Şiddetli Adet Sancısı, Çikolata Kisti Belirtisi midir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Şiddetli Adet Sancısı, Çikolata Kisti Belirtisi midir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Şiddetli Adet Sancısı, Çikolata Kisti Belirtisi midir?

Şiddetli Adet Sancısı, Çikolata Kisti Belirtisi midir?

Üreme çağındaki kadınların yumurtlama dönemlerinde salgılanan hormonlar sayesinde rahim duvarları kalınlaşmaktadır. Bu dönemde gebelik oluşursa, embriyo kalınlaşan bu rahim duvarına rahatlıkla tutunabilir ve sağlıklı bir gebelik süreci devam eder. Ancak gebelik durumu söz konusu değilse, adet kanamaları ile birlikte bu duvar pul pul dökülür, kanar ve kalınlaşmadan önceki haline döner. Bu oluşum her ay aynı düzende, aynı aşamalarla devam eder. Ancak rahim içinde oluşması gereken bu doku bazı kadınlarda rahim dışında, yumurtalıklarda oluşur. Aynı rahim içinde olduğu gibi yumurtalıklarda normal dışı, içinde sıvı bulunan bir yapı oluşur ve bu alan her adet döneminde kanar, etrafında yapışıklıklar oluşur. İçerde biriken sıvı beklemenin ve kanamanın etkisiyle, kahverengi, çikolata rengi bir görünüm alır. İşte bu sebeple de oluşan bu yapıya çikolata kisti adı verilir. Kadınların yaklaşık olarak % 10’unda görülen çikolata kistleri, kısırlık sorunuyla doktora başvuran kadınların ise yaklaşık % 40’ında tespit edilmektedir.

Adetleri sancılı geçen her kadında çikolata kisti mi vardır?

Kadınların yaklaşık % 10’unda görülen çikolata kistlerinin bazıları her hangi bir belirti vermez ve başka bir rahatsızlığın kontrolü esnasında tesadüfen fark edilebilir. Bir şikayete yol açmayan kistler için tedavi yapılması gerekmemekte, düzenli olarak kontrol edilmesi yeterli olmaktadır. Ancak ilerlemiş ve geniş alan kaplamış olan çikolata kistlerinde kadınlar cinsel ilişki esnasında, adet dönemlerinde karın ve kasık bölgesinde aşırı şiddetli ağrı ve acı hissetmektedirler. Bununla birlikte çikolata kistleri, ilerleyen dönemlerde adet düzensizlikleri, çok yoğun adet kanaması ve hatta kısırlığa bile sebep olabilmektedir. Oluşan kitleler bu alanlarda iltihap yarattığından, yapışıklıklara yol açtığından ağrılar dayanılmaz olur, normal bir ağrı kesici ile geçmez.

Çikolata kisti neden, nasıl oluşur?

Çikolata kistinin oluşmasında bilinen en temel faktör genetik yapıdır. Abla, anne, teyze gibi ailedeki kadınlarda çikolata kisti var olan kadınlar, çikolata kisti konusunda risk taşımaktadırlar. Bununla birlikte hormonsal dengedeki değişiklikler ve bozukluklar da çikolata kistine sebep olabilmektedir. Ayrıca adet kanamasının yaşandığı dönem içinde adet kanının anormal bir şekilde dışarıya değil de içe, geriye doğru akmasının çikolata kisti oluşumuna sebebiyet verdiği bilinmektedir. Zira geri akan kanın bir bölümü karın boşluğuna gider ve bu yol üzerindeki her hangi bir yere yerleşebilir. İşte bu yerleşen doku, her ayki adet kanaması döneminde sanki rahim içindeki doku gibi kalınlaşır ve kanama yapar. Ancak rahimde olduğu gibi bu kan dışarı akamadığı için kitlelerin içinde birikir, iltihap ve yapışıklıklara sebep olur.

Çikolata kisti kısırlığa sebep olur mu?

Rahim iç dokusunun; rahim dışında, yumurtalıklarda oluşması sebebiyle meydana gelen çikolata kistleri, kendi yayıldıkları alanda yapışıklıklara yol açmaktadırlar. Özellikle yumurtalıklarda oluşan bu kistler, yumurta üretimini, rezervini olumsuz etkilemektedirler. Ayrıca tüplerin ağzında, etrafında oluşan yapışıklıklar da doğal yoldan gebeliğin meydana gelmesini engellerler. Zira tüpler tıkandığında yumurta tüplerden geçemez ve döllenemez. Ancak açık ameliyat ya da kapalı ameliyat (laparoskopi) ile kistler alındığında, temizlendiğinde gebelik mümkün olur. Bu bağlamda tüplerden sadece birisi tıkanmışsa, kadının yaşı 35’ten küçükse ve kadının yumurta rezervi yeterli ise kadın kendiliğinden gebe kalabilmektedir. Ancak tüplerden her ikisi de yapışıklıklar sebebiyle tıkanmışsa bebek sahibi olabilmek için tek çare tüp bebek tedavisidir.

İLETİŞİM FORMU