Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma

Tüp bebek tedavisinde uygulanan birçok teknik, günümüz teknolojisi ile geliştirilerek yüksek oranda gebelik şansını arttırmaktadır. Tüp bebek tedavisinde uzun süredir uygulanan embriyo dondurma ve çözme işlemi son yıllarda geliştirilen yeni tekniklerle birlikte doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere alternatif çözüm yollarını sunarken, bu uygulama sayesinde gebelik elde eden çiftlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Daha önceki yıllarda embriyoların dondurulması için kullanılan slow freezing (yavaş dondurma) yöntemi yerine embriyoların deforme olmasını engelleyerek, tazeliğini koruma şansını arttıran daha başarılı vitrifikasyon (hızlı dondurma) yöntemi uygulanmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi nedir?

Tüp bebek tedavi aşamalarında elde edilen embriyolar kriyoprotektan adı verilen özel kimyasal maddeler ile doldurularak, -196 °C’de sıvı nitrojen tankları içerisinde saklanmaktadır. Sıvı nitrojen sayesinde tüm kimyasal reaksiyonlar ve hücrelerin aktiviteleri durdurularak, sağlıklı bir şekilde koruma sağlar. Bu işlem, embriyoların saklanma süresinde yapısal deformasyona mahal vermeyen hücresel bir uyku hali olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalar ve birçok uygulama bu düşünceyi desteklemektedir.

Tüp bebek tedavi protokolünde elde edilen embriyoların arasında iyi kaliteye sahip, canlılığı yüksek olanların tespit edilmesi ile çözme işleminden sonra canlılığını yitirmeyeceği vitrifikasyon yöntemi ile uzun süre saklanabilmektedir. Genellikle embriyoların 3. ve 5. günü dondurma işlemi yapılmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi hangi durumlarda yapılır?

  • Embriyo transfer işleminden sonra geriye kalan iyi kalitedeki embriyoların başarı şansının değerlendirilmesi amacı ile daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanabilir.
  • Yumurtalıkların uyarılması aşamasında kullanılan ilaçlara yumurtalıkların aşırı cevap verme durumu olarak adlandırılan, OHSS’de tüm embriyolar tedavi sürecinden sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanabilir.
  • Rahim iç astar dokusunun yani endometriumun istenilen kalınlığa ulaşamadığı durumlarda uygulanabilir.
  • Rahim içinde cerrahi müdahale gerektiren durumlarda tedbir niteliğinde uygulanabilir.
  • Kanser teşhisi konmuş hastalara kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanmadan önce embriyolar dondurularak koruma altına alınabilmektedir.

Embriyo dondurma işleminin anne adaylarına faydaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan birçok teknik, yardımcı üreme yöntemlerinin avantajlarını kapsamaktadır. Ancak tedavi aşamalarının daha rahat bir şekilde gerçekleşmesini ve başarı oranını sabitleyerek gebeliğin elde edilmesini sağlayan en önemli uygulama olarak embriyo transferi karşımıza çıkmaktadır. Özellikle anne adayının rahmine transfer edilen embriyo sayısının dışında geride kalan kaliteli embriyoların dondurularak saklanması çoğul gebelik riskini azaltmaktadır.

Çoğul gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek komplikasyon riskini arttıracağı için embriyo sayısı sınırlandırılmıştır. Elde edilen embriyoların daha sonra kullanılmak üzere çözülerek, anne adayının rahmine transfer edilmesi ile tedavi aşamalarının daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Ayrıca tedavi kapsamında uygulanan ilaç tedavisi, yumurta toplama ve ICSI gibi işlemlere gerek yoktur. Bunun dışında tedavide çocuk sahibi olmuş ve ikinci çocuk istekleri ile başvuran çiftlerin saklanan embriyoları çözülerek, tekrar gebelik elde etme şanslarına sahip olabilirler.

Dondurulan embriyolar ne kadar süre saklanabilir?

Bu uygulamada yapılan araştırmalar embriyoların yaklaşık 10-15 gibi oldukça uzun bir süre dondurularak saklandığında yapısal bir bozukluğa uğramadığını ve çözüldükten sonra gebelik şansını koruduğunu belirtmiştir. Fakat ülkemizde yasal olarak embriyoların saklama süreleri 5 yılla sınırlandırılmıştır.

 

İLETİŞİM FORMU