinizin sağlıklı devam edebilmesi için stresten uzak durun

Hamileliğin sağlıklı bir şekilde seyrine devam edebilmesinde, çevresel etkenler büyük rol oynar. Baskı altında ve çok yoğun bir şekilde çalışan annelerin, bebekleri daha düşük kilolu bir şekilde doğmaya meyillidirler. Sürekli huzursuz bir aile ortamı içerisinde olan anne adayında, doğum öncesi ve sonrasında depresyon ile daha çok karşılaşılmaktadır. Günümüzde anne ve baba adaylarını bilinçlendirici çok fazla kitap, dergi ve internet sitesi bulunduğu halde, sağlıklı hamilelik dönemi ile alakalı en kesin ve doğru bilgileri doktorunuzdan öğrenebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Anne adaylarına yapılan yanlış yönlendirmeler neticesinde, dönüşü zor olan bir yola girmenize sebep olabilir.

2 ) Bebeğinizin gelişimini ultrason takipleri ile kontrol edebilirsiniz

Hamilelik, ilk oluştuğu dönemden itibaren, dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken bir durumdur. Her hamilelik haftası anne veya bebek ile alakalı olumlu/olumsuz çok fazla tanıyı ortaya çıkarmaktadır.

İlk Kontrol: Adet döneminin gecikmesi ile beraber yapılan hamilelik testinin pozitif çıkması halinde, hamilelik döneminin ilk kontrolü gerçekleştirilir. İlk ultrason muayenesi sırasında, hamilelik kesesinin rahmin içerisinde olup olmadığına bakılır. Gebelik kesesi rahim içinde görülmez ise dış gebelik için tetkik yapılması gerekir.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Hamilelik kesesi rahim içinde olduğu saptandıktan sonra, ortalama 6. haftada vajinal ultrason ile embriyoda ki kalp atışları tespit edilir. Vajinal ultrason ile 7. haftanın sonunda, hala kalp atışının tespit edilememesi halinde, hamileliğin sonlandırılması gerekir. Kalp atışının görülmesinin ardından ise, hamileliğin sağlıklı bir şekilde seyir etmesi için, ilk testlere başlanır.

3 ) Bu testlerin muhakkak yaptırılması gerekir

Kan Sayımı: Hamilelik dönemi içerisinde demir eksikliği görülmemesi ve lazım olduğu zamanda demir takviyesinin uygulanması amacı ile yapılan testtir.

TSH: Daha önceden bilinmeyen ve hamilelikte ortaya çıkabilecek tiroid hastalığının tanısı için uygulanan bir testtir. Tiroid hastalığı, annenin dışında bebeğin gelişimini de olumsuz açıdan etkilediği için fazlası ile önemli sayılmaktadır.

Kan Grubu: Anne ve babadan kaynaklanabilecek kan uyuşmazlıkları sebebi ile, alınması gereken önlemlere yönelik uygulanan bir testtir.

Torch Tayini: Toksoplazma ve Rubella (Kızamıkçık) gibi hamileliğin sonlandırılmasına sebebiyet verebilecek, önemli ve aktif enfeksiyonların erken dönem içerisinde tespit edilmesini sağlayarak, tedavi sürecinin başlatılması için yapılır.

Seroloji: HIV ve genellikle Türkiye’de çok fazla karşılaşılan Hepatit B testleri, hamilelik döneminin sonrasında da bebeğin sağlığı açısından fazlası ile önemlidir

Tam İdrar Tahlili: Hamilelik döneminde karşılaşılacak gizli idrar yolu enfeksiyonları erken dönem düşüklerin en fazla görülen sebebidir. Bu sebepten dolayı, tam idrar tahlilinin kesin suret ile yaptırılması önemlidir.

8. Hafta: Ultrasonda kalp atışının tekrar kontrol edilmesi amacı ile yapılır. Çünkü birden çok faktör sebebi ile embriyo kalp atışı durabilir.

12. Hafta: Bu haftada uygulanan muayenede, ense kalınlığı ölçümü ve en yüksek duyarlılığa sahip down sendromu taraması olan ikili test yapılır.

16. Hafta: Bebeğinizin cinsiyetini öğrenebileceğiniz dönemdir. Eğer isterseniz, üçlü veya dörtlü test uygulamalarını da bu dönem içerisinde yaptırabilirsiniz.

22. Hafta: Detaylı bir şekilde uygulanan ultrasonografi, bu haftada yapılır. Daha çok bu haftanın tercih edilmesinin sebebi ise, kardiyak anomalilerinin bu haftadan itibaren çok daha kesin bir şekilde teşhis edilebilmesidir.

24-28. Haftalar: Hamilelik şeker hastalığının var olup olmadığını teşhis etme amacı ile 75 gr oral glikoz tolerans testi yapılır.

28. Hafta: Bu haftadan itibaren, ultrason kontrolleri daha fazla uygulanmaya başlanır. Tercihen 30, 32, 34, 36. haftalar olarak devam edilir. Çünkü gelişme geriliği bu haftalarda başlar ve belirgin hale gelir. Gelişme geriliğinin erken tespit edilmesi, bebeğin anne karnında kaybına kadar; birçok sorundan da korumuş olur.

36. Hafta: Bu haftada bebeğinizin ortalama kilosunu ve duruş pozisyonunu öğrenebilirsiniz.
Aynı zamanda, 32. Haftanın ardından, göbek kordonu yolu ile uygulanan doppler incelemesi, bebeğinizin sağlığı bakımından, anne karnında uygun miktarda oksijenizasyona sahip olup olmadığı ile ilgili bilgi verir. Gelişme geriliğinin saptanması halinde ise, doppler ultrasonun bir yararından daha söz edilir. Gelişme geriliği görülen bebeklerde, doğal mekanizma en önemli organ olan beyini korumaktır. Bu noktada doppler usg ile middle cerebral arter doppleri yaparak beyin korunma altına alınmış mı, yani gelişme geriliği ileri seviyede sıkıntı yapmaya başlamış mı diye bakılarak, doğum kararı verilir.

4 ) Beslenme

Alınacak olan besinlerin seçimi yapılırken, süt ürünlerine muhakkak ağırlık verilmeli ve her gün mutlaka süt, yoğurt veya peynir tüketilmeli ve süt ürünlerinin pastorize olmasına dikkat edilmelidir. Çiğ et barındıran gıdalar tüketilmekten kaçınmalı, hijyenik bakımdan tehlike arz eden gıdalardan uzak durulmalıdır. Hamileliğin bütün dönemleri için geçerli uyarı, hamilelik döneminde sıvı gereksiniminin çok olmasından dolayı, bol sıvı alımının ihmal edilmemesidir. Su ve doğal meyve suları gibi sıvıların, çok fazla alınması, oldukça faydalıdır.

5 ) Sağlıklı bir gebelik için folik asitin önemi nedir?

Hamilelik dönemi içerisinde, anne adayında folik asit düzeyinde azalma ile karşılaşılmaktadır. Folik asit eksikliğinin görülmesi halinde, hamilelerde düşük doğum ağırlığı, megaloblastik anemi ve fetal anomali seviyesi yükselme gösterir. Folik asit, hamilelik döneminde faydalı olduğu ispatlanmış olan tek vitamindir. Hamilelik dönemi süresince, nöral tüpün kapanma sürecinde, yani döllenmenin gerçekleşmesinden sonraki ilk 3 halfa ile 4 hafta boyunca, folik asit muhakkak alınmalıdır. Folik asit, yararları bakımından hamilelik dönemi öncesinden kullanılmaya başlanmalı ve hamilelik dönemi içerisinde de aynı şekilde 3 ay boyunca kullanılmaya devam edilmelidir. Ancak hamile anne adaylarının çok az bir kısmı, hamilelik dönemi öncesi folik asit kullanmaya başlar. Bir çok hamile anne adayı ise, folik asit kullanmaz. Hamile olmayı planlayan kadınların, hamile olmadan önce folik asit bakımından zengin olan, yeşil yapraklı yiyecekleri alması gerekmektedir.

İLETİŞİM FORMU