Tüp Bebek Tedavisi - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi, günümüzde en çok uygulanan ve en başarılı sonuçların elde edildiği bir yardımcı üreme yöntemidir. İlk tüp bebek tedavisi, tüpleri tıkalı olan kadınlar için geliştirilmiş olsa bile günümüzde şiddetli erkek kısırlıkları dahi tüp bebek tedavisi ile çözülebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ve başarı oranları

Tüp bebek tedavisi, başarı oranları en yüksek tedavidir. Başarı oranları çiften çifte göre değişebilse de genel olarak %45-70 arası olmaktadır. Başarı oranlarını tetikleyen bazı durumlar söz konusudur. Örnek olarak tüp bebek tedavisine başvuracak olan çiftin sigara kullanmaması ya da kullanıyorsa bırakması, beslenme düzenine dikkat edilmesi, ilaçların talimatlarına göre alınması, doğru tüp bebek merkezi seçilmesi olarak sayılabilir. Bununla beraber çifte doğru tüp bebek tedavisi uygulanması da oldukça önemlidir. Kısırlık sorunlarının doğru şekilde tespit edilmesi ve tedavinin buna uygun olarak başlatılması başarı oranlarını etkilemektedir.

tüp bebek tedavisi nedir

Kimlere tüp bebek tedavisi uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu olan her çifte uygulanmamaktadır. Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için anne adayının sağlıklı bir rahminin olması ve yumurtalıklarından en azından birinin mevcut olması gerekmektedir. Baba ve anne adayından yumurta hücresi elde edilebilmesi gerekmektedir. Bununla beraber tüp bebek tedavisi aşağıdaki durumlarda da uygulanmaktadır. Bu durumlar:

  • Kadının tüplerinin tıkalı olması,
  • Azospermi,
  • Yumurtalık rezervlerinin yetersiz olması,
  • Açıklanamayan kısırlık,
  • Sperm sayısının yetersiz olması,
  • Çikolata Kisti,
  • Miyom ya da polip mevcudiyeti,
  • Kadında antikor sperm varlığı,
  • Hormonal sorunlar,
  • Sperm kanallarında tıkanıklık, olarak sayılabilir.

 

tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi, cinsel ilişkiye girmeyi engelleyen sorunlarda uygulanmamaktadır. Bu gibi durumlarda tüp bebek tedavisi yerine aşılama gibi yöntemler tercih edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, ilk olarak hastaların kısırlık durumunun belirlenmesi ve daha sonra buna uygun tedavi yöntemlerinin başlatılması ile uygulanmaktadır. Her çifte aynı tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Bu sebeple de tüp bebek tedavisinde kısırlık sorunun doğru teşhisi oldukça önemlidir. Daha sonra anne adayının yumurtalık rezervlerine uygun olarak ilaç tedavisine başlanır. Daha sonra ise beş aşamalı tüp bebek tedavisi tamamlanır ve embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebelik testi ile beraber tüp bebek tedavisi sonrasında hamilelik olup olmadığı öğrenilir.

İLETİŞİM FORMU