Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki Riskli Midir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki Riskli Midir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki Riskli Midir?

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki Riskli Midir?

Sezaryen ile doğum, bir takım sağlık problemleri ile karşılaşılması sonucunda veya risk faktörleri nedeni ile normal doğumunun gerçekleştirilememesi durumunda, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya getirilmesini amaçlayan bir ameliyattır.

Sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlardaki iyileşme süreci, diğer büyük karın ameliyatlarındaki gibi işlemektedir. Dikiş yerlerinde ve karın kaslarında ağrıların yaşanması olasıdır. Oturup kalkarken zorlanmalar, gülerken ve ağlarken çekilen ağrılar, öksürürken ya da hapşırırken sızlayan dikiş yerleri ameliyattan geriye kalan geçici etkileri oluşturmaktadır.

Anne adayları bu yaralarının iyileşme sürecinde ağır işlerden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Zorlamalardan veya ani bir hareketten dolayı, dikiş yerlerinde açılma söz konusu olabilir. Bu nedenle sezaryenden sonra ( dikiş yerlerinin iyileşmesi için ) ilk bir hafta daha dikkatli olunması gerekmektedir. İlk günlerden itibaren yaralar kapanmaya başlar, 2- 3 hafta içerisinde ise tamamen iyileşerek normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Sezaryen ile doğumdan sonra cinsel ilişkinin riskli olup olmadığı, en merak edilen sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak normal doğum gibi sezaryen ile doğumla da cinsel ilişki psikolojik nedenlerden dolayı engellenmektedir. Hamilelikle beraber gelen bebeğe zarar verebilme korkusu, anne ve baba adaylarının cinselliği arka plana atmasına neden olmaktadır. Bu sebeple, çoğu çift gebelik dönemi boyunca cinsel ilişkiye girmekten kaçınmaktadırlar. Oysaki ne gebelik boyunca ne de gebelikten sonra yaşanan cinsel ilişki hiçbir şekilde bebeğe zarar vermemektedir.

Normal doğumlar vajinal olduğu için iyileşme süreci biraz daha fazla zaman alabilmektedir.  Ayrıca annede bir takım hormonal değişimlerden dolayı isteksizlik olması da görülen durumlardan bir tanesidir. Ama sezaryen ile doğum cerrahi olarak anne karnından bebeğin alınması ile gerçekleştirildiği için iyileşme süreci sadece yara yerlerine bağlı olarak gelişmektedir. Kısacası cinsel ilişkiden kaçınılması gereken bir durum bulunmamaktadır. Cinsel ilişki için en uygun zaman, çiftlerin psikolojik olarak kendilerini hazır hissettiği zaman olmaktadır.

Sezaryen ile doğumdan sonra çiftler ne zaman cinsel ilişkide bulunulabilir?

Sezaryen ile doğum yaptıysanız eğer, eşinizle cinsel ilişkiye girmek için en az 4- 6 hafta beklemeniz gerekmektedir. Bu süre, yaranızın iyileşmesi ve rahim ağzınızın normale dönmesi için gerekli olan süredir. Ancak vajinal doğum yapanlara göre, cinsel ilişkiye başlamanız daha rahat olacaktır.

Sezaryen ile doğumdan sonra cinsel istekte azalma veya değişiklik olur mu?

Özellikle ilk bir ay annenin ameliyattan sonrasında yaşadığı ağrı, yorgunluk ve annelik içgüdüsünden dolayı cinsel isteğinde azalma olabilir ve bu çok normaldir. Bunun yanı sıra, sezaryenden sonra 4-6 hafta azalarak devam eden kanama, lekelenme ve akıntı gibi durumlar, vajinanın doğal yapısını engellediği için cinsel ilişkinin elverişli olmamasından dolayı eşleri memnun etmeyebilir.

Sezaryen sonrası cinsel ilişki risk oluşturur mu?

Bahsettiğimiz gibi yara yerlerinin açılma durumu söz konusu olduğu için annenin bazı hareketlerinin kısıtlanması gayet normaldir. Ama bazı çiftler kendilerini daha kısa sürede ilişkiye hazır hissedebilirler, bazı çiftler için ise daha uzun bir süre gerekebilmektedir. Genellikle uzmanlar, sezaryenden 4 ile 6 hafta sonrasında cinsel ilişkiye girilmesinde hiçbir sakınca olmadığını belirtmektedirler. Eğer çiftler hazır hissettikleri ve istedikleri takdirde daha erken bir tarihte de cinsel ilişkiye girilmesinin anneye veya dikişlere bir zararı bulunmamaktadır. Fakat doğumdan sonra ki ilk 2 hafta yaraların iyileşmesi açısından bu süreyi uzatmanız daha doğru olacaktır. Yara yerlerinin iyileşmesinden sonra hiçbir riski bulunmamaktadır.

Sezaryen ile doğumdan sonra gebelikten korunmak gerekir mi?

Yeni bir gebelik istemeyen her çift cinsel ilişkiye hazır oldukları zaman, korunmaya başlayabilir. Hamileliğin oluşacağına dair kesin bir bilgi veremeyiz. Her çiftin gebelik olasılığı farklı olmaktadır.

Ayrıca hemen çocuk istense bile bir süre ara verilmesi gerekir. İki doğum arasında iki yıldan daha az bir süre olursa, sağlık ve yaşam kalitesi açısından iki çocuğun da olumsuz bir şekilde etkilendiği saptanmıştır. Bunun yanı sıra, çocuk bakımı olarak annenin de zorluklarla karşılaştığı bir gerçektir. Bu sebeple doğum ister sezaryen ister normal yolla olsun, çiftlerin en az bir yıl gebelikten korunması önerilmektedir.

Hangi yöntem daha iyi koruma sağlar?

Doğum sonrası gebelikten korunmak için bütün yöntemler kullanılabilir. Kişinin ve yöntemin özellikleri bilinerek seçimin yapılması, istenmeyen yan etkilerin en aza indirilmesinde yardımcı olur.

Gebelikten korunmak için kullanılan hap, rahim içi araç, kılıf, diyafram, kola takılan çubuklar, kadında ve erkekte tüplerin bağlanması gibi pek çok yöntem bulunmaktadır. Kadın ve erkeğin kişisel sağlık durumlarına göre yöntem seçimi yapılmalıdır. Örneğin bebeğini emziren annelerin kullanabileceği doğum kontrol hapı farklıdır. Bu durumda östrojen hormonu bulunmayan türde haplar kullanılmalıdır. Aksi halde anne sütünün azalmasına yol açabilir. Doğru kullanılıp kullanılmadığına göre yöntemlerin koruyuculukları da değişmektedir. Hedef istenmeyen gebelikleri engellemek olduğu için, bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sizin için en uygun korunma yöntemini belirleyecektir.

İLETİŞİM FORMU