Sezaryen Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sezaryen Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

Sezaryen Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

Sezaryen ile doğum anne adayının isteğine bağlı olarak yapılabileceği gibi genellikle tıbbi zorunluluklar karşısında yapılmaktadır. Bu zorunluluklar, anne ve bebeğe bağlı bazı riskli durumlar ya da gebeliğin normal yollardan gerçekleştirilmesine engel durumlar karşısında tercih edilmektedir. Bu nedenler göz önünde bulundurularak, doğum şekli planlanmaktadır.

Doğum esnasında yaşanan bazı komplikasyonlar da sezaryen ile doğumun gerçekleştirilmesine neden olur. Yöntem farklı olsa da her iki doğumda da amaç; bebeğin ve annenin risk faktörü ortadan kaldırarak, başarılı bir şekilde doğumu gerçekleştirmektir.

İsteğe bağlı ya da bazı hastalıklardan dolayı önceden planlı olarak yapılan sezaryen ameliyatları, gebeliğin 39. haftasında yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda 39. gebelik haftasından önce sezaryen ile doğumların yapılmaması gerekir. Çünkü bebek gelişimi henüz daha tamamlamadığı için, bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Bu yüzden kesin olarak belirlenen tarih, gebeliğin son adet tarihine ve ultrason güncellemelerine göre gebeliğin 39. hafta 0 gün olduğunda sezaryen yapılması gerektiği yönündedir.

Sezaryen ile doğumlar genellikle acil durumlar karşısında zorunlu bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Acil durumlar karşısında yapılması gereken sezaryene, acil sezaryen denir. Doktor kontrollerinin sonucunda doğumun erken gerçekleştirilmesi gerekli görülüyor ise sezaryen ile doğum yapılabilir.

Acil sezaryen nedir?

Planlanan doğum yöntemi karşısında aniden ortaya çıkabilecek bazı riskli durumlar olabilmektedir. Anne ve bebeğin hayatını tehdit edici durumlar karşısında acil olarak yapılması gereken doğuma, acil sezaryen denir. Acil durumlar söz konusu olduğu için gebeliğin her haftasında zorunlu olarak yapılmaktadır. Genellikle 34. gebelik haftasından sonra yapılan ameliyatlarda bebek ile ilgili hiç bir problem yaşanmamaktadır. Fakat 34. haftadan önce yapılan ameliyatlarda, bebek henüz akciğer gelişimini tamamlayamadığı için solunum sıkıntısı gibi birçok problem yaşayabilmektedir.

Histerotomi nedir?

24. gebelik haftasından önce annenin karın katmanları ve rahminin aynı sezaryende olduğu gibi kesilerek bebeğin dünyaya getirilmesi işlemine, histerotomi denir. Bu uygulamaya sezaryen denilmemesinin nedeni ise, bebeğe ait hiçbir yaşam bulgusuna rastlanılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Histerotomi gebeliğin sonlandırılması için ( kürtaj gibi ) yapılan bir cerrahi işlemdir.

Sezaryen ile doğum kaç saat sürer?

Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlar genellikle 30 ile 60 dakika arasında değişmektedir. Fakat daha önce birçok kez sezaryen ameliyatı geçiren anne adaylarının işlemi, diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir.

Sezaryen ile doğum sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Anne operasyondan birkaç gün sonra, günlük işlerini yapabileceği, oturup kalkabileceği ve rahat dolaşabileceği duruma gelir. Dikiş yerinin iyileşmesi ve tamamen kapanması için de genellikle bir hafta kadar sürenin geçmesi gerekir. Ama enfeksiyon ya da dikiş yerlerinin açılması gibi durumlarda bu süre daha da uzayabilir.

Sezaryen ile doğum gebeliğin kaçıncı haftasında yapılır?

En son adet tarihi ve ultrason incelemelerine göre 39. hafta 0 gün olduğu anda doğumun yapılması gerekmektedir.

Hangi durumlarda acil sezaryen gereklidir?

Acil sezaryen, genelde daha önceden planlanmayan ve bir takım problemlerin ortaya çıkması ile doğumun acil olarak gerçekleştirilmesi gerektiği bir operasyondur.

  • Plasentanın rahim içiresindeki yerinden erken ayrılması,
  • Plasentanın rahmin alt bölgesine yerleşmesi ile kanalın iç kısmının kapanması,
  • Rahim yırtılması söz konusu olduğunda,
  • Bebeğin doğum kanalına ters şekilde yerleşmesi,
  • Bebeğin rahim içerisinde yan yatmış pozisyonunda olması,
  • Kordon sarkmasından dolayı, rahim ağzını kapanır. Bu nedenle vajinal doğum gerçekleşemeyeceği için, acil sezaryen uygulanmaktadır.

İLETİŞİM FORMU