Tüp Bebekte Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler - Doç. Dr. Latif Küpelioğlu Tüp Bebekte Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi, tüp bebek aşamalarında en kısa süren tedavidir. Yaklaşık olarak 5 dakikada tamamlanan embriyo transferi, en titizlik isteyen aşamadır. Anne adayı embriyo transferi sırasında ağrı ya da acı duymaz. Bu sebeple de anestezi altında gerçekleştirilmez. Transferden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Bu 12 gün boyunca anne adayının embriyonun tutunmasına katkı sağlaması için yapması ve dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur.

Transfer sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

Embriyo transferinden sonra, anne adayının evde dinlenmesi ve sakin aktiviteler yapması önerilmektedir.
Hapşırma ya da öksürme gibi reflekse bağlı eylemler, embriyonun tutunmasını olumsuz etkilemez. Bu sebeple de annenin kendini stres altında hissetmesi gerekmemektedir.

Embriyo transferinden sonra ağır egzersizler ve yoğun tempo gerektiren fiziksel eylemlerin yapılmaması gerekir.
Transferden sonra uzun saatler sürecek olan yolculuklar önerilmez. Ancak 2-3 saatlik yolculuklar sorun yaratmaz. Transferden sonra memelerde dolgunluk, kasıklarda hafif ağrı, pembe-kahverengi akıntılar söz konusu olabilir. Bu durum, normaldir. Ancak anormal vajinal kanama ya da şiddetli ağrılar söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

  • Transferden sonra duş alınabilir. Ancak duşların ayakta alınması önerilir. Bu sayede enfeksiyon riskleri hafifletilebilir.
  • Embriyo transferinden sonra kafeinli, asitli içecekler tüketmemek gerekir.
  • Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Aşırı baharatlı, yağlı gıdalardan uzak durulmalı. Özellikle taze sebze, meyve ve protein ağırlıklı besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Günde en az 2 litre su içilmelidir.
  • Doktor bilgisi dışında herhangi bir ilaç kullanımı yasaktır.

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişki

Embriyo transferinden sonra cinsel ilişkide bulunmak konusunda yapılan bilimsel araştırmalar; cinsel ilişkide bulunan ve bulunmayan kadınlar arasında gebelik oranları açısından herhangi bir farkın olmadığı yönündedir. Yapılan çalışmalardan bir diğeri ise, embriyo transferinden sonraki 2 gün içinde cinsel ilişkide bulunmanın gebelik oranlarını arttığını ortaya koymuştur.

Kadının orgazm olması ve doğru kasılmalar sayesinde, erkeğin spermi içerisinde bulunan maddelerin rahmin embriyoyu reddetme riskini azalttığını göstermiştir. Ancak tüp bebek tedavisinden sonra cinsel ilişkide bulunmak, mekanik travmalara da yol açabilir. Büyümüş olan yumurtalıklar ve OHSS gelişimi söz konusu ise ağrı ve kanama söz konusu olabilir. Bu sebeple de embriyo transferinden sonra cinsel ilişki konusunda her çifte önerilmesi gereken farklıdır. Doktor ve tüp bebek ekibi, bu konuda çifte en uygun öneriyi sunacak, annenin yumurtalıkların durumu ve risk oranları göz önünde tutularak cinsel ilişki konusunda bilgi verilecektir.

İLETİŞİM FORMU