Sezaryen İle Doğumun 15 Zararı - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sezaryen İle Doğumun 15 Zararı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen İle Doğumun 15 Zararı

Sezaryen İle Doğumun 15 Zararı

Sezaryen ile doğum, anne ve bebeğin karşılaşabileceği ya da karşılaştığı bir takım sorunlardan dolayı normal doğumun gerçekleştirilememesi sonucunda uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bu yöntem tıbbi zorunluluk neticesinde uygulansa da, bazı anne adayları sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Bunun nedeni ise, genellikle yaşanmış doğum tecrübeleri ve kulaktan dolma bilgilerin etkisi altında kalınmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Oysaki her gebelik birbirinden farklı belirtiler gösterir ve kişinin yapısına göre kolay ve zorlu geçebilir. Ayrıca doğumu gerçekleştiren doktorda önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca dikkatli ve kontrollü bir şekilde hareket etmeniz ve uzman bir doktor tarafından yönlendirilmeniz, doğum korkunuzun ne kadar yersiz olduğunu anlamanızı sağlayacaktır. Sezaryen ile doğum bir seçenek değil, cerrahi bir operasyondur. Bu yüzden gerekli olmadığı takdirde sezaryen ile doğum önerilmemektedir.

Sezaryen ile doğumda bilinmesi gerekenler

Sezaryen ile doğum tercih edilebilirken, gerekli olduğu durumlarda da uygulanabilmektedir. Ancak anne adayının bunun planlı bir cerrahi operasyon olduğunu bilmesi gerekir. Çünkü doğum fiziksel olarak gerçekleştiren bir eylem olmasına rağmen psikolojik olarak da hazır olunması gereken bir durumdur. Annenin sağlıklı bir doğum gerçekleştirilebilmesi için tüm şartların uygun olması gerekir.

Sezaryen saatinden yaklaşık 12 saat öncesinden yemek yenmemesi gerekir. Sezaryen aç karnına gerçekleştirilen bir ameliyattır. Sezaryen ile doğumun tamamlanması yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Sezaryen ile dünyaya gelmesi planlanan bebekler gebeliğin 37-38. haftasından sonra doğum için hazır olurlar. Normal doğum da ise durum daha farklı olarak, doğum için sancıların gelmesi beklenir. Bu sancılar en fazla 41. haftaya kadar beklenir. Şayet hala doğum için bir belirti yoksa suni sancı verilerek doğumun başlaması için tetiklenir. Hala suni sancı ile doğum gerçekleştirilemezse eğer, sezaryen ile doğum zorunlu hale gelir. Sezaryen ile yapılan doğumlar, karın ameliyatı prensibine dayanmaktadır. Genel ya da spinal anestezi uygulanırken, kombine spinal epidural anestezide uygulanmaktadır. Çoğu zaman kanama gibi istenmeyen durumlar yaşanabilirken, yapılan her ameliyat gibi çeşitli riskleri de barındırır. Bu sebeple yalnızca normal doğumun yapılmasının sakıncalı olduğu ve sezaryen yapılması gereken durumlarda bir alternatif olarak tercih edilmelidir.

Sezaryen ile doğumun 15 zararı

 1. En yaygın olarak görülen risklerden bazıları; enfeksiyon, kanama ve pelvik organ yani mesane, barsak gibi organların zarar görmesidir. Bu komplikasyonların görülme olasılığı çok az da olsa, risk oluşturmaktadır.
 2. Sezaryen ile yapılan doğumların %1-2’sinde aşırı kanama meydana gelerek, kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulabilmektedir.
 3. Nadir olarak görülen, kanamanın aşırı olması rahmin alınmasına neden olabilir.
 4. Sezaryen ile yapılan doğumlardan sonra, bacak damarlarında pıhtı gelişmesi ve akciğerlere pıhtı geçme riski vardır. Bu risk normal doğumla kıyaslandığında artış gözlenir.
 5. Sezaryen ile doğumun bir başka dezavantajı ise, doğum yapıldıktan hemen sonra anne bebek etkileşiminin olmamasıdır. Bebek ve annenin ilk etkileşimi aralarındaki bağın daha güçlü olmasını sağlar ve bebeğin sağlıklı gelişmesinde etkili rol oynamaktadır. 
 6. Sezaryen ile doğumda, normal doğuma göre iyileşme süreci daha uzun sürmektedir. Ayrıca hastanede kalış süresi de daha uzundur.
 7. Sezaryen ile doğumun getirisinden biri olan ağrı, normal doğuma oranla daha fazla yaşanmaktadır.
 8. Sezaryen ile doğum yapan bir kadının daha sonraki gebeliğini normal doğumla yapma şansı düşmektedir.
 9. Sezaryen ile doğum yapan annenin sonraki doğumlarında plasentanın rahim ağzına yerleşmesi ya da rahim duvarına yapışması gibi bazı risk oranları artmaktadır.
 10. Sezaryen ile doğum yapan kadınların sezaryen kaynaklı olarak rahim içi yapışıklıklarına neden olduğu için, infertil yani kısırlık sorununa yol açmaktadır.
 11. Bebekte en sık karşılaşılan solunum problemleri ortaya çıkabilir. Normal doğumda bebek doğum kanalından geçer. Burada bir basınca uğradığı için, akciğerlerindeki suyun dışarı çıkması sağlanır. Ancak sezaryen ile doğumda bebek annenin karın boşluğundan direkt alındığı için fazla suyun dışarı çıkması sağlanamaz. Bu nedenle solunum sorunları yaşanabilmektedir.
 12. Nadir de olsa anesteziye ya da spinal, epidural anestezi kaynaklı olarak komplikasyonlar meydana gelebilir.
 13. Bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin meme emme reflekslerinin daha zayıf olduğu saptanmıştır. Bu sebeple anne sütünden mahrum kalan çocuklar ileriki yaşlarında ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır.
 14. Yapılan araştırmalara göre sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde astım hastalığının daha yaygın olarak görüldüğü açıklanmıştır.
 15. Sezaryen ile doğum yapan kadınların doğumdan sonra herhangi bir komplikasyon nedeni ile yeniden hastaneye yatması, normal doğum yapan kadınlara göre daha fazla olmaktadır.

İLETİŞİM FORMU