Sezaryen İle Doğumun 7 Faydası - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sezaryen İle Doğumun 7 Faydası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen İle Doğumun 7 Faydası

Sezaryen İle Doğumun 7 Faydası

Genellikle sezaryen ile doğum tıbbı zorunluklar neden ile gerçekleştirildiği için oldukça büyük bir alternatif çözüm yolu sunmaktadır. Bu nedenle sezaryen ile doğumun en önemli faydası, bebeğin karşılaştığı tehlikeli durumlarda sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesini sağlamasıdır.

Sezaryen ile doğum önceden planlı olarak yapılan bir cerrahi operasyondur. Doğum şekli doğumun son haftalarına doğru anne ve bebek içi en uygun doğum şekli belirlenerek planlanır. Anne adayının geçirmiş olduğu hastalıklar, bir önceki doğum şekli ve bebeğin doğum kanalına yerleşimi gibi tehlikeli durumlar saptanarak, doğum şekli belirlenmesinde yardımcı olur. Yani sezaryen ile doğum tercihten çok bir mecburiyettir.

Özellikle normal doğum esnasında bazı tehlikeli durumlar yaşanabilmektedir. Bebeğin eşine yani plasentaya dolanması, aşırı kanama gibi problemler doğumun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini engellemektedir. Bu gibi komplikasyonlarda da normal doğum iptal edilerek, sezaryen işlemine geçilir. Amaç bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlamak olduğu için, anne ve bebekte oluşan sorunları ekarte etmesi ile sezaryen karşımıza çıkmaktadır.

Sezaryen ile doğum, anne ve bebeği olası tehlikelerden korur

Sezaryen ile doğum, normal doğumun sakıncalı olduğu durumlarda veya normal doğum sırasında anne ve bebek açısından ortaya çıkan bazı riskli durumlar karşısında, başarılı bir şekilde doğumun gerçekleştirilmesini sağlayan bir ameliyattır. Bebeğin ters olması, plasentaya dolanması gibi durumlar normal doğumun gerçekleştirilmesinde sorun teşkil eder. Ayrıca böyle durumlar bebek ve anne için hayati risk oluşturmaktadır. Bu sebeple oluşabilecek riskleri ortadan kaldırdığı için sezaryen ile doğum tercih edilmektedir.

Sezaryen ile gerçek bir bebek dostu

Bazı durumlarda bebeğin normal doğum ile dünyaya getirilmesi imkânsız olmaktadır. Bu nedenle annenin karın duvarı ile rahme yapılan cerrahi kesiden bebeğin alınması gerekmektedir. Bu uygulama kesinlikle anne ve bebeğin sağlığı açısından hiçbir zarara yol açmamaktadır. En önemli faydası da bebeğin hiçbir şekilde riske girmeden sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesini sağlamasıdır. Bu yöntem ile bebeğin anne karnından rahat bir şekilde çıkarılmasını amaçlamaktadır.

Sezaryen ile doğumun en büyük faydalarından biriside, bebek açısından oldukça rahat geçen bir operasyon olmasıdır. Eğer anne karnındaki bebeğin kilosu idealin üstünde ise sağlıklı bir doğum için sezaryen faydalı olacaktır.

Normal doğumu engelleyen faktörler

Bazı anne adayının geçirdiği sağlık sorunlarından veya geçirmiş olduğu ameliyatlardan dolayı ıkınmasının sakıncalı olduğu durumlar nedeni ile normal doğum gerçekleştirilememektedir. Çünkü annenin vajinal doğum için büyük bir çaba sarf etmesi gerekir. Bu sebepten dolayı normal doğum tercih edilmez. Bunların yanı sıra anne adayının kalp ya da akciğer hastası olması, normal doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine engel olmaktadır. Ayrıca aşağıdaki durumlarda sezaryen ile doğumu zorunda kılmaktadır:

  • Bebeğin iri olması
  • Bebeğin doğum kanalına ters yerleşmesi
  • Anne adayındaki bazı enfeksiyonlar
  • Anne adayındaki bazı hastalıklar nedeni ile bebeğin normal doğumunun imkânsız bir hal alması
  • Bebeğin zehirlenmesi
  • Bebeğin bir an önce alınması gereken durumlar
  • Bebeğin çok ufak ya da çok iri olması
  • Bebeğin yan durduğu durumlar
  • Çoğul gebeliklerde tercih edilmektedir.

Plasentadan kaynaklı sorunlarda

Bazen bebeğin plasentası doğum kanalını tıkadığı için, hiçbir şekilde normal doğumun gerçekleştirilmesi söz konusu olamaz. Bu nedenle normal doğum gerçekleşemediği için sezaryen ile doğum bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesine yardımcı olur.

Sezaryen ile doğum bebeğin zihinsel gelişimini etkilemez

Sezaryen ile doğumun en önemli faydası, doğan bebeklerin hiçbir şekilde akıl ve zekâ bakımından geride kalmamasını sağlamaktır. Bebekler annenin karnında bulunan uterusun içinde tutunarak gelişimini sürdürürler. Gebelik süresi boyunca anne ile bebeğin arasında köprü görevi yapan plasenta, bebeğin ihtiyacı olan besin ve oksijen taşımacılığını yapar. Doğumuna kadar bu desteği sağlayan plasenta, doğumla beraber yaşanan sancılar ve kramplar nedeni ile sıkışabilmektedir. Bu sıkışmanın sonucunda bebeğin ihtiyacı olan oksijen ve kan desteği kesilerek, bebeğin beynindeki hücrelerin ölümüne sebep olmaktadır. Bebeğin karşılaştığı bu tehlikeli durum her geçen saniye aleyhine işlemektedir. Eğer fark edilmez ise, bebeğin hayatının geri kalan kısmını zekâ geriliği çekerek ya da engelli olarak yaşamasına yol açmaktadır. Bu gibi can sıkıcı durumların yaşanmaması için gerekli durumlarda sezaryen uygulanarak bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesi sağlanmaktadır.

Sezaryen ile doğumda ağrı yok

Normal doğumda yaşanan ağrılar ve sancılar çoğu annenin korkulu rüyası olmaktadır. Her ne kadar annelik içgüdüsü ile bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren tüm sıkıntılarını unutsalar bile, bazı anne adayları bu ağrıyı göze alamazlar. Bu nedenle sezaryen ile doğum zorunluluk haricinde tercih olarak da karşımıza çıkmaktadır. Fakat sezaryen ile doğum karşılaşılabilecek risklerin söz konusu olduğu durumlarda önerilmektedir.

Sezaryen ile gerçekleşen doğumların en büyük faydalarından biri de anne adayı için hiçbir sancıyı ve ağrıyı hissetmemiş olmasıdır. Cerrahi operasyon sırasında ağrı duyulmaması için anestezi uygulanır. Genel anestezi uygulandığı zaman işlem uyku halinde geçer ve doğum anına ait hiçbir detay barındırmaz.

Sezaryen ile doğumla artık bebeğinizin dünyaya geliş sahnesini tanık olabilirsiniz

Sezaryen ile doğumun en kötü yanı olarak, bebeklerinin doğum anını kaçırdığını düşünen anne adayları vardır. Çünkü sezaryen ile doğumlarda genel anestezi uygulandığı için acı ve ağrının yanında, doğuma ait hiçbir detay vermemektedir.  Ama günümüzde epidural spinal anestezi sayesinde, sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda anne adayının uyanık kalarak bu sahneye eşlik etmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle özellikle tıbbi zorunluklarda sezaryen ile doğum oldukça faydalı olmaktadır.

İLETİŞİM FORMU