Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir? - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde, embriyonun transfer edilmesinden yaklaşık 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Bu süreçte gebelik, ultrasondan gözlemlenemeyecek kadar küçüktür. Dış gebelik söz konusu olduğunda, 12 gün sonra yapılan kan testinde gebelik mevcudiyeti sonucu elde edilebilir. Ancak bu testten 2 hafta sonra yapılan ultrason kontrolünde gebelik kesesi izlenemezse, dış gebelik şüphesi akla gelir. Ultrason ile beraber kan testleri de yapılmaya devam eder. Şayet dış gebelik olduğu kesinleşirse, uygun tedavi yöntemlerine başlanır.

Dış Gebelik Belirtileri neler?

Dış gebelikte, kasıklarda ağrı söz konusu olabilir. Ancak tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik henüz erken evrelerinde tespit edildiğinden ciddi belirtiler söz konusu olmadan tedavi sağlanmaktadır. Yapılan kan testleri ve ultrason takibi sayesinde erken önlemler alınabilir.

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik riski ne oranlardadır?

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik riski, doğal yollarla gerçekleşen gebeliklere göre nispeten fazladır. Tüp bebek tedavisinde dış gebelik riskinin fazla olmasının sebebi, kısırlığa yol açan faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Tüp bebekten sonra dış gebelik nasıl tedavi edilir?

Çeşitli durumlarda bazı hastalarda dış gebeliğin tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden yok olduğu gözlemlenebilir. Bu gibi hastalar için yakından takip ve kontroller yeterlidir. Fakat hastaların bazılarında ilaç tedavisine gerek duyulabilir. Şayet dış gebelik vakası ilerlemiş ise ya da acil müdahale gerekiyorsa cerrahi yöntemlere başvurmak gerekebilir. Dış gebelik için uygulanan operasyonlar genellikle laparoskopik olarak yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik tedavi yöntemleri, norma şartlarda oluşan dış gebeliklerle aynıdır.

Dış gebelik olan kişilerde yeniden tüp bebek uygulanabilir mi?

Dış gebeliğin tedavi edilmesi ve iyileşme sürecinin tamamlanması ardından tüp bebek tedavisine yeniden başlanabilir. Dış gebelik sebebiyle kadının tüpleri alınmış olsa dahi tüp bebek başarı oranları olumsuz etkilenmez. Bu sebeple de dış gebelikten sonra tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Hangi hasta gruplarında tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik riski daha fazladır?

  • Dış gebelik öyküsü olan anne adaylarında,
  • Pelvik iltihap öyküsü olan anne adaylarında,
  • Tüpleri tıkalı olan anne adaylarında,
  • Ailesinde dış gebelik öyküsü bulunan çiftlerde.

Heterotopik gebelik nedir?

Heterotopik gebelik; oldukça nadir görülen bir sorundur. Normal gebelik ve dış gebeliğin aynı anda görülmesini ifade eder. Görülme oranı 30 binde bir gebeliktir. Fakat tüp bebek tedavisinde nispeten daha fazla görülebilir. Şayet transfer sırasında birden fazla embriyo transfer edilmiş ise, görülme riski artar. Bu sebeple de transfer edilecek embriyoların oldukça titiz ve dikkatli seçilmesi gerekmektedir.

İLETİŞİM FORMU