Tüp Bebek Yasası - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebek Yasası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Yasası

Tüp Bebek Yasası

Tüp bebek tedavi sistemleri ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, en çok merak ettiği konulardan birisi, tüp bebek haklarıdır. Tüp bebekte yaş sınırı kaçtır, kimler tüp bebek tedavisine başvurabilir, sigorta, tüp bebek tedavisinin masraflarını ne kadarını karşılıyor, gibi sorulara cevap bulacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu, tüp bebek tedavisi ile ilgili, 2014 yılında yeni yasalar çıkardı. Uygulamada kullanılacak olan ilaç ve tedavi ücretleri ile ilgili, SGK’nın yeni aldığı kararlar sonucunda, yeni tüp bebek yasası çiftleri mutlu edeceğe benziyor.

Eskiden uygulanan tüp bebek tedavisinde SGK, 2 adet denemeye kadar ilaç ve tedavi masraflarını karşılıyordu. Yeni gelen tüp bebek yasası ile, bu sayı 3’e çıkartıldı. Artık 3 denemeye kadar olan masrafları SGK karşılayacak. Ancak, devletin verdiği destek ile uygulanan bu tedavi karşılığında çiftlerin, her bir deneme için yalnızca 300 ile 400 TL arasında bir ücret ödemesi gerekiyor. İşin aslına bakıldığı zaman bu ücret, uygulanan tüp bebek masraflarının gerçek maliyeti göz önüne alındığı zaman, çok komik bir rakam olarak kalıyor.

Eskiden yapılan tüp bebek tedavisinde ki yaş sınırı, 39 olarak belirlenmiştir. SGK yeni aldığı yönetmelik ile, bu sınırı da el uzattı. Yeni çıkan tüp bebek yasasında, yaş sınırı artık 43 oldu.

İkinci evlilikler için de tüp bebek izni çıktı

Torba yasası ile yapılmış olan yeni düzenlemeler sayesinde, ikinci defa evlenmiş olan ve ikinci evliliğinden çocuk sahibi olmayı hayal eden çiftler için de, tüp bebek tedavisi uygulanmasının önü açıldı. Bir önceki evliliklerinden çocuğu olan kişiler, ikinci yaptıkları evliliklerinden de çocuğu olmasını istediklerinde başarılı olamadıkları zaman, SGK “ zaten birinci evliliklerinizden çocuğunuz var “ diyerek ikinci evliliklerin tüp bebek masraflarını karşılamıyordu. Yapılan yeni düzenleme ile, çiftler yeni yaptıkları evliliklerinde de çocuk sahibi olamadıklarında, tüp bebek tedavisini devletin desteği ile yaptırabilecekler. Bunun dışında, SGK kapsamında tüp bebek ile tedavi yaşı, 28 ile 38 yaş arasında belirlendi.

Tüp bebek tedavisinde devlet katkısı ne kadar olacak?

Yeni yapılan yasa ile, bundan sonra çiftlerin ilk 3 tüp bebek denemesini, devlet kendisi destekleyecek. Bu tedavi yöntemi sayesinde, devletin bebek deneme sayısını 2’den 3’e çıkartması ile, maddi durumu tedavinin masraflarını karşılamak için yeterli olamayan fakat bir aile olmak isteyen eşlerin, çocuk sahibi olabilmesi için bir şansları daha olacak. Tüp bebek tedavisinde devletin gerekli kurumlara ödediği mikrar 1200 TL civarında. Bu uygulamayı yaptıranlardan da devlet desteğinin % 30’una kadar ek ücret alındığını göz önünde bulundurur isek, SGK kapsamında yapılan tüp bebek tedavisi uygulaması için eşler, kendi ceplerinden en fazla 400 TL civarında bir ödeme yapacak. Ortalama bir tüp bebek tedavisinin maliyeti 1600 TL’dir. Ülkemizde, tüp bebek tedavisi gören eşlerin yalnızca % 40’ ının ilk tüp bebek denemesinde başarıya ulaştığını göz önüne alırsak, maddi imkanı yeterli olmayan kişilerin, devletin imkanı olmadan bu uygulamayı yaptırmalarının oldukça zor olduğunu kolayca anlayabiliriz. Doğal yöntemler ile, çocuk sahibi olamamanın vermiş olduğu stres ile beraber, uygulanan tedavinin başarılı olup olmayacağının endişesinin yanında, çiftlerin aynı zamanda ekonomik açıdan sıkıntıya düşmesine gerek kalmadan, artık 3 tane tüp bebek uygulamasını devlet katkısının ilk seferde % 30’unu, 2. denemede  % 25’ini, 3. denemede ise % 20’sini ödedikleri zaman, tüp bebek tedavilerini yaptırabilecekler. Burada özellikle yapılan, ilk iki denemesinde başarılı sağlayamayan ve maddi imkansızlıklar yüzünden tedavisini yarı da bırakmak zorunda kalan eşler için, büyük bir şans ortaya çıkıyor.

Yönetmelik ile kadınların doğurganlığı korunuyor

Yeni yapılan yönetmelik ile, kadınların doğurganlığının korunmabilmesinin mümkün olacağı söylendi. Az sayıda yumurtalık rezervine sahip olan, daha önceden çocuk doğurmamış olmaları ile birlikte, kadınların aynı zamanda evli olmaları şartı aranmaksızın, yumurta hücrelerini yada yumurtalık dokularını dondurarak, saklayabilecekleri belirtildi.

“ Sözleşmesi olan her kuruma başvurulabilecek ”

Genel Sağlık Sigortası, yeni yapılan sisteme göre Bağ-Kur ile Emekli Sandığı olan kişiler ile beraber, Yeşil Kart sahiplerinin de tüp bebek tedavisi için özel sağlık kurumlarına başvurabileceğini belirtti. SSK’lıların ise, yalnızca kamu sağlık kurumlarından faydalanabileceğinin altını çizdi.

Yeni uygulamaya giren sistemde, kamu ile özel ayrımının ortadan kalkacağını belirten Genel Sağlık Sigortası Müdürlüğü, ”Genel Sağlık Sigortası ile sağlık kuruluşlarının arasında ki kamu ile özel ayrımı ortadan kalkacağı için, bizim şartlarımızı ve verdiğimiz fiyatı kabul ederek sözleşme imzalayan herkes, her sağlık kurumuna başvurulabilecek” dedi.

Ruhsatlı tüp bebek merkezleri

Tüp bebek yöntemi, doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler için umut kapısı olurken, üremeye yardımcı olacak merkezlerin sayısında da her geçen gün artış oluyor.

Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olan merkezlerin sayısı, son 6 ay içerisinde 78 den 84 e çıkarken, yeni merkezler İstanbul, Bursa, Adana ve Gaziantep gibi büyük nüfuslu olan illerde açıldı. 84 merkezin 63 tanesi özel, 21 tanesi ise kamuya ait.
İstanbul’da 26 tanesi özel, 6 tanesi kamuya ait olmak üzere toplam 32, Ankara’da 8 tanesi özel 7 tanesi kamu olmak üzere toplam 15, İzmir’de ise, 5 tanesi özel, 2 tanesi kamu olmak üzere toplam 7 tane merkez bulunuyor.

Üremeye yardımcı olan merkezlerin illere göre dağılımı ise:
İstanbul (32), Ankara (15), İzmir (7), Bursa (6), Adana (5), Antalya (3), Kayseri, Konya ve Gaziantep ( 2 tane ), Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Sakarya, Samsun ve Trabzon ( 1 tane ).

İLETİŞİM FORMU