Sezaryen Doğum Dikişleri - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sezaryen Doğum Dikişleri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen Doğum Dikişleri

Sezaryen Doğum Dikişleri

Sezaryen ile doğum ameliyatlarında 4 farklı katmandaki uterus, fasya, cilt altı ve üst cilt şeklinde açıklıkları birbirine yakınlaştırılarak, dikiş ile birleştirilmesi ile ameliyat sonlandırılır.

Son işlem olan üst cildin kapatılmasındaki dikişler, kozmetik açıdan ve en önemlisi yaralanan bölgede enfeksiyon veya açılma riski oluşturduğu için daha çok dikkat edilmesi gereken dikiştir. Sezaryen ile doğum ameliyatlarında genel olarak cilt kesisi karın alt kısmında yatay biçimde uygulanan kesidir. Bu uygulama ‘’pfannenstiel insizyon’’ olarak adlandırılır. Bazı durumlar karşısında göbekten aşağıya doğru dikey kesi işlemi de gerekebilir. Bu uygulamaya da ‘’göbek altı midline kesi’’ olarak adlandırılır. Farklı kesi işlemi uygulansa da, her iki kesi işleminde de aynı dikiş yöntemleri uygulanmaktadır. Pfannenstiel insizyon kesisi hastanın ameliyat sonrasında estetik memnuniyeti açısından daha iyi sonuç verdiği gibi ağrının daha az hissedildiği kesi türü olmaktadır.

Sezaryen ile doğum operasyonlarında cilt nasıl dikilir?

Sezaryen ile doğum ameliyatında en sık uygulanan kesi yatay kesidir. Özellikle pubik tüylerin hemen üzerinden uygulanan bir kesi olduğu için ameliyat sonrasında ciddi bir iz yaratmadığı gibi, uygulanan bölge bikini ve mayo gibi giysilerin altında kalacağı için oluşan izin dışarıdan belli olması imkânsızdır. Sezaryen ile doğumlarda 4 farklı dikiş yöntemi uygulanmaktadır:

Subkutikuler Sütur (Estetik dikiş) : Dışarıdan görünmeyecek şekilde cildin altına atılan, kendiliğinden eriyen absorable dikiş ipliği kullanılan dikiş yöntemidir.  Dikişler bu yüzden belli olmadığı için halk arasında estetik dikiş olarak adlandırılmaktadır. Olabildiğince az miktarda iz bırakması ve dikişin ardından dıştan bakıldığında dikiş atılmış izlenimi yaratmadığı için estetik dikiş adını almıştır.

Staple: Cildin üzerine tel zımba ile atılan dikiştir. Bildiğimiz tel zımbaya benzeyen ve aynı çalışma prensibine dayanan bir sisteme sahip cihazlar ile dikiş atılmaktadır. Bu dikiş kesilen bölgeye tek tek zımbalama işlemini yaparak, açık kenarları birbirine yakınlaştırır. Dikişten 1 hafta sonra açık kenarlar birbirine yapıştığı için ciltteki teller ağrısız bir şekilde rahatlıkla çıkarılabilmektedir.

İplik ile cilde tek tek atılan dikiş: Bu dikiş yöntemi genellikle kendiliğinden erimeyen süturlerle atılır ve dikişten ortalama 1 hafta sonra dikişler tek tek alınır.

Strip ( Yapışkan bant ): Yara üzeri strip adı ile bilinen yapışkan bant aracılığı ile açık kenarların birbirine birleştirilmesidir. Vücutta fazla gerilmeyecek bölgelerde ve küçük kesili ameliyatlarda daha çok tercih edilen bir dikiş yöntemidir.

Sezaryen ile doğumlarda en çok hangi yöntem tercih edilmektedir?

Dikiş türleri ameliyatın başarısına, anne adayının özelliklerine, estetik durumundan dolayı doktor ile alacağı ortak kararla birlikte ve yaranın çabuk kapanmasını gerektiği durumlara göre belirlenmektedir. Ama genellikle yukarıda belirttiğimiz yöntemler arasında en çok tercih edilen halk arasında estetik dikiş olarak bilinen Subkutikuler Sütur yöntemi uygulanmaktadır.

Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlarda dikişler ne zaman iyileşir?

Dikişler atıldıktan 2 gün sonra cilt üzerinde epitel tabaka oluşmaya başlar. Bu nedenle doğumdan sonraki ilk 2 gün annenin banyo yapmaması önerilmektedir. Ciltteki kesinin tamamen iyileşmesi yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Genellikle iyileşme bu süre zarfında gerçekleşse de, bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir ( enfeksiyon, açılma gibi ).

Estetik dikiş nasıl yapılır?

Absorbable dikiş iplikleri kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınması gerekmez. Ancak bu dikiş bazen kendiliğinden erimeyen ve ameliyattan sonra alınması gereken iplik kullanılarak da yapılabilmektedir. Dikiş sırasında cilt altında kesilen bölgenin bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan ve görünmeyen iplik, kesilen bölge birbirine birleştikten sonra, yani genellikle dikişten bir hafta sonra kolay bir şekilde alınır.

Sezaryen sonrası dikiş bölgesinin bakımı

Hastaneden çıkarken doktorunuz yara yerinin ne kadar kuru kalması gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl pansuman yapacağınızı gösterecektir. Bu nedenle doktorunuzun verdiği bilgiler doğrultusunda yaralı bölgeyi korumanız gerekir.

  • Her gün dikiş bölgesinde kızarıklık, şişme, kanama gibi durumların olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Yaralı bölge ve dikişli kısımlar kesinlikle ovalanmamalı, kaşınmamalıdır.
  • Dikiş bölgesindeki iplik veya zımbalar doktorun kontrolü olmadan çıkartılmaya çalışılmamalıdır.
  • Dikiş bölgesine doktordan habersiz krem, pudra veya pansuman gibi işlemler yapılmamalıdır. Ayrıca doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılması gerekir.
  • İlk birkaç ay dikiş bölgesinin doğrudan güneş ışığı almaması gerekir.

Sezaryen dikişlerinde acil doktora gidilmesi gereken durumlar

Sezaryen ile doğum operasyonlarında dikilen bölgede; sertlik, şişme ve ödem, dikişlerin patlaması, ağrı, yanma, uyuşukluk ve kaşıntı, kızarıklık, kötü kokulu akıntı ve sıcaklık ve kanama gibi durumların varlığında direkt doktorunuza başvurmanız gerekir.

İLETİŞİM FORMU