Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtalıkları ile baba adayının sperm hücresinin alınması ve laboratuar ortamında birleştirilerek anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemidir.

Tüp bebek tedavisi iki yöntemle uygulanabilir. Bunlar:

1- Klasik tüp bebek uygulaması = IVF = in-vitro fertilizasyon

2- ICSI = Mikroenjeksiyon = İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu

Mikroenjeksiyon yöntemi günümüzde daha yaygın kullanılmakla beraber özellikle şiddetli erkek kısırlıklarında başarı oranlarında ciddi bir artış sağlar.

IVF ve ICSI yöntemiyle tüp bebek tedavisi aşamalarındaki fark nedir?

Klasik tüp bebek yönteminde, anne adayından alınan yumurta hücresinin etrafında sperm hücreleri yerleştirilir. Bu sperm hücrelerinden bir tanesi yumurtayı kendi kendine döller. Vücut içerisinde gerçekleşen döllenmenin laboratuar ortamında gerçekleşmesidir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise, alınan yumurta hücresinin içerisine, seçilen tek bir sperm hücresi enjekte edilir. Bu sayede döllenme uzman tarafından gerçekleştirilmiş olur. Döllenme dışında her aşama aynıdır.

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nedir?

Tüp bebek tedavisi aşamalardan oluşan bir tedavidir. Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşur ve yaklaşık olarak 1 ayda tamamlanır.

  1. İlk muayene ve çiftin değerlendirilmesi:

Tüp bebek tedavisinin ilk aşamasında çiftin tıbbi öyküsü değerlendirilir. Anne adayının düşük ve gebelik öyküleri, geçirilmiş enfeksiyonlar ve cerrahi işlemler, eski tahliller ve film sonuçları neticesinde bir muayene ve tetkik yapılır. Ardından çift için uygun tüp bebek yöntemine karar verilerek tedavi başlar. Yaklaşık olarak bir günde tamamlanan bir aşamadır.

  1. Yumurtalıkların uyarılması:

Yumurtalıkların uyarılması ve anne adayından birden fazla yumurta elde etmek için ilaç kullanımının başladığı bir aşamadır. Yumurta geliştirici ilaçlar uygulanır. Bu aşama yaklaşık olarak 12-15 gün sürer. Anne adayının kullanacağı ilaçlar ve ilaç dozları anne adayının yaşına ve kısırlık sorunlarına göre düzenlenmektedir. Yumurtalıkların uyarılması aşamasında anne adayı sık sık merkeze gitmeli ve kontrollerini gerçekleştirmektedir. Yumurtalar belirli bir olgunluğa ulaşınca çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra yumurta toplama aşamasına geçilir.

  1. Yumurta toplama işlemi (OPU):

Yumurta toplama işlemi, çatlatma iğnesinin yapılmasından tam 36 saat sonra yapılmaktadır. Anne adayına genel ya da lokal anestezi uygulanabilir. İşlem ortalama 30 dakikada tamamlanır. Yumurtalar, foliküllerin içerisindedir. Bu sebeple de foliküller toplanır ve ardından yumurtalar ayıklanır. Bu aşamada, baba adayı da sperm örneği verir. Anne adayı işlemin tamamlanmasından sonra birkaç saat merkezde dinlenir ve ardından evine gidebilir.

  1. Döllenme (IVF veya ICSI yöntemi):

Yumurta ve sperm hücreleri hazırlandıktan sonra mikroenjeksiyon ya da klasik tüp bebek yöntemiyle döllendirilir. Ardından döllenen yumurtalar, transfer gününe kadar muhafaza edilir.

  1. Embriyonun rahim içerisine transferi:

Embriyonun rahim içine transferi, tüp bebek aşamalarının en kısa süren ancak en çok titizlik isteyen aşamasıdır. Yaklaşık olarak 5 dakikada tamamlanır. En kaliteli embriyo tespit edilir ve anne adayına transfer edilir. Anestezi uygulanmasına gerek duyulmaz. Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılır.

Tüp bebek aşamaları ne kadar zaman alır, kaç gün sürer?

Erkek aday tüp bebek tedavi aşamalarında yalnızca birinci aşamada ve sperm örneğinin verileceği aşamada merkezde bulunması yeterlidir. Ancak kadının her aşamada ve kontrolde merkezde bulunması gerekmektedir. Tedavinin başından sonuna kadar ne kadar süreceği çiftin kısırlık sorununa göre değişmektedir. Ancak genellikle 1 ayda tedavi tamamlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılma aşaması, adetin 3. Günü başlamaktadır.  Yumurta baskılama tedavisi ise adetten bir hafta önce uygulanmaya başlar.

Tüp bebek aşamaları her hastada, her merkezde aynı mıdır?

Tüp bebek tedavisinde gerçekleştirilen tedavi yöntemleri ve kullanılan ilaçlar, hastaların durumuna göre özel olarak hazırlanır. Tüp bebek aşamaları her merkezde standart olsa da, uygulanacak yöntemler çifte özeldir. Temel aşamalar yani yumurtalıkların uyarılması ya da embriyo transferi gibi aşamalar her merkezde aynıdır.

Tüp bebek tedavisi aşamaları nerede uygulanabilir?

Ülkemizde 150’den fazla tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Tüp bebek aşamaları, tüp bebek merkezlerinde ve tüp bebek tedavisi yapan hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Bununla beraber; devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, üniversite hastanelerinde de uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavi aşamalarına başlamak için en uygun yaş kaçtır?

Şayet çifte kısırlık teşhisi koyulmuş ise; tedavi en kısa sürede başlamalıdır. Ancak anne adayı 35 yaşından küçükse bir sene boyunca doğal yollardan gebe kalmayı denemeli ve ardından bir tüp bebek uzmanına danışmalıdır. Anne adayı 35 yaşından büyükse, 6 ay doğal yollardan yani korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunmalı ve daha sonra tüp bebek uzmanına danışmalıdır. Unutulmaması gereken, kadının yaşı ilerledikçe tüp bebek tedavi şansının azalacağıdır.

İLETİŞİM FORMU