Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için hastalarda birtakım koşullar aranmaktadır. Çiftlerin tüp bebek tedavisine başlayabilmesi için uygun adayları olmaları gerekir. Anne ve baba adaylarının tüp bebek tedavisi için uygunluklarını kontrol etmek adına çeşitli testler ve muayeneler yapılır. Bu testler muayeneler oldukça önem teşkil eder. Tedavinin uygulanacağı anne ve baba adaylarının tedavi için uygunluklarının dışında, hangi tedavi yönteminin onlar için en uygun olduğu da bu şekilde belirlenebilmektedir. Bazı durumlarda tüp bebek tedavisi gerektirecek bir sorun tespit edilmez ve aşılama gibi daha pratik yöntemlere başvurulabilir.

Tüp bebek kimlere uygulanmayan bir tedavi yöntemidir?

 • Menisinde hiç sperm tespit edilmeyen ve testisten cerrahi yöntemlerle sperm elde edilemeyen erkek adaylarda uygulanmaz.
 • Yumurtlama işlevlerini kaybetmiş kadın hastalarda uygulanmaz.
 • Menopoz dönemindeki kadınlara uygulanmaz.
 • Cerrahi müdahaleler neticesinde rahmi alınmış kadınlarda tüp bebek tedavisi uygulamak mümkün değildir.
 • Tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için çeşitli kriterlerin bir arada olması lazım. Örneğin, normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek gebeliklerinde de bebek anne adayının rahminde gelişir. Bu sebeple bir rahmin bulunması gerekir. Bunun dışında kadının yaşı henüz genç olsa dahi, hormon değerleri bozuk ise yardımcı üreme yöntemleri ile gebelik sağlaması oldukça düşük bir olasılıktır.
 • Tüp bebek tedavisin uygulanıp uygulanmayacağına doktor, muayene ve test sonuçlarına göre karar verecektir.

Tüp bebek kimlere uygulanır?

 • Tüp bebek tedavisi çoğunlukla sperm sayısı 10 milyon altında olan erkek adaylara,
 • Şiddetli sperm şekil bozukluklarına sahip olan erkek adaylara,
 • Yumurtalıklarından iki tanesinin de tıkalı olduğu ve diğer yardımcı üreme yöntemlerine yanıt vermeyen kadın adaylara uygulanan bir tedavidir.

Tüp bebek tedavi aşamalarında erkek aday, yumurta toplama aşamasında eş zamanlı olarak sperm örneği verir. Erkek adayın sorumluluğu ilk aşamada yani doktorla tanışma aşamasında eşinin yanında bulunması ve yumurta toplama aşamasında merkezde bulunmasıdır. Bunlar dışında baba adayı eşine destek olarak tüp bebek tedavisine katılım göstermektedir.

Tüp bebek tedavi yöntemleri de kendi içinde farklı şekillerde uygulanabilir. Bu yöntemler:

 • Kısa protokol,
 • Uzun protokol,
 • Mikro doz protokol,
 • İlaçsız tüp bebek tedavi yöntemleri şeklindedir.

Klasik tüp bebek tedavisi

Bu tedavi ile kadın adayın âdet döneminin 21. günü yumurtalığı baskılamayı sağlayan ilaçlar uygulanır. Bu aşamadan sonra ise adetin 2. Günü kadın merkeze,kontrole gider. Bu kontrolde hormon tetkitleri yapılır. Ardından ise ultrason ile muayene yapılır. Yumurtalıklara yapılan baskılama yöntemlerinden sonuç alındığı tespit edilir ise, uyarıcı iğnelerin uygulanma aşamasına geçilir.

Bu iğneler sayesinde kandaki yumurtanın salgılamış olduğu östradiol değerleri tespit edilir. Yumurtaların gelişimleri takibe alınır ve 18 mm çapını bulmuş olan yumurtalara çatlatma iğnesi uygulanır. İğne ardından 35 – 36 saat aradan sonra genel anestezi yöntemi uygulanır ve yumurta toplama aşamasına başlanır. Tüp bebek tedavisinin klasik tedavisi bu şekilde özetlenebilir.

Döllenme kontrolü

Yumurta toplama aşaması ile eş zamanlı olarak erkek aday sperm örneği verir. Bu spermler laboratuarda özel koşullarda muhafaza edilir ve hazırlanır. Bu sırada spermler arasından en iyileri seçilir. Bu sayede canlılık oranı en yüksek, en kaliteli ve hareketli spermleri ayırt etmek mümkündür. Bu aşamadan sonra yumurtalar ile spermler birleştirilir. Spermler 24 saat içinde yumurtaların döllenmesi yapılır.

Tüp bebek tedavisinin uygulanmasından önce, embryo transferinden önce bolbol su içmek salık verilir.

Normal şartlarda %75 oranındaki yumurtalar bir sonraki gün döllenecektir. Ardından da ikiye bazen de üçe bölünebilecektir. Bu aşamadan sonra ise yumurta toplama işleminden yaklaşık olarak 3 gün sonra kişiye embryolar transfer edilecektir.

Cerrahi işlem ile yumurta kanallarının ikisi ya da teki alınan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Cerrahi işlemler sebebi ile tüplerinden biri ya da ikisi alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi yapmak elbette ki mümkündür. Tüp bebek tedavisinin anne adayının yumurta kanalları ve tüple ilgili yoktur. Bu sebeple adı da tüp bebektir. Tüplerden biri ya da iki mevcut değilse de çocuk sahibi olma şansı bulunur. Gebelik oranları aynı olmaktadır.

Ameliyatla yumurtalıkları alınan hastalara tüp bebek tedavisi yapılabilir mi?

 • Sağ ya da sol tek bir yumurtalığı cerrahi girişimle alınmış bir kadına, şayet yumurtalık potansiyeli iyi ise tüp bebek tedavisi yapılabilir.
 • Bunun dışında tek bir yumurtalığı mevcut olan kadınlar gebeliklerini tüp bebek olmaksızın da sağlayabilmektedir.
 • Cerrahi müdahale ile her iki yumurtalığı da çıkarılmış bir kadında tüp bebek tedavisi ne yazık ki uygulanabilen bir yöntem değildir.
 • Bunun sebebi, yumurtalıkları olmayan bir kadında yeterli hormon seviyesi temin edilmez.

Daha önce ameliyatla rahmi alınan hastalara tüp bebek tedavisi uygulamak mümkün müdür?

Maalesef, tüp bebek tedavisi rahmi olmayan kadınlara uygulanabilen bir yöntem değildir. Tüp bebek gebelikleri de, tıpkı normal hamileliklerdeki gibi rahimde gelişimini sürdürmektedir.

İLETİŞİM FORMU