Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?

Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?

Sezaryen, anne adayının isteğine bağlı olarak ya da tıbbı zorunluk nedeniyle karın bölgesine yapılan kesi işlemi ile bebeğin dünyaya getirilmesi sağlayan cerrahi bir müdahaledir. Özellikle normal doğuma engel olan durumlarda anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak, ilk seçenek olarak sezaryen ile doğum tercih edilmektedir.

Anne adayının isteğine bağlı olarak önceden planlanan sezaryen doğumlar gebeliğin 39. haftasında yapılmaktadır. Bu haftalardan önce yapılmaması gerektiği konusunda uzmanlar ortak görüşe sahiptir. Gebeliğin ultrason güncellemeleri doğrultusunda 39 hafta ve sonrasında yapılabilir. Ancak planlı sezaryen doğumun dışında herhangi bir gebelik haftasında karşılaşılan bazı acil durumlarda zorunlu olarak sezaryen ile doğum gerçekleştirilmektedir. Bu acil müdahale, acil sezaryen olarak adlandırılır.

Acil sezaryen nedir?

Doğum planı dışındaki beklenmedik durumlarda acil olarak gebeliğin her haftasında yapılabilir. Özellikle plasentanın rahim içeresindeki konumlandığı bölgeden erken ayrılması soncunda yaşanan şiddetli kanamalar bebek için ciddi tehlike içerir ve bu nedenle acil sezaryen zorunlu olarak yapılmaktadır. Ayrıca anne adayının yaşadığı bazı sağlık sorunlarının bebek için tehdit unsurları içermesi halinde yine acil sezaryene başvurulmaktadır.

Hangi durumlarda uygulanır?

Kısaca acil sezaryen, doğum planının dışında ortaya çıkan bir takım problemler nedeni ile doğumun acil olarak gerçekleştirilmesi gerektiği durumlarda uygulanmaktadır.

  • Ablatio plasenta (plasentanın erken ayrılması)
  • Plasenta previa (plasentanın rahim kanalını kapatması)
  • Rahim yırtılması
  • Ters duruş (bebeğin doğum kanalına ters yerleşmesi-makat geliş)
  • Yan duruş
  • Kordon sarkması (Kordonun vajinaya doğru sarkması ve kanalı kapaması)
  • Bebeğin iri olması

Bu gibi komplikasyonlarda, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesi amacıyla sezaryen ile doğum zorunlu olarak tercih edilmektedir.

Histerotomi nedir?

Genellikle planlı olarak gebeliğin 34. haftasında yapılan sezaryen ile doğumlarda bebek ve anne ile ilgili herhangi bir komplikasyon durumu yaşanmazken, 34. haftadan önce yapılan ameliyatlarda bebeğin akciğerleri henüz gelişimini tamamlayamadığı için solunum sıkıntısı gibi ciddi sağlık sorunları görülebilmektedir. Ancak 24. gebelik haftasından önce yapılan sezaryen ameliyatlarında olduğu gibi karın kesisinden bebeğin çıkarılması gerekebilir. Fakat bu haftalarda uygulanan operasyonlar histerotomi olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni ise, bebeğin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirememesidir. Kısacası histerotomi doğum şekli değil, gebeliğin sonlandırılması adına küretaj operasyonları gibi cerrahi bir müdahaledir.

Sezaryen ile doğum kaç saat sürmektedir?

Sezaryen ameliyatları genellikle 30 ile 60 dakika arasında sürmektedir. Ancak daha önceki doğumlarında birçok kez sezaryen ya da başka karın içi operasyonu geçirmiş anne adaylarında bu süre uzayabilmektedir.

Sezaryen sonrası anne kaç günde iyileşir?

Sezaryenin cerrahi bir müdahale olması nedeni ile annenin yara ve dikişlerinin iyileşmesi için ihtiyacı olan süre yaklaşık bir haftadır. Bu haftadan sonra anne günlük işlerini yapabilecek, rahat oturup kalkabilecek duruma gelir. Ancak yaraların sağlıklı bir şekilde iyileşmesi halinde bu süreç geçerli olmaktadır. Yara yerlerinin bakımına özen gösterilmemesi halinde, enfeksiyon vakası gündeme gelmektedir. Bu nedenle enfeksiyon tedavileri, iyileşme sürecini uzatabilir.

Sezaryen hamileliğin kaçıncı haftası yapılır?

Anne adayının en son gördüğü adet tarihi ve ultrason incelemeleri sonuçlarına göre, gebeliğin 39. haftasında doğumun yapılması tercih edilmektedir.

İLETİŞİM FORMU