Tüp bebek Hangi Durumlarda Yapılır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Hangi Durumlarda Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Hangi Durumlarda Yapılır?

tup bebek hangi durumlarda yapilir

Tüp bebek nedir?

Normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin, üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi sonucunda meydana gelen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi ile elde edilen gebeliğe, tüp bebek denir. Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliğin normal gebelikten tek farkı, yumurta ve sperm hücrelerinin vücut dışında bir araya getirilerek döllenemeye maruz bırakılmasıdır. Bunun dışında gebelik süreci ve bebeğin sağlıklı gelişimi normal gebeliklerde olduğu gibi devam etmektedir.

Günümüzde erkek ve kadın üreme sisteminde meydana gelen neredeyse tüm sorunlar tüp bebek tedavi yöntemi ile ekarte edilerek, çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlamaktadır. Ancak tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısı her kısırlık vakasında geçerli olmamaktadır. Bu nedenle kimler tüp bebek tedavi yöntemlerinden yararlanabilir? Tüp bebek hangi durumlarda yapılır? Aşağıdaki gibi olmaktadır:

tup-bebek-hangi-durumlarda-yapilir-3

Klasik tüp bebek (IVF) yöntemi hangi durumlarda yapılır?

 • Kadınların fallop tüplerinin tıkalı olması
 • Ameliyatla tüplerin çıkarılması
 • Açıklanamayan infertilite (kısırlık) vakaları
 • Erkeğin sperm fonksiyonlarında bozukluk, sperm sayısının yetersiz olması (azospermi, oligospermi)
 • Aşılama ve yumurtlama tedavisi ile gebeliğin elde edilmemesi
 • Endometriozis (çikolata kisti) hastalığı
 • Polikistik over sendromu nedeni ile yumurtlama problemleri
 • Servikal faktör
 • İmmünolojik infertilite hastalarına tüp bebek tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi hangi durumlarda yapılır?

Erkekte ciddi sperm sayı ve hareket bozuklarında (oligo astheno teratozoo spermi) gebelik için yeterli sayıda kaliteli sperm olmadığı için mikro TESE yöntemi ile erkeğin testislerinden sperm elde edilerek, mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek tedavi yöntemi başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

 • Daha önce uygulanan klasik tüp bebek tedavisinin başarısız olması
 • Anti sperm antikor varlığı
 • Ejekulatuvar disfonksiyonlar
 • Bilateral vas deferens olarak adlandırılan sperm kanallarının doğuştan olmaması
 • Bilateral ejakulatuvar doktus obstrüksiyonu
 • Başarısız vazovazostomi ve vazoepididimostomi
 • Fibroz nedeni ile epididimal sperm toplanamaması
 • İmmotil silia sendromu
 • Globozoospermi yani yuvarlak başlı spermlerin olması halinde mikroenjeksiyon yöntemini ile başarı şansı oldukça düşüktürtup-bebek-hangi-durumlarda-yapilir

Daha önce cerrahi operasyonla tüpleri alınan anne adayları tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edebilir mi?

Anne adaylarının herhangi bir hastalık nedeni ile yumurta kanallarının (fallop tüpleri) bir ya da ikisinin birden alınmış olması halinde, tüp bebek tedavi yöntemi uygulanabilir. Tüp bebek tedavi aşamalarında yumurta ve sperm hücreleri vücut dışında bir araya getirilerek, döllenmeye maruz bırakılmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavi yöntemlerinde yumurta kanallarına ihtiyaç yoktur.

Daha önce yumurtalıkları alınan anne adayları tüp bebek tedavi yöntemi ile gebelik elde edebilir mi?

Kadınların sağ ve sol tarafında yer alan fonksiyonel yumurtalıklar vardır. Eğer ameliyatla yumurtalıkların birinin alınması halinde kadının yumurta rezervleri ve hormon seviyeleri iyi durumda ise, tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ayrıca tek bir yumurtalığa sahip hastalar doğal yollardan da gebelik elde edebilir.

Ancak ameliyatla her iki yumurtalığında alınmış olması halinde, kişinin tüp bebek tedavisi ile ya da normal yollardan gebelik şansı yoktur. Gebelik için yumurta hücresine ihtiyaç vardır. Bu nedenle yumurtalıkları olmayan hastaların çocuk sahibi olması mümkün değildir.

Daha önce tıbbi zorunluluk nedeni ile rahmi alınan anne adayları tüp bebek tedavi yöntemi ile hamile kalabilir mi?

Tüp bebek tedavisinde aranan başlıca kriterler; kaliteli yumurta ve sperm hücresine ek olarak, bir araya gelmesi ile oluşan embriyonun yerleştirileceği rahim ve rahim şartlarının uygunluğudur. Daha önce herhangi bir nedenden dolayı rahmi alınan kadınlarda embriyonun yerleşeceği ve gelişim göstereceği bir ortam olmadığı için tüp bebek tedavisi ve normal yollardan gebelik elde edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle rahmi alınan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanamaz.

İLETİŞİM FORMU