Tüp Bebek Fiyatları 2015 - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Fiyatları 2015
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Fiyatları 2015

Tüp Bebek Fiyatları 2015

Tüp bebek tedavisinde fiyatlar, tüp bebek merkezinin kalitesi ve standartları ölçüsünde değişiklik gösterir. Tedaviyi uygulayacak merkez ne kadar özenli bir çalışma yapıyor ve personelinin bu konudaki eğitimine ne kadar özen gösteriyor ise, kullandığı teknolojik imkanlar ve tıbbi donanımları ölçüsünde farklı fiyatlar sunarlar. Buna göre tüp bebek fiyatları 2015 yılında da kalite ve verilen hizmetin ölçüsünde belirlenecektir. Fiyatların belirlenmesinde ilk olarak merkezin başarı oranları ve verdiği hizmetler göz önüne alınacaktır.

Tüp bebek tedavisi, adayları maddi olarak zorlayabilecek maliyetlere sahiptir. Adayların kısırlığa sebep olan faktörleri, genel sağlık durumları bu maliyeti etkileyebilen faktörlerdir. Bu tedavide kullanılan ilaçlar, hastalara sunulan olanaklar, tedaviyi uygulayan doktorun deneyimi, almış olduğu eğitim ve tedaviye etki eden diğer unsurlar fiyatların belirlenmesinde rol oynar. Bu fiyatların merkezden merkeze farklılık göstermesinin sebebi de budur. Çünkü tüp bebek merkezlerinin hastalara sunduğu olanaklar ve kullandıkları teknolojik imkanlar farklılık gösterebilir..

Tüp bebek merkezleri uyguladıkları yönteme göre farklı fiyatlar sunabilir

Tüp bebek merkezlerinin tedavide kullandığı yönteme göre tüp bebek fiyatları farklılık gösterebilir. Her hastanede, her merkezde ve her doktorda fiyatlar değişkenlik gösterir. Gerçekte, uygulanan fiyattan ziyade, merkezde uygulanan tedavinin başarıya ulaşması önemlidir. Bu sebeple başarılı ve deneyimli merkezlerin tercih edilmesi, bu konuda uzman doktorların seçilmesi önem teşkil eder. Tüp bebek merkezinde uygulanan teknolojik farklılıklar ve sağlanan olanaklar başarıya ulaşmak için önemli etkenlerdir.

2015 yılına bakıldığında ise, tüp bebek fiyatlarında fazla bir artış görülmemektedir. Ancak tedavi sırasında genetik inceleme (PGT) gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulursa, bu ilaveler fiyatlara yansır. Bunun dışında çiftlerin sosyal güvencesi olması halinde, bünyesinde tüp bebek ünitesi bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinden  alacakları sağlık raporu ile SGK anlaşmalı özel tüp bebek merkezlerinde daha avantajlı fiyatlarla tedavi yaptırabilirler.

SGK tüp bebek tedavi maliyetin bir bölümünü karşılıyor

Türkiye’de tüp bebek tedavisinde maliyetler merkezden merkeze değişkenlik gösterse de,  ortalama olarak 5 bin tl gibi bir rakam sunulur. Tedavide uygulanan ilaçlarla da birlikte bu rakam 7 bin tl’yi bulabilir. Adaylar eğer sağlık güvencesine sahip ise, bağlı olduğu kuruluştan yararlanabilir. Ancak ilk olarak adayların sağlık bakanlığına bağlı olan bir kurumdan tüp bebek tedavisine uygun olduklarını gösteren bir rapor almaları gerekir.

Sağlık kurumundan rapor almış olan adayların bağlı oldukları kurum tüp bebek tedavisi masraflarının ortalama 1.300 TL kadar bir  bölümünü karşılar. Tüp bebek tedavi tamamlandıktan sonra tüp bebek tedavisi için alınan uygunluk raporu ile bağlı olunan kuruma gidilir ve kurumun üstlenmiş olduğu miktar adaylara geri ödenir. Ancak, baba adayında sperm saptanamamıış ve bu nedenle cerrahi işleme gerek duyulmamış ise, uygulamanın ücreti yine kısmi bir şekilde çiftin bağlı olduğu kuruluş tarafından geri verilir. İlaçların ücretleri ise, anne adayı tedavi süresince ilaç kullanmış ise, ilaç raporu ile bağlı olunan kuruma başvurarak ilaç ücretinin %80 kadar bir kısmını geri alabilme şansına sahiptir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar fiyatlara yansır

Tüp bebek tedavisine başvuran adayların her birinde farklı ilaçlar kullanıldığı gibi, bu ilaçların dozları da farklı olur. Bunun nedeni anne adayının mevcut olan yumurtalık rezerviyle ilgilidir. Çünkü kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinin miktarı azalır. Kadınlar doğdukları anda belirli sayıda yumurta hücresine sahip olur. Bunlar zamanla yeniden üretilemez. Ergenlikle birlikte kadınlar her ay adet kanamasında 1000 kadar yumurta hücresini harcarlar. Bu şekilde kadın 35 yaşına gelene kadar yumurta hücreleri azalır ve gebelik sağlanması güçleşir.
Bu sebeple tedaviden önce adet kanamasının ikinci gününde yapılan bir kan testiyle kadının yumurta rezervine bakılır. Eğer yumurta rezervleri iyi değilse, tüp bebek tedavisinde yumurtalıkları uyarmak için daha fazla ilaç kullanılması gerekir. Bu durum tüp bebek fiyatları 2015 için yükselmeye yol açar.  Yumurta rezervi tedavi için yeterli olan adaylarda kullanılacak ilaçlar daha az olacağından, tüp bebek fiyatları daha düşük seviyede olur.

İLETİŞİM FORMU