Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Testler - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Testler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Testler

Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Testler

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce infertilite (kısırlık) sorunu olan kadın ve erkek adaylardan ayrı ayrı çeşitli laboratuvar testleri talep edilir. 

Tüp bebek (İVF) tedavisi öncesi kadınlara uygulanan laboratuvar testleri

Bazal hormon testleri: 

FSH, LH, E2 (adetin 2. veya 3. günü), TSH, PRL ile gerekirse DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin tüp bebek tedavisi öncesi yapılması mühimdir.

Özellikle bazal (adetin 2. ya da 3. günü) FSH değerinin normalden yüksek (12 ve üzerinde), E2 değerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük over rezervi” ni ortaya koyar. Düşük over (yumurtalık) rezervi hamilelik için olumsuz bir etkendir. 

Histerosalpingografi (ilaçlı rahim filmi) ya da ofis histeroskopi

Tüp bebek tedavileri öncesinde tüplerin tıkalı olup olmaması önemli bir etken olmamasına rağmen, rahim içinin düzenli olması önemli bir etkendir.

Rahim içinde yapışıklıklar ya da rahim içinde polipler yani endometrial polipler mevcut ise bu embrio transferi (ET) ardından bebeğin içeride tutunabilmesi için problemlere sebep olur ve düşük ile neticelenebilir.

Transvaginal ultrason:  Adetin 2. ya da 3. günü (bazal dönemde) uygulanan “bazal ultrason tetkiki” hem rahim hem de yumurtalıkların incelenmesi için önem teşkil eder.. 

Ultrasonda yumurtalıklardaki rezerv durumu “ovarian rezerv”, polikistik over olup olmadığı, kist ya da endometrioma (çikolata kisti) olup olmadığı incelenir.

Yine rahimde myom ya da polip olup olmadığı, rahmin hacmi ve anatomik (yapısal) bir sorunu olup olmadığına da ultrason ile bakılır.

Tüp bebek tedavileri ile kısırlık (infertilite) tedavilerinde çoğunlukla ultrasonlar vajinal yoldan geçrekleştirilir.

Kadınlarda tüp bebek (ivf) tedavileri öncesi hormon testleri, transvaginal ultrason ve hsg veya ofis histeroskopi yapılması gerekir. Sayacağımız testler ise, aşağıdaki özel durumlar için istenir;

HIV, Hbs Ag, Anti-HCV: 

Kadında HIV (Aids testi) ile Anti HCV (Hepatit C testi) tedavisi olmayan ve hamilelik oluştuğu koşullarda doğumda bebeğe geçebilen viral hastalıkların mevcudiyetini ortaya koyar.

HbsAg ise Hepatit B taşıyıcılığını ortaya koyar ve şayet anne hepatit B taşıyıcısı ise doğumdan sonra bebeğe Hepatit B aşısı ve Hepatit B serumu uygulanarak bebek “B tipi sarılık”tan korunmuş olur. 

Kan grubu:

Anne kan grubu negatif, babanın pozitif olması ve hamilelik gerçekleştiği koşullarda bebekte kan uyuşmazlığı açısından hamilelikte risk doğuracağı için  “Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti D immunglobulin)” yapılmaktadır. 

Rubella IgG:

Rubella Ig G pozitifliği daha önceden kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu geçirildiğini ortaya koyar ve olumlu bir durumdur. Rubella Ig G negatif ise kızamıkçık açısından anne adayı risk altındadır ve hamilelik öncesi aşılama ya da döküntülü hastalıklardan uzak durması tavsiye edilir.

Kızamıkçık enfeksiyonu hamilelikte geçirilirse bebekte ciddi sakatlıklara sebep olabilir, bu sebeple de hamileliğin tahliyesi gereklidir.

aPTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C:

Kanın pıhtılaşması ile ilgili bir etkenlerdir. Özellikle pıhtılaşma mekanizması bozukluklarında (trombofili hastalığı) hamilelikler düşük (abort) ile nihayetlenebilir. Trombofilide aPTT, INR ve PTT gibi etkenler ile Protein S, Protein C düşmektedir. 

Tam kan sayımı (hemogram):

Herhangi bir kansızlık ya da kanda trombositlerle ilgili bir sorunun olup olmadığını araştırmak için tam kan sayımı (hemogram testi) uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesi baba adaylarına uygulanan laboratuvar testler 

Semen analizi (Spermiogram):

Erkeklerde tüp bebek (ivf) tedavileri öncesi sperm testinin yapılması kesinlikle gerekir. Aşağıdaki diğer laboratuvar testleri ise gerektiği zamanlarda istenir. Bunlar;

HIV, Hbs Ag, Anti-HCV 

Kan grubu

Gerekirse, FSH, LH, T-Testosteron, PRL: 

Kadınlardaki gibi FSH hormonu normalden yüksek ise bu durum kadınlardaki durumun benzeri şekliyle “düşük testis rezervi”ni ortaya koyar.. 

Gerekirse ürolojik muayene:

Özellikle sperm testinde düşük olan baba adaylarında mevcut bir “varikosel” durumunu araştırmak için ürolojik muayene uygulanmaktadır. Ürolojik değerlendirmeler kısırlık tedavileri konusunda uzman bir ürolog tarafından gerçekleştirilir.

Gerekirse Genetik inceleme (Kromozom analizi):

Azospermi” ismi verilen semen içinde hiç spermin saptanaması durumlarında erkeklerde genetik değerlendirmelerin yapılmasında yarar olacaktır.   

İLETİŞİM FORMU