Spiral kayması nedir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Spiral Kayması Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Spiral Kayması Nedir?

Spiral Kayması Nedir?

Spiral yani RİA, oldukça yaygın uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Spiraller, gebelikten korunmayı sağlarken çeşitli durumlarda kayma da yapabilir. Spiral kayması, spiralin rahim içinde aşağıya doğru yani vajina tarafına kaymasıdır. Spiral kayması söz konusu olmuş ise spiralin zaman kaybetmeden çıkarılması ve yeni spiralin takılması gerekmektedir.

Kayan spiral, kadının gebe kalma riskini yükseltmektedir. Bunun sebebi ise, spiralin kaydığı durumlarda etkinliğini koruyamaması ve gebelik meydana gelebilmesidir.

Kaymış spiral, nadir de olsa cinsel ilişki sırasında penis ile temas edebilmektedir. Bu durumda peniste yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Spiralin kaydığı durumlarda adet dönemi dışında lekelenme ve kanamalar da meydana gelebilmektedir.

Spiral neden kayar?

  • Spiral, fazla sayıda doğum yapmış kadınlarda rahim ağzının genişlemesi dolayısı ile kayma yapabilir.
  • Rahim içine tam oturmamış spiraller kayma yapabilir. Bu sebeple spiral taktırıldıktan sonra doktor tarafından önerilen aralıklarla kontrollere gitmek oldukça önemlidir.
  • Spiral kaymasından sonra eski spiral çıkarılmalıdır. Spiral çıktıktan sonra yeni spiral aynı işlemde takılabilir. Fakat ikinci olarak takılan spiral de düşmüş ise bu aşamada yeni korunma yöntemlerine başvurmak gerekmektedir.
  • Spiralle korunan kadınların her sene doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir.spiral-kaymasi-nedir-2

Spiralin kaydığı nasıl anlaşılır?

  • Spiralin kaydığı, kadın tarafından bizzat anlaşılamaz. Adet dönemleri dışında kanama ya da lekelenme olması spiralin kaymasına bir işaret olabilir. Bu sebeple, bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.
  • Spiral takan kadınların her sene en az bir defa spiralin durumunu kontrol ettirmesi gerekmektedir.
  • Spiral kayması, yapılan vajinal muayene sonucunda tespit edilmektedir. Spiral takıldıktan sonra cinsel ilişkide ağrı ya da kanama gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.
  • Yapılan ultrason kontrolleri de spiralin kaydığını ortaya koyabilmektedir.
  • Spiral kaymaları sonucunda gebelik riski artar. Bu riski ortadan kaldırmak için spiral takıldıktan sonra mutlaka kontrollere gidiniz.

Spiral karın içine kayar mı?

Spiral nadir olarak karın ve idrar torbasına kayabilir. Spiral rahim içerisine ya da rahme yakın alanlara kaydığında ultrason ile bu durum tespit edilebilmektedir. Ancak rahimde ve rahme yakın alanlarda spiral gözlemlenemiyorsa, akla spiralin karın bölgesine kaydığı gelmelidir. Bu amaçla da karın röntgeni çekilmelidir. Röntgen ile karın içerisinde spiral kalıp kalmadığı tespit edilmektedir.

Karın bölgesinde bulunan spiral ultrason ile saptanamaz. Bu gibi durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulmalı ve spiral alınmalıdır.

İLETİŞİM FORMU