Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?

Tüp Bebek ile Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?

Tüp bebek tedavisi, erkek ve kadına ait olan üreme hücrelerinin laboratuvar koşullarında özel şartlar oluşturularak döllenmesi prosedürüyle uygulanır. Tüp bebek tedavi yöntemleri, doğal yollarla çeşitli sebeplerden dolayı hamilelik sağlayamayan kişilere uygulanır. Tüp bebek tedavi yöntemleri, ilk olarak cerrahi müdahaleler sebebiyle ya da enfeksiyonlar dolayısıyla tüplerinde kalıcı hasarlar meydana gelmiş kadınlara uygulanmış, daha sonra ise kısırlığa yol açan farklı faktörlerin tedavi edilmesinde uygulanmaya başlanmıştır.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

 • Kısırlık durumlarında,
 • Tüplerin her ikisinin de tıkalı olması durumunda,
 • Yumurtlama işlevlerinde bozukluk olan kişilerde,
 • Kadınlarda hormon dengesizliği sebebiyle yumurtalıkların ve bazı salgı bezlerinin anormal calışmaları sonucu ortaya çıkan kompleks bir rahatsızlığa sahip olan kişilerde,
 • Endometriozis, rahim iç tabakası olan endometriyomun rahim harici bir yerde, özellikle yumurtalıklar, karın iç zarı ve nadir olarak vücudun diğer alanlarda bulunması durumunda,
 • Kısırlığa yol açabilen, yumurtalıklarda kist olma durumunda,
 • Sperm kalite bozukluklarında,
 • Menide hiç sperm saptanamaması, yani azospermi durumunda,
 • Servikal faktör saptandığında,
 • İmmunolojik etkenler söz konusu ise,
 • Tüplerin tıkalı (kapalı) olduğu durumlarda ya da ameliyatla tüpleri alınan kişilere,
 • Yeterli olmayan sperm sayılarında ve iyi olmayan yumurta rezevlerinde,
 • Kadının yaşı ileri ise mikroenjeksiyon uygulanabilecek kadınlara tüp bebek tedavisi uygulamak mümkündür.

Tüp bebek aşamaları

Yumurta gelişimi

Bu süreç ortalama olarak 12-16 gün sürer. Ancak bu süre, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çatlatma iğnesinin yapılmasından 32-36 saat sonra diğer bir aşama olan yumurta toplama aşamasına (OPU- oocyte pick-up) geçilir.

Yumurta toplama

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama uygulaması, kişinin ağrı duymaması adına sedasyon anestezisi altında, transvajinal ultrasonografi aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu uygulama esnasına foliküllerin içindeki sıvı toplanır. Sıvı içinde yumurta olup olmadığı araştırılarak mevcut yumurtalar toplanır. İlk denemede folikül sıvısında yumurta saptanamaz ise özel sıvı ile folikül içi yıkanır. Bu işlem ile folikül içinde kalmış olabilecek yumurtalar araştırılır. Yumurta toplama uygulaması ortalama olarak 20-30 dakikada tamamlanır. 10 mm’ nin üzerindeki bütün foliküllerde olan folikül sıvıları uygulama sırasında toplanır ve işlem sonlandırılır. Uygulama ardından hasta 1-2 saat izlenir ve ardından evine gönderilir.

Döllenme işlemi

MII oosit ismi verilen, olgun ve döllenebilecek yumurtalar saptandıktan sonra yumurta toplama günü baba adayından alınan spermler ile labaratuvar ortamında döllenme aşamasına geçilir. Döllenme, sperm ve yumurtanın birleştirilerek döllenmenin kendiliğinden oluşmasının beklendiği klasik tüp bebek yöntemi ile uygulanabileceği gibi, mikroenjeksiyon (ICSI- intracytoplasmic sperm injection) tekniği ile yumurtanın içine doğrudan bir şekilde spermin verilmesi ile de uygulanabilir. Döllenmiş olan yumurta transfer aşamasına dek özel kültür ortamında takip edilir. izlenir. Gelişimi tamamlanmış ve iyi kalitede olan embriyo alınarak, anne adayının rahmine nakledilir.

Embriyo transferi

Embriyo transferi yapılırken anestezi uygulanmaz ve ağrısız bir uygulamadır. Genellikle abdominal ultrason ile ince bir kateter ile uygulanır. İşlem öncesinde, rahim ağzının özel sıvılar ile temizlenmesi gerekir. Transfer ardından 1-2 saat sonra hasta, evine gidebilir.

Bekleme süreci

Embiryo transferinin yapılmasından iki hafta sonra kanda gebelik testi uygulanır. Bu iki haftalık bekleme süreci anne ve baba adayı için stresli geçebilir.  Bu süreç sonunda gebeliğin oluşup oluşmadığı belli olur.

Tüp bebek ve normal gebelikler arasında hiçbir fark yoktur

Çocuk sahibi olmak isteyen adayların doğal yollarla bebek sahibi olabilmeleri için, erkek ve kadının üreme yetisinde herhangi bir problem olmaması gerekir. Hamileliğin sağlanması için gerekli şartlar;

 • anne adayının tüplerinin açık olması,
 • yumurtanın spermle döllendikten sonra yerleşebileceği bir rahmin mevcut olması,
 • düzenli olarak adet döngüsünün yaşanması gibi şartların bir arada olması gerekir.

Baba adaylarında aranan gerekli koşullar ise;

 • canlı sperm örneği bulunması,
 • yeteri kadar sperm sayısının olması,
 • sperm örneğinin vücudun dışına çıkmasının mümkün olması gibi şartların bir arada bulunması gerekir.

Erkek ve kadın için saydığımız bütün koşulların bir arada olduğu taktirde; çiftler, bir yıl boyunca korunmadan cinsel ilişkide bulunur ise anne adayının gebe kalması beklenir. Ancak eğer kadın bir sene içinde hamile kalamazsa, adayların problemlerinin saptanması için tıbbi açıdan kontrol edilmesi gerekir. Bütün faktörlerin değerlendirilmesinden  sonra, diğer tedavi yöntemleriyle de gebelik gerçekleştirilemez ise, tüp bebek tedavisine başvurulur. Tüp bebek tedavisi sonucunda gebelik sağlanırsa, bu aşamadan sonra normal gebelikler ile tüp bebek gebelikleri arasında hiçbir fark olmaz. Tüp bebek gebelikleri ve normal gebelikler arasında tek fark hamileliğin oluşması için bir gebeliğe tıbbi olarak yardım edilmesidir. Hamilelik gerçekleştikden sonra aralarında hiçbir farklılık bulunmaz.

Tüp bebek tedavisi sonucunda doğmuş bir bebekle, normal doğmuş bebeklerin farkı var mıdır?

Tüp bebek tedavisi sürecinde yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar ve yapılan işlemler yalnızca yumurtanın spermle döllenmesini ve embriyonun oluşmasını sağlamak adınadır. Bundan sonraki aşamalarda ise embriyonun rahme transfer edilmesi ve doğum anına dek anne adayının rahminde tutunması için çalışmalar yapılmaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemiyle gözlerini dünyaya açan bir bebekle,  normal gebelik sürecinden geçerek dünyaya gelen bir bebek arasında hiçbir fark yoktur.

Tüp bebek tedavisinde yüzde yüz başarı mümkün müdür?

Tüp bebek tedavisine başlayan her çift, maddi ve manevi olarak yaptığı fedakarlıkların karşılığını almak ister. Ancak tüp bebek tedavisnin başarı oranları; anne adayının yaşına, rahmin durumuna, embriyo kalitesine, verilen embriyo sayısına göre değişkenlik gösterir. Rahim ve embriyo iyi durumda olsa dahi, kadın genç yaşta ise 1 embriyo transferi yapıldığında hamilelik oranı yüzde 35; iki embriyo transferi yapıldığı da yüzde 60’lardadır. Kadın 40 yaşında ise 2 embriyo verildiği halde bu şans yüzde 30; 43 yaşında ise yüzde 10’larda olmaktadır.

Yalnızca tek tüpün açık olduğu durumlarda tüp bebek uygulaması yapmak mümkün müdür?

Tüp bebek tedavisinde tüplerin açık olup olmaması önem teşkil etmez. Çünki tüp bebek uygulamasında yumurta, vücut dışında, laboratuvar koşullarında spermle birleştirilir. Yani tüpte gerçekleşen işlem vücut dışarısında gerçekleşir.  Daha sonra da anne adayının rahmine transfer edilir. Yani tüpün görevi uzmanlar tarafından yapılır. Tüp bebek ismi de buradan gelmektedir.

Sonuç olarak:

Bugüne kadar tüp bebek yöntemiyle birçok bebek dünyaya gözlerini açmıştır. Bugüne dek hiçbir çocukta tüp bebek yöntemine ait bir farklılık bildirilmemiştir.

İLETİŞİM FORMU