Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Ne yazık ki bazı çiftler; evlendikleri zaman çocuk sahibi olabilmek adına 1 yıl süreli, özellikle kadınlarda gebe kalma olasılığının yüksek olduğu yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girse dahi gebelik gerçekleştiremeyebilir. Bu durum ilk karşılaşıldığında üzücü olabilir ancak uygulanacak yardımcı üreme yöntemleri ile doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlerde gebelik durumunun gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Fakat tüp bebek tedavisi zorlu bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinin ilk uygulamasında elde edilen başarılar kadar başarısızlıklarda söz konusudur. Bu durum doğaldır. Çünkü vücudun gebeliğin gerçekleşmesine alışması belirli bir süreci almaktadır. Bu durum kimi çiftlerde kısa kimi çiftlerde biraz zaman alabilmektedir.

Tüp bebek tedavi aşamaları:

 1. Aşama: Yumurtaların geliştirilmesi (12 gün)
 1. Aşama: Oluşturulan yumurtaların toplaması
 1. Aşama: Döllenmenin gerçekleştirilmesi (3 ila 5 gün)
 1. Aşama: Embriyonun transfer edilmesi
 1. Aşama: Embriyo transferi sonrası 12 gün sonra yapılan hamilelik testi

Tüp bebek tedavisi neticesini almak zannedildiği kadar uzun sürmemektedir. Tüp bebek tedavisinde sonuç  tedavi aşamalarının ardından 15 gün sonra alınmaktadır. Fakat tüp bebek tedavisinden 15 gün sonra her zaman olumlu yanıt alınamamaktadır.

Kısırlık sorunu yaşayan çiftler uygulanan tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenleri nelerdir?

 • Embriyonun genetik yapısında bozulma
 • İlaçların protokollerine uygunsuzluk
 • Embriyo kültür ortamlarındaki yetersizlik
 • Embriyonun dış zarındaki kalınlık
 • Doğumsal rahim bozuklukları,
 • Polip, miyom oluşumları
 • Enfeksiyon veya kürtajlar gibi sebeplerden dolayı yapışıklıklar,
 • Pıhtılaşma fonksiyonu bozukluğu,
 • İmmunolojik bozukluklar
 • Çikolata kisti hastalığı,
 • Tüplerde tıkanıp şişmesi

Bu gibi nedenlerle başarısızlıkla sonuçlanan “tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir?” Tüp bebek tedavisinde başarısız neticeler doğaldır. Tüp bebek tedavisi bir defa yapılan bir uygulama değildir. Gerektiği takdirde birkaç defa tüp bebek denemesi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde çiftlerin durumuna bağlı olarak tüp bebek tedavisinde başarısız sonuç alınabilindiği gibi tüp bebek tedavisinde de öncesinde çiftlerin bazı eksik bilgilendirmeleri gibi nedenlerden dolayı da tüp bebek tedavi planlaması başarısızlıkla neticelenebilir. Ancak burada önemli olan tüp bebek tedavisindeki başarısızlığa etki eden faktörün doğru saptanması ve bu saptanan faktörün engellenmesidir. Şayet bu gerçekleştirilirse daha sonra uygulanan tüp bebek tedavisinde başarı sağlanabilir ancak tam tersi durumda tüp bebek tedavisi yine başarısızlıkla neticelenebilir. Tüp bebek tedavisinin başarı şansı, yaşa göre değişkenlik göstermektedir. 30 yaş altı hastalar için başarı oranı %60’a çıkarken, 35 yaş dolaylarında bu başarı oranı yüzdesi 40’a, 40 yaş grubunda da %15’e düşmektedir. Söz konusu bu başarı oranları tüp bebek tedavisini yalnızca bir defa deneyenler için geçerlidir.

Tüp bebek tedavisinde başarısız netice alındığı takdirde yeni tüp bebek tedavisi uygulanması öncesinde belirli bir süre ara verilmektedir. Bu ara 1-2 aylık bir süredir. 1 ila 2 aylık bir ara yeni başlanacak olan tüp bebek tedavisi açısından yeterli bir süredir. Genç yaşlardaki çiftler bu süreyi kendilerini hazır hissettikleri zamana kadar uzatabilir ve yeni tedaviye başlayabilir fakat söz konusu çiftlerden kadının yaşı 35 ila 40 yaş üzeri ise yumurta kalitesi bozulacağı açısından zaman kaybı olmaksızın tüp bebek tedavisine bir ay sonrası başlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde yapılacak deneme sayısı açısından yapılan araştırmalar sonucunda tüp  bebek tedavisinin en az 3 defa uygulanması uygun görülmüştür. Şayet tüp bebek uygulaması 3 defa yapıldığında her 3 denemede de başarısız netice elde edilirse yeni uygulanacak tüp bebek tedavisinde başarı oranı düşecektir. Bazı haberlerde 10 tüp bebek denemesinin ardından çiftlerin çocuk sahibi olduğuna rastlanmaktadır. Ancak bu durum sıklıkla değil nadiren rastlanan bir durumdur. Genelleme yapılmamalıdır.

Tüp bebek tedavisinde başarısız netice alındığında çiftlerin yaşı genç olduğu takdirde 1 ila 2 ay verildikten sonra yeni denemeye başlanır kadının yaşı ileri ise 1 ay sonrasında yapılan deneme yine başarısızlıkla neticelenirse tüp bebek tedavisindeki başarıyı olumsuz etkileyen faktörler saptanır ve giderilerek yeni tüp bebek tedavisine başlanır ancak bu deneme minimum 3 defa yapılır çünkü 3 deneme ardından elde edilen başarı oranı düşecektir.

Tüp bebek tedavisinde günümüzde pek çok yeni yönteme başvurulmaktadır. Bu yeni yöntemler tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla neticelenmesine etki eden faktörler düşünülerek ortaya çıkarılmıştır ve uygulandığı takdirde de tedavide başarı sağlanacaktır. Bu yöntemler;

 • Histeroskopi ve histeroskopik endometrial hasarlama
 • Embriyoscope
 • Asisted Hatching (AHA)
 • Endometrial ko-kültür (Rahim içi doku kültürü)
 • Blastokist kültürü
 • Salfenjektomi
 • Gebelik aşısı
 • Doğal siklüs ve mini IVF

İLETİŞİM FORMU