Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisinde süreleri birbirinden farklı birtakım tedavi protokolleri bulunmakla birlikte şuanda dünyada en sık kullanılan antagonist protokolü  yaklaşık 15 gün civarında sürer. Ancak genel olarak, tüp bebek tedavisinin herhangi net bir  tedavi süresi mevcut değildir. Tüp bebek tedavisinin tamamlanma süresini, anne adayının yumurtalarının ilaçlara cevabı belirlemektedir. Kısacası, her hastaya yapılan tedavi yöntemi aynı olmaz.  Bu sebepten dolayı, tüp bebek  tedavisinin süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ama yine de tedavi için  bir süre vermek gerekirse, ortalama olarak 10 gün ile 15 gün süreceğinin belirtmek yanlış olmaz.

 Anne adayının adetinin ikinci veya üçüncü gününde yapılan vajinal ultrason sonrasında tedaviye engel bir durum olmaması durumunda 5 ile 15 arasında yumurta hücresi geliştirmek adına, çeşitli hormon ilaçları kullanılmaya başlanır. Kullanılmış olan ilaçların seviyesinde kadının yaşı, kilosu, yumurta rezervi göz önünde bulundurularak  doz ayarlaması yapılır. Uygulamada bu ilaçların kullanım süresi yaklaşık olarak 10 gündür. Yumurta hücrelerinde, beklenen olgunluğun sağlanmasının ardından,  hastaya çatlatma iğneleri uygulanır ve sonrasından yumurtalar toplanmaya başlanır. Tüp bebek tedavisi esnasında yumurta toplama işlemi ağrılı bir işlem olduğundan genel anestezi altında yapılır.

 Yumurta toplama işlemi ile aynı gün, baba adayından sperm alınarak, yumurtalar ile buluşturulup embriyonun oluşması sağlanır. Oluşturulmuş olan embriyoların, gelişim süreci inceleme altına alınır ve ardından gelişimleri her gün takip edilen embriyolardan en iyisi, 2. gün ile 5. gün arasında  anneye transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız olduğundan  anestezi gerektirmez. Bu işlemin sonrasında, tüp bebek tedavisi tamamlanır. Yapılan transfer işleminin ardından 12.  gün hamilelik testi yapılır.

Uygulanan tüp bebek tedavisinde, başarısız sonuç elde etme ihtimallini de göz önünde bulundurmak gerekir. Uygulamaya başladıktan sonra, yumurtalıklardan beklenen cevap alınamaz ise, yapılan tedavinin iptal edilmesi bile söz konusu olabilmektedir. Babadan alınan spermlerde, canlı bir sperm tespit edilemediği durumlarda, aynı şekilde tedavinin iptali söz konusu olur.

Tüp bebekte transfer sonrası

Tüp bebek transferin yapılmasının ardından, özellikle iki gün içerisinde anne adayının kasıklarında ağrı, bel veya karın bölgesinde ağrı problemleri görülebilir. Bu problemlerin devam etmesi halinde, karın şişmesi, kusma gibi durumlarda, hastanın doktora görünmesi tavsiye edilir. Anne adayı, sağlığını riske atacak ağır işlerden kaçınarak, gün içerisinde hafif işler yapabilir, seyahat etme durumu veya duş alma durumlarında her hangi bir sorun meydana gelmez. Ancak gene de, transfer işlemi yapıldıktan sonraki bir iki gün boyunca seyahatin ertelenmesi önerilmektedir. Anne adayı, günlük genel yaşantısına devam edebilir.  Transfer işleminin gerçekleşmesinin ardından, hamilelik testinin yapılacağı 12 gün içinde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

Tedavi süresince hastanede yatmaya gerek var mıdır?

Tüp bebek tedavisi sırasında, hastanın hastanede yatılmasına gerek duyulmaz. Doktor belirlediği tedavi günlerinde, hastaneye gelerek tedavi işlemi uygulanır, ardından hasta tekrar  evine geri dönebilir.

Tüp bebek tedavisinde sigara, alkol ve beslenme

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır. Baba adayı şayet sigara kullanıyor ise, tüp bebek tedavisine başlamadan minimum 2 ay önce bırakması daha başarılı sonuç alınmasını sağlayacaktır. Fazla kilosu olan adayların, tedaviye uygulamasına başlamadan önce de, gereğinden fazla olan kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. Fazla olan kilo ile, tedavi olumsuz bir şekilde etkilenebilir ve başarı şansında da azalma yaşanır. Bu durum yalnızca tüp bebek yöntemi ile sınırlı değildir. Eğer çocuk sahibi olamıyorsanız ve tedavi olmayı düşünüyorsanız, muhakkak tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay öncesinden sigara,alkol ve bunlar gibi bağımlılık yapan ve zararlı olan maddelerden uzak durmaya başlamanız gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi neden iptal edilir?

Tüp bebek tedavisinin başlamasının ardından, eğer yeteri oranda yumurtalıklardan cevap alınamaz ise, tedavi doktorlar  tarafından iptal edilebilmektedir. Bu durumun yanı sıra, eğer baba adayında gerekli miktarda ve canlı sperm bulunamazsa ve döllenme işlemi gerçekleşememiş ise, aynı şekilde tedavi iptal edilebilir.

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçmek mümkün müdür?

Ülkemizde tüp bebek tedavisinde, isteğe bağlı  cinsiyet belirleme işlemi  kesinlikle yasaktır. Ancak  ailede bebeğe aktarılabilecek X kromozomuna bağlı  özel  genetik hastalıkların bulunması durumunda,  cinsiyet seçimi yapılarak sağlıklı bebeğin anne adayına transfer edilmesi sağlanabilmektedir.

İLETİŞİM FORMU