Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Tıpta her tedavi, başarıya ulaşmak için yapılır. Ancak bu tedaviler beraberinde düşük de olsa çeşitli riskleri, zararları elbette ki getirir. Yan etkisi bulunmayan bir ilaç ya da tedavi maalesef ki, bulunmaz. Tüp bebek tedavi yöntemleri (IVF, ICSI, Mikroenjeksiyon) günümüzde doğal yollarla bebek sahibi olmayı başaramayan adaylar için oldukça başarılı sonuçların elde edilebiliği, devrim niteliğinde tedavilerdir. Tüp bebek tedavilerinde nadir şekilde ortaya çıksa da çeşitli riskler ve yan etkiler görülebilir. Bu yan etikler ve komplikasyonlar ise;

Tedavi başarısızlığı: Tüp bebek tedavisinde en yaygın şekilde yaşanabilen, istenmeyen durum, tedavinin başarıya ulaşamamasıdır. Çeşitli sebeplerden tedavi başarıya ulaşamayabilir. Kimi zaman ise tedavi iptal edilebilir.

Ovaryan hiperstimulasyon sendromu (OHSS):  Tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimi adına folikül uyarıcı hormon ( FSH ) uygulanan anne adaylarında ortaya çıkabilen bir risktir. Tüp bebek tedavisi sürecinde bazı hastalar uygulanan ilaçlara karşı tepki gösterirler. Çok sayıda yumurta gelişimi oluşursa, yumurtalıkların boyutu artar. Bu sebeple de aşırı uyarılmış olan bu yumurtalıklardan yüksek hormon seviyesi salgılanır.

OHSS, genellikle yumurta gelişimini arttırmak adına yumurtalıkların ilaçlar yardımıyla kişilerde ortaya çıkmaktadır.  Hiperstimulasyon sendromu genellikle tüp bebek tedavisi gören hastalarda oluşur.

OHSS’nin belirtileri:

  • Yumurtalıkların boyutlarının nedeniyle alt batın bölgesinde ağrı,
  • Bulantı, kusma ve ishal,
  • Şiddetli OHSS durumlarda akciğerlerde su birikmesi neticesi nefes darlığı,
  • Yine çok şiddetli durumlarda kan pıhtılaşmasında artış olabilir,
  • Vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinde değişimler yaşanır,
  • Dehidrasyon, (susuzluk)

Çoğul gebelikler: Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisi için risktir. Çünkü çoğul gebelikler, hamilelik sürecinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında erken doğum gibi riskler ya da düşük riskleri ortaya çıkabilir.  Çoğul gebeliklerin temel sebebi, çok sayıda embriyo transferidir. Amerika’da ve İngiltere’de tüp bebek tedavileri sonucunda gerçekeleşen doğumlarda ikiz oranı %20-35 oranında, üçüz oranı %2-7 oranlarında bildirilmiştir. Türkiye’de bu riski önlemek adına, çok sayıda embriyo transferi yasal olarak kısıtlanmıştır.

Yumurtalıkların dönerek burkulması (over torsiyonu): Tüp bebek tedavisinde oldukça nadir olarak görülen bir yan etkidir. Özellikle OHSS gelişen hastalarda over torsiyonu görülme riski daha fazladır. Tüp bebek tedavilerinde yaklaşık olarak binde 1 olarak görülür.

Kanama: Yumurta toplama aşamasında ortaya çıkabilecek bir komplikasyon olarak, vajinal kanama da gösterebilir.

Enfeksiyon: Pelvik enfeksiyon (rahim ve yumurtalıklarla ilgili enfeksiyon) çok nadir şekilde yumurta toplama aşamasında sebebiyle gelişebilir. Antibiyotik tedavisi uygulanmasıyla tedavi edilebilir.

Karın organlarında yaralanma: İdrar torbası, barsak ve rahime yakın damarlarda çok nadir şekilde yumurta toplama aşaması sırasında yaralanma oluşabilir. Bu risk, binde 1 ya da daha az oranda meydana gelebilen nadir bir komplikasyondur.

Dış gebelik: Gebeliğin rahim dışında oluşması dış gebelik olarak tanımlanır. Tüp bebek tedavisine bağlı olarak gelişmez. Genellikle kısırlığa yol açan problemler kaynaklı olarak oluşur.

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek diğer sorunlar

Yumurta gelişmemesi:İlaç tedavisi ile istenilen sayıda yumurta gelişmesi gerçekleşmeyebilir.

Yeterli yumurta toplanamaması: Ultrasonda izlenen foliküllerden yeterli sayıda yumurta elde edilemeyebilir.

Döllenme oluşmaması: Toplanan ve kültür ortamına konulan yumurtalarda döllenme oluşmayabilir.

Embriyonun rahime tutunamaması (İmplantasyon başarısızlığı):  Çeşitli sebeplerle embriyonun rahme tutunması gerçekleşmeyebilir.

Bu sorunlar tedavinin iptal olmasına ve tedavide başarı elde edilememesine sebep olabilir. İlaç protokollerini ya da tedavi aşamaları değiştirerek yeniden tüp bebek tedavisini denemek gerekmektedir.

Tüp bebek ve kısırlık tedavisinde uygulanan ilaçların zararları var mı?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçların, bugüne dek kanser ya da benzeri ciddi bir yan etkileri bildirilmemiştir. İlaçlara bağlı OHSS gibi geçici yan etkiler meydana gelebilmektedir. Kimi zaman kızarıklık gibi basit ve geçici yan etkiler de ortaya çıkabilir.

Tüp bebek yumurtalıklara zarar verir mi? Yumurtalık rezervlerini azaltır mı?

Tüp bebek tedavisinde uygulamalar ve ilaçlar, yumurtalık kapasitesinin azalmasına neden olmaz. Yumurtalık rezervleri, yaşın ilerlemesiyle azalır.

Tüp bebek tedavisi erken menopoza yol açar mı?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar ya da tedavi aşamaları erken menopoza sebep olmaz. Menopoz, yaş ilerledikçe yumurtalık kapasitesinin azalması nedeniyle, doğal olarak oluşur.

İLETİŞİM FORMU